ČUVENI MANASTIR VELUĆE DOBIO MUZEJ: Riznica duhovnog blaga
NARODNO predanje govori da je čuveni manastir Veluće kod Trstenika podigla Mara, ćerka kneza Lazara. Poznati naučnici, arheolozi, arhitekte i istoričari umetnosti su, međutim, više puta su pokušavali da odgovore na pitanje ko je zaslužan za velućko neimarstvo, danas u Eparhiji kruševačkoj, ali odgovora još nema jer nema materijalnog dokaza niti ktitorskog zapisa.
I dok ova ktitorska misterija traje od 14. veka, pozudano se zna ko je ostavio trag u istoriji verske prakse unutar zidina jednog od najlepših manastira SPC. A, svedočanstva o duhovnim pregaocima od ove nedelje čuva poseban Muzej, otvoren da bi se sačuvala sećanja na mnogobrojne mučeničke podvige.
Dragocena istorija Veluća sa crkvom posvećenoj Vavedenju Presvete Bogorodice, može se pogledati kroz mnoge fotografije, ikone i druga svedočanstva o crkvenom i monaškom životu, poput sasuda, odežda i bogoslužbenih knjiga.
Muzej manastira Veluća čuva i sećanja i svedočanstva o mučeničkom podvigu Dušana Popovića, sveštenomučenika velućskog, kojeg su u 32. godini, kako se navodi, bez krivice osudili i ubili komunisti 10. decembra 1944. godine.
- U Muzeju se nalazi i naša zbirka slika igumana Pimena (Kneževića) i zbirka ikona shi - monahinje Nine (Dimitrijević), koja je živela i radila u ovoj svetinji čitavih sedam decenija, a za sobom ostavila mnogobrojna vredna dela iz oblasti ikonografije - priča nam mati Teodora, igumanija manastira Veluća. - Muzej čuva i ručno izrađene predmete, koje su monahinje izrađivale i koristile u svakodnevnom životu u ranijim vremenima kada se sve izrađivalo ručno, što svedoči o njihovom trudoljublju i nesebičnom podvigu.
U okviru Muzeja je i lapidarijum, zbirka delova kamene plastike iz 14. veka, koja svedoči o bogatoj moravskoj arhitekturi Crkve Vavedenja. O kakvom manastiru je reč, javnosti su pre sedam godina predočili stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika Kraljevo i Zavičajnog muzeja Jagodine kroz obimnu monografiju.
DRAGULj OKRUŽEN BISERIMA
ARHEOLOG Gordana Gavrić istakla je svojevremeno da se u nepsoredoj blizini manastira Veluće nalaze još četiri manastira i čak 27 arheoloških lokaliteta. Manastiri u Aleksandrovcu - Drenča i Rudenica, trstenička Ljubostinja i Milentija kod Brusa, srednjovekovne tvrđave Koznik i Grabovac, kao i nalazišta Poljna, Počekovina, Stragari i Pleš, ukazuju da je od davnina trstenički kraj, koji odlikuju plodno zemljište, mineralna i rudna bogatstva - sa širom okolinom, bio atraktivan za život. Moderni putevi su nastali na tragovima Rimljana, poznatom Moravskom trasom Kraljevo - Trstenik - Kruševac.
- Naučnici su radili na konzervaciji arhitekture i slikarstva do 1973, a krov je saniran istovremeno sa odvijanjem arheoloških istraživanja - napominju autori monografije.
Prema podacima Eparhije kruševačke, stari konak rađen je u vreme kneza Miloša, a kompleksu manastira, koga okružuje jedinstvena bašta poput botaničke, pripadaju i novi konak iz 1972, trpezarija, spomen-česma i kapela sa zvonikom, podignuta 1962. trudom sestrinstva. Ikonostas kapele je delo ikonografske radionice.
Nije samo manastir imao živu zajednicu u srednjem veku. Istoimeno selo Veluće bilo je poznato po rudama srebra i platine. Zato se i manastir Veluće ranije zvao Srebrnica, kako je i ime manje reke u ovom selu.
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SUSRET MERKELOVE I TRAMPA Pitao je za Putina, a papa joj rekao: "Savijaj, savijaj, savijaj - ali osiguraj da ne pukne"
DOBAR deo odlomaka se odnosi na sastanak koji je imala sa Trampom u Beloj kući u martu 2017.
21. 11. 2024. u 17:17
Komentari (0)