NEMAČKA KOVID POLITIKA: Ekonomisti nezadovoljni
ČAK 27 posto nemačkih ekonomista je „nezadovoljno“ a 20 procenata „vrlo nezadovoljno“ trenutnom nemačkom ekonomskom politikom koja se vodi zbog pandemije korona virusa, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja koje su sproveli institut IFO i dnevni list Frankfurter Algemajne Cajtung.
Od ukupno 177 anketiranih ekonomista i profesora ekonomije na nemačkim univerzitetima, još 30 posto njih je odgovorilo da je „neodlučno" po ovom pitanju, navodi se u saopštenju IFO instituta dostavljenom Tanjugu.
Oko 20 procenata je reklo da je „zadovoljno" korona ekonomskom politikom, dok je samo dva posto „veoma zadovoljno".
„Rezultati objavljeni u novom izdanju Panela ekonomista ukazuju na to da ima dosta prostora za poboljšanje ekonomske politike vezane za koronavirus“, kaže Niklas Potrafke, direktor IFO-vog centra za javne finansije i političku ekonomiju.
Učesnici u anketi su ocenili da kreatori politike reaguju presporo i suviše rigidno i da ne postoje konkretni planovi za ponovno otvaranje ekonomije. Smatraju da je pomoć za kompanije previše opterećena birokratskim procedurama i da je strategija vakcinisanja do danas bila uglavnom neuspešna.
„Prema mišljenju ispitanka, plaćanje premije proizvođačima koji proizvedu dodatne količine vakcina i brzo ih isporučuju bila bi posebno svrsihodna mera“, dodaje Potrafke.
Predlog o plaćanju premije je za 45 posto učesnika u anketi „vrlo pozitivan“, 21 odsto smatra da je „pozitivan“, 16 procenata je „neodlučno“, devet posto ima „negativan“ stav prema ovom predlogu, a pet procenata „vrlo negativan“.
Oni koji podržavaju predlog su svoje mišljenje, pored ostalog, branili činjenicom da socijalni ceh pandemije nadilazi sve drugo i da su troškovi premije na cenu mali u poređenju s tim.
Najavljeno povećanje obima testiranja na kovid-19 naišlo je na snažno odobravanje među ispitanicima. Od ukupnog broja, 52 posto učesnika smatra da je ta mera „vrlo pozitivna“, a 27 procenata da je „pozitivna“. Istovremeno, 10 odsto njih je „neodlučno“, četiri procenta ima „negativan“ stav, a tri procenta „vrlo negativan“.
Zagovornici ove mere kažu da bi ona omogućila ponovno otvaranje ekonomije bez rasta broja zaraženih.
Smanjenje praga broja nedeljnih infekcija sa 50 na 35 na 100.000 stanovnika ekonomisti vide kao „veoma pozitivno“ (20%) i „pozitivno“ (29%). S druge strane, devet posto njih je zaokružilo odgovor „ne znam“, 22 procenta smatra da je ova cifra „negativna", a 19 odsto da je „vrlo negativna“, uz obrazloženje da novi prag "proizvoljan".
Na kraju, nemački ekonomisti su bili podeljeni po pitanju da li bi momentalno i potpuno ukidanje lokdauna smanjilo broj insolventnih kompanija - 43 procenta je odgovorilo „ne“, 35 posto „da“, a 22 procenta „ne zna“.
Ispitanici koji su odgovorili „ne“, prvenstveno su isticali da bi momentalno ponovno otvaranje zemlje pokrenulo treći talas infekcija, uz posledične štetne efekte po ekonomiju.
Preporučujemo
NEMCI U KAFIĆIMA TEK U APRILU: Ministar ekonomije najavio blago popuštanje mera
26. 02. 2021. u 17:30
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)