JERMENI TRAŽE RUSKU BAZU: Opozicija u Jerevanu moli Moskvu za pomoć kako bi sačuvala zemlju

JERMENSKA opozicija moli Rusiju da otvori još jednu bazu kako bi pomogla da se sačuva teritorijalna celovitost zemlje.

ЈЕРМЕНИ ТРАЖЕ РУСКУ БАЗУ: Опозиција у Јеревану моли Москву за помоћ како би сачувала земљу

Foto: Arhiva

Edmon Marukjan, lider partije Prosvećena Jermenija, objašnjava da njegova zemlja nema dovoljno novca da se zaštiti od Azerbejdžana, koji čak i glavni grad Jermenije Jerevan naziva "azerbejdžanskom istorijskom teritorijom".

Marukjan tvrdi da je počeo konsultacije sa partnerima iz Rusije, članovima jermensko-ruske parlamentarne komisije. Jermenska opozicija namerava da preko svojih poslanika inicira u parlamentu da se otpočnu pregovori sa Rusijom oko otvaranja nove vojne baze u Sjunikskoj oblasti, koja graniči sa Azerbejdžanom.

- Ta baza bi bila garant dugoročnog mira i bezbednosti u regionu. Dokument o novoj bazi Rusije bio bi dokaz o vekovnom prijateljstvu Rusa i Jermena - kaže on.

Ističe da postojeća ruska baza 102 u Gjumriju decenijama garantuje nepovredivost granica Jermenije i Turske. Ona ima dva garnizona u Gjumriju, 16 kilometara od Jerevana i u samom Jerevanu. U bazi radi oko 4.000 vojnika pod ugovorom. Letilice su na aerodromu "Erebuni", kod Jerevana. Tamo su stacionirani avioni "mig 29", helikopteri Mi-24P i Mi-8MT. U bazi se nalazi i bataljon PVO sistema S-300.

HAPSE DEMONSTRANTE U JEREVANU

Specijalne policijske snage Jermenije počele su da hapse demonstrante koji blokiraju zgradu vlade u prestonici Jerevanu, tražeći da premijer Nikol Pašinijan podnese ostavku. "Članovi kabineta nisu mogli da uđu u zgradu ujutro i sada nam je cilj da ih držimo pod blokadom sve dok premijer Pašinijan ne najavi ostavku", rekao je Ishan Sagatelijan, jedan od lidera opozicije koja organizuju proteste.

Ako se jermenski parlament i obrati Rusiji da otvori novu bazu, pitanje je hoće li to u Moskvi prihvatiti. To bi bio novi trošak, a kakav bi bio efekat, teško je predvideti, jer je uticaj zapadnog lobija u Jerevanu prilično jak.

Kad je 2018. premijer Nikola Pašinijan, uz pomoć Zapada, dolazio na vlast, njegove pristalice su na ulicama nosile plakate: "Dosta je bilo ruske okupacije" i "Rusi, odlazite kući". No, nedavni sukob u Karabahu je pokazao da su Jermeni imali "navijače" na Zapadu, ali im niko nije ponudio konkretnu pomoć dok su ratovali protiv Azerbejdžana, koji je na svojoj strani imao Tursku. Da nije bilo predsednika Rusije Vladimira Putina, koji je poslao oko 2.000 mirotvoraca u Karabah, pitanje je šta bi ostalo pod kontrolom Jermena u toj nepriznatoj republici.

Iako predsednik Azerbejdžana Iljham Alijev tvrdi da je problem Karabaha rešen, on će nastaviti da naoružava svoju armiju.

- Azerbejdžan se priprema za nove vojne avanture, a njih može da spreči otvaranje nove ruske baze u Sjuniku. Osim toga, ruski mirotvorci mogu lakše i brže da dobijaju to što im treba iz Sjunika, nego iz baze u Gjumriju - zaključuje Marukjan.


 


 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OVO NIJE DOBRO! ŽELIM DA BUDEM BOLJI: Alkaraz se odlučio na velike promene