KAKO MOSAD PREKO SERIJA VRBUJE LJUDE? Propagandna mašinerija jedne od najpoznatijih obaveštajnih agencija
POSLE decenija provedenih u senci kolega iz drugih zemalja, izraelska obaveštajna agencija Mosad sve češće dobija medijski prostor, kako u svakodnevnim vestima, tako i u popularnim serijama i filmovima.
U stvarnom životu, detalji operacija pripisanih izraelskoj obaveštajnoj agenciji Mosad prisutniju su u javnosti nego ikada ranije, uključujuči krađu tajnih dokumenata o iranskom nuklearnom programu, ubistvo Abdulaha Ahmeda Abdulaha, drugog čoveka Al Kaide, u Teheranu, kao i nedavni atentat na iranskog nuklearnog naučnika.
Na ekranu, hit serije poput Eplove „Teheran“, Netfliskove „The Spy“ i „False Flag“ sa striming platforme Hulu, predstavile su Mosad kao hladnu, nemilosrdnu i efikasnu mašineriju.
Daleko od toga da agenciji smeta popularnost, tvrde bivši agenti, jer Mosadu trebaju regruti.
Da bi dobio visokokvalifikovane kadrove i zaposlio najbolje i najtalentovanije mlade ljude sposobne da se snađu na svetskim sajber bojnim poljima, Mosad se takmiči sa veoma razvijenim izraelskim privatnim tehnološkim sektorom koji nudi sjajno plaćena radna mesta.
Čak i vojni veterani koji su svoje karijere gradili u Mosadu često napuštaju službu, zapošljavaju se u startap kompanijama ili osnivaju sopstvene.
Kao odgovor na to, Josi Koen, šef Mosada od 2016. godine i bliski saradnik premijera Benjamina Netanjahua, krenuo je u veliku akciju zapošljavanja i povećao budžet agencije.
- Radim stvari koje ste možda videli samo u filmovima.
Mosadova kampanja regrutacije podrazumeva pojačano prisustvo na društvenim mrežama kao i proračunato širenje glasina o navodnim uspesima i podvizima agencije.
Bivši agenti kažu da agencija prećutno navija da popularne serije i filmovi urade za Mosad isto što je legendarni „Top gan“ uradio za Američku ratnu mornaricu – učine da život u organizaciji ponovo izgleda kul.
- Misije Mosada koje su izložene javnosti čuvaju naše nasleđe i omogućavaju ljudima da osećaju ponos i razmišljaju o sledećoj generaciji. Treba nam više agenata - kaže Avner Avraham koji je 28 godina bio oficir Mosada, a sada radi za konsultantsku firmu koju angažuju i holivudski studiji.
Novi Mosadov internet sajt, u čijem dizajniranju je Avraham učestvovao, takođe podstiče regrutaciju mladih. Na njegovoj početnoj stranici nalazi se i citat: „Odjednom se zatičem da radim stvari koje ste možda videli samo u filmovima“.
Avraham se seća da su on i njegove kolege u potrazi za ispiraciom gledali filmove o Džejmsu Bondu.
Reputacija agencije nazire se već iz filma „Minhen“ Stivena Spilberga, snimljenog 2005. godine, a čiji je glavni junak bivši agent Mosada poslat da se osveti palestinskim teroristima za ubistvo 11 izraelskih sportista na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972. godine.
U „Minhenu“ i sličnim filmovima inspirisanim agentima Mosada, česta tema je i psihološki danak koji brutalnost posla uzima.
Izrael postao značajan izvoznik serija i filmova
Ekranizacija Mosadovih poduhvata, ali i slične ratne drame pomogle su Izraelu da postane značajan izvoznik filmova i televizijskih serija.
Trend je započet 2010. godine sa serijom „Hautfim“ koja prikazuje povratak kući trojice Izraelaca koji su bili zatočeni u Libanu, a na kojoj je bazirana i američka serija „Homeland“.
Potom je Netfliks 2016. godine kupio seriju „Fauda“, izmišljenu priču o izraelskoj antiterorističkoj jedinici koja deluje na okupiranoj Zapadnoj obali.
Poznati engleski glumac Saša Baron Koen je igrao u seriji „The Spy“ koja prati legendarnog agenta Mosada čije je nepokolebljivo čuvanje obaveštajnih podataka pomoglo Izraelu da ostvari brzu pobedu u ratu 1967. godine, a koji je bio mučen i zatim javno obešen na trgu u Damasku.
U martu je Uma Turman objavila da će glumiti u američkom rimejku izraelske serije „False Flag“ čija se priča zasniva na atentatu vojnog zapovednika Hamasa koji se dogodio 2010. godine u Dubaiju, a za koji je optužen Izrael.
Najnovija i najaktuelnija je serija „Teheran“ koja prati mladu ženu, hakera Mosada na tajnom zadatku u iranskoj prestonici. Serija je emitovana u Izraelu, a dostupna je na Eplovoj striming platformi.
Svako ima prijatelja ili ujaka u Mosadu
Neki agenti ipak smatraju da bi eksponiranost Mosada u javnosti i melodramatični prikazi akcija mogli da otežaju posao pravim agentima.
Zabrinuti su i zbog sve veće otvorenosti agencije prema javnosti i pričama o agentima koje se sve češće mogu čuti.
- U moje vreme niko nije pričao o bilo čemu, ni sa novinarima ni sa bilo kim drugim - kaže jedan od bivših agenata.
Zvanično, u izraelskoj službi važi pravilo da nema pričanja o tajnim operacijama, ali je u Izraelu popularna i pošalica da svako ima prijatelja ili ujaka u Mosadu.
(RTS)
Preporučujemo
ORBAN PRAVI MOĆNU ARMIJU: Mađarska nabavlja radarski sistem čuvenog PVO sistema
13. 12. 2020. u 18:34
STIGAO ŽESTOK ODGOVOR TRAMPU OD PREDSEDNIKA: To je naše i tako će ostati!
PREDSEDNIK Paname Hose Mulino poručio je da Panamski kanal pripada njegovoj državi i da oko toga neće biti pregovora.
23. 12. 2024. u 08:54
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
"SRCE MOJE, DUŠO MOJA" Dajana grca u suzama zbog Žike, a on je grli: "Setila sam se naše svadbe" (VIDEO)
"ZASLUŽIO si da te zagrlim i poljubim..."
23. 12. 2024. u 10:06
Komentari (0)