SRBIJA je u dobrom delu "zapadne civilazicije" još od medijske kampanje 90-ih godina 20. veka doživljavana kao ne baš lepo mesto za život, ali jedna od mladih svetskih putnica pobrinula se da se ta slika ovih dana prilično promeni.
NA tajni sabor viđenijih Srba koji je u jaruzi kod Orašca, skrivenoj od Turaka, knez Teodosije Marićević sazvao za Sretenje 1804. stigli su samo oni srpski prvaci koji su uspeli da umaknu osmanlijskim mačevima u Seči knezova. Stigao je i mladi Janko Katić, koji se u Orašac, gde je tog dana podignut Prvi srpski ustanak, uputio peške od rodnog sela Rogača kod Sopota.
NA Sretenje, pre tačno 190 godina, Srbija je dobila svoj prvi ustav. Sretenjski ustav iz 1835. bio je pionirski pokušaj modernizacije tadašnje kneževine Srbije i uspostavljanja jasne podele vlasti. Ovaj dokument garantovao je građanske slobode i ukidanje feudalizma. Ali, velike sile nisu bile spremne za to. Ustav je de fakto trajao 14 dana, a de jure ukupno 55 dana, jer je pod pritiskom Osmanske, Habzburške i Ruske imperije ukinut.
SAN se ostvario! Teško obolela Mia Popović iz Podgorice, koja se bori sa karcinomom kosti karlice, pre puta za Bolonju, gde će se obaviti operacija, posetila je prostorije FK Partizan i tako ispunila do sada neostvarenu želju.
OSEĆAM se kao da sam u zatvoru. Bio sam hiperaktivan, puno sam radio, družio se sa prijateljima. Sada sam u četiri zida, a "prijatelji" su mi telefon i TV. Zatišje. To mi veoma teško pada.
U PODNOŽJU planine Belava, na uzvišici kraj reke Nišave u pirotskom naselju Staničenje, nalazi se najstarija crkva u Ponišavlju podignuta pre gotovo 700 godina.
Komentari (0)