ZAPAD U STRAHU OD ISTOČNE OPASNOSTI: Moskva i Peking su se našli u istom paketu koji se smatra pretnjom za NATO
MADA su najviši ruski rukovodioci na čelu sa predsednikom Vladimirom Putinom više puta isticali da Rusija ne namerava da ratuje protiv članica NATO, "horskom pevanju" o rastućoj opasnosti sa Istoka pridružila se i Nemačka.
Novost je što se sada kao opasnost navodi ne samo moćna Rusija nego i Kina.
Nemački list "Velt am zontag" objavio je tekst u kom se kaže da Ministarstvo odbrane Nemačke smatra da Rusija može biti "opasna" zemljama NATO jer teži da "destabilizuje i oslabi" ovu organizaciju, dok je Kina opasnost pošto želi da napravi novi međunarodni poredak koji bi odgovarao njihovim interesima.
EHO IZ VAŠINGTONA
Kad se zna šta o Kini i Rusiji govore u Vašingtonu i Briselu, jasno je da Nemci samo ponavljaju te stavove. Nedavno je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg opasnost od Kine i Rusije stavio u isti red sa terorizmom i sajber-napadima.
Ali to nije sve, jer strah od istočne opasnosti nemačko ministarstvo odbrane temelji i na rastu vojnih potencijala Rusije i Kine. Nemački generali ocenjuju da Rusija pravi visokoprecizno hipersonično oružje koje je teško oboriti. Navode se i dobro poznati podaci o broju atomskih glava koje ima Rusija - 6.375. Nemcima smeta i to što Rusija modernizuje svoje podmornice i sposobna je da izvede i udar sa mora. Kod Nemaca posebno izaziva strah to što je sadašnja ruska armija mnogo mobilnija i obučenija. U dokumentu na koji se poziva nedeljnik "Velt" piše da 840.000 ruskih vojnika mogu brzo da se prebacuju i da za kratko vreme steknu prednost.
Što se tiče slabosti ruske armije, ističe se nedovoljni broj udarnih bespilotnih letelica i da je na moru slabija od zemalja NATO.
Kinezi plaše vodeće zapadne zemlje zbog sve većeg "globalnog uticaja". Peking sve više prodaje oružja i sve više investira. Podseća se da Kina ima oko dva miliona vojnika i 6.850 tenkova, kao i 1.600 vojnih aviona. Osim toga ističe se da Kinezi imaju najveći atomski potencijal i stalno ga šire. Napravili su i hipersonične rakete, imaju veliki broj bespilotnih letelica.
Kao slabost Kine u ovoj analizi se ističe da su kineski oficiri slabije pripremljeni i da je slaba koordinacija kineske mornarice i avijacije.
U Moskvi se ne uzbuđuju na ovakva pisanija na Zapadu. Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov objasnio je da su ovakve optužbe zapravo opravdanje za povećanje vojnih troškova i homogenizaciju zapadnih zemalja protiv Rusije i Kine. A iz svega toga Amerikanci pokušavaju da izvuku i ekonomsku korist, jer plašeći Evropljane od Rusije i Kine, forsiraju svoje ekonomske projekte i skupo oružje.
OTKRIVENI SATELITSKI SNIMCI: "Znamo šta se događa u ključnom vojnom kompleksu Severne Koreje" (FOTO)
ISTRAŽIVAČI iz američkog analitičkog centra zaključili su na osnovu satelitskih snimaka da Severna Koreja proširuje ključni kompleks za proizvodnju oružja, uključujući i vrstu raketa kratkog dometa koje Rusija koristi u ratu protiv Ukrajine.
25. 11. 2024. u 18:13
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (2)