NAUČNICI OTKRILI TAJANSTVENI GEN U KORONI: Dobro je skriven u ćelijskoj strukturi, mesecima ga nisu primetili

Новости онлине

11. 11. 2020. u 22:35

NAUČNICI su otkrili tajanstveni gen skriven unutar genetske strukture novog virusa korona, koji bi mogao da objasni zbog čega je tako teško pobediti SARS-KoV-2.

НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ ТАЈАНСТВЕНИ ГЕН У КОРОНИ: Добро је скривен у ћелијској структури, месецима га нису приметили

Foto: Depositphotos

Gen koji je dobio naziv ORF3d sakriven je u strukturi nukleotida, gradivnih blokova RNK i mesecima nije bio primećen, iako brojni naučnici proučavaju virus koji je izazvao pandemiju sa velikim brojem žrtava.

- Kada je u pitanju veličina genoma, SARS-KoV-2 je među najdužim virusima koji postoje. Zbog toga su podložniji genomskim varkama nego drugi RNK virusi - kaže Čejs Nelson, jedan od naučnika koji su otkrili ovaj gen.

Takozvani „preklapajući geni“, kakav je ovaj, relativno su česti kod RNK virusa. Međutim, njegovo otkriće je novi izazov za naučnike koji traže način kako pobediti virus.

Naučnici za sada nemaju odgovor da li ovaj skriveni gen na neki način utiče na širenje virusa, ili na bolest koju izaziva – kovid-19. Međutim, ono što znaju, jeste da izaziva jak imuni odgovor kod ljudi.

- Ako ne vidimo preklapajuće gene, postoji opasnost da propustimo važne aspekte biologije virusa. Takvi geni mogu da budu oružje virusa kojim se on umnožava ili ugrožava imunitet domaćina - kaže Nelson.

On smatra da je taj gen plod nedavne evolucije i kao takav je glavni kandidat koji može da objasni neke jedinstvene atribute ovog virusa.

​Gen ORF3d do sada je otkriven samo jednom, u varijanti virusa korona koji je bio prisutan kod pangolina u Kini.

- Još ne znamo njegovu ulogu i značaj, ali budući da SARS-KoV-2 ima 15 poznatih gena, otkriće skrivenog gena moglo bi da bude otrežnjujuća vest, bez obzira na najavljena otkrića vakcina - kaže Nelson.

Ovaj gen ne postoji u virusu korona SARS-KoV, koji se širio 2003. i 2004. godine. Naučnici zbog toga misle da bi u njemu moglo da leži objašnjenje, zbog čega je ovaj novi virus korona uspešniji u širenju među ljudima u odnosu na svog prethodnika.

Naučnici sada smatraju da bi ovaj gen mogao da bude značaj za pravljenje novih vakcina ili lekova protiv kovida-19.

(Sputnjik)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NIKADA NEĆEMO SAZNATI PRAVU ISTINU: Sabalenka progovorila o dopingu