NOVI PLAN VAŠINGTONA: Prebacivanje snaga iz Avganistana bliže ruskoj granici?
SJEDINjENE Američke Države mogle bi da prebace snage koje povlače iz Avganistana u zemlje Srednje Azije, piše „Volstrit žurnal“, pozivajući se na sopstvene izvore.
Prema pisanju lista, Vašingtonu baze nisu potrebne samo za raspoređivanje vojske, već i bespilotnih letelica, bombardera i artiljerije, kako bi pružio podršku Kabulu i obuzdao militante radikalnog pokreta „Taliban“.
S tim u vezi, predstavnik američke vlade i Pentagona je rekao da se kao moguća mesta za razmeštanje snaga razmatraju zemlje Srednje Azije u okolini Avganistana, države Persijskog zaliva, kao i pojedini brodovi ratne mornarice.
Mišljenje nekih predstavnika vojske i administracije američkog predsednika Džoa Bajdena je da bi najbolje bilo da se trupe rasporede u Uzbekistanu i Tadžikistanu, koje se graniče sa Avganistanom. Na taj način, trupe bi mogle brzo da uđu u zemlju ukoliko bude potrebno.
Međutim, izvori su naglasili da bi prebacivanje snaga u te zemlje moglo da bude otežano zbog „velikog vojnog prisustva“ Rusije u regionu i sve većeg uticaja Kine.
Specijalni predstavnik SAD za Avganistan Zalmaj Halilzad u maju je posetio Uzbekistan i Tadžikistan, gde je razgovarao o situaciji u njima susednoj zemlji. Prema rečima izvora lista, Taškent i Dušanbe su istakli da ne žele širenje nasilja i izrazili zabrinutost zbog nastale situacije.
Istovremeno, neimenovani zvaničnici izjavili su za list da za sada nije bilo zahteva za raspoređivanje snaga u bilo kojim bazama u Srednjoj Aziji i da trenutno američko Ministarstvo odbrane procenjuje sve prednosti i mane. U donošenju odluka učestvuju i američki Stejt department i Bela kuća, objašnjava „Volstrit džurnal“.
Prema navodima lista, SAD su ranije imale dve baze u Centralnoj Aziji ─ po jednu u Uzbekistanu i Kirgiziji, a obe su koristile za razmeštanje snaga i sprovođenja operacija u Avganistanu. Amerika je bazu u Uzbekistanu napustila 2005. godine, a skoro 10 godina kasnije – i bazu u Kirgiziji.
Uprkos pogoršanju odnosa Vašingtona sa Moskvom i Pekingom, zvaničnici u SAD i nekoliko drugih zemalja tvrde da države dele interes Amerike za obezbeđivanjem stabilnosti u regionu. Sa svoje strane, Centralna Azija želi da stvori protivtežu uticaju Rusije i Kine, konstatuje list.
Prema podacima „Volstrit žurnala“, povlačenje američkih snaga bi moglo da se završi već u julu.
Bela kuća je ranije objavila da će 1. maja početi i do 11. septembra završiti povlačenje vojske iz Avganistana. SAD i talibani su 2020. godine potpisali u Dohi prvi mirovni sporazum za više od 18 godina rata. Sporazum predviđa povlačenje stranih trupa za 14 meseci i početak međuavganistanskog dijaloga posle razmene zarobljenika. Od potpisivanja sporazuma, talibani su više puta optuživali Vašington za kršenje sporazuma.
(Sputnjik)
Preporučujemo
POVEZAN SA RUSIJOM? Si-en-en o hakerskom napadu na američku naftnu kompaniju
10. 05. 2021. u 08:02
AMERIČKI GENERAL UPOZORAVA: Kina pravi pomorsku bazu na obali Atlantika
08. 05. 2021. u 22:35
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
"I ZEMUNCI SU GA SE PLAŠILI": Kako je Beli postao Zver - priča o Sretku Kaliniću
"KALINIĆ je bio zver od čoveka. Zapravo, zver je blaga reč" - rekao je tada Bagzi, nakon čega je Kalinić kojeg su članovi klana do tada oslovljavali sa "Beli" dobio nadimak "Zver".
24. 11. 2024. u 11:09
Komentari (0)