NEJEDNAKOST “EKSPLODIRALA” ZBOG KORONE: Pandemija stvara milione siromašnih, a uvećava broj milijardera
Pandemija donosi ogromno siromaštvo ekonomski najosetljivijim stanovnicima planete, po podacima Svetske banke biće ih za 110 do 150 miliona ili više, a na nivou globalne populacije 1,4 odsto. Ovo je zaključak više studija koje su u svetu istraživale uticaj pandemije korone na ekonomiju u svetu, a prenose italijanski mediji.
Prema tim studijama, broj onih koje Italijani zovu "paperoni" (truli bogataši) uvećan je za 27 odsto.
I u normalnim vremenima, piše današnji dnevni list "Il Fato Kuotidijano", novac proizvodi novac, beda proizvodi bedu, ali ova pandemije eksplodira u nejednakosti, tako bogati postaju "drski" milijarderi a siromašni padaju u u još goru bedu i ta spirala siromaštva može da traje više decenija.
Ali zato, nakon martovskog pada vrednosti na berzi, samo do jula meseca ove godine, u svetu je broj milijardera na raznim sektorima od 2.158 skočio na 2.189 a njihovo bogatstvo uvećano za 27,5 posto, samo za četiri meseca od 8.000 milijardi dolara stiglo se do novog rekorda od 10.200 milijardi.
Švajcarska banka "Ubs" iznosi i podatke o razlikama među milijarderima u raznim sektorima: oni koji su "svoju sreću" konstruisali u oblasti tehnologija u zdravstvu premašili su kolege iz oblasti u tradicionalnim sektorima. Od aprila 2019. godine do jula 2020. milijarderi u oblasti industrije uvećali su svoje bogatstvo za 44,4 posto, a oni u oblasti tehnologija za 41,3 posto, u ostalim sektorima "samo" za oko 10 odsto.
Ako se kao osnov uzme 2018. godina pobedili su oni iz oblasti zdravstva, čije je bogatstvo uvećano za 50,3 odsto, za 658,6 milijardi dolara, zahvaljujući zaradi od lekova, dijagnostike i opreme za korona virus.
Na geografskom nivou "fabrike milijardera" ostaju u Aziji i nekim zemljama Pacifika, a milijarderi u Kini su uvećali bogatstvo za jednu petinu. Oni koju su izgubili deo bogatstva jesu 36 milijardera u Evropi i 19 u SAD.
Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) sprovela je istraživanje o uvećanju nejednakosti među stanovništvom zemalja članica i došla do podataka da se stiglo do maksimalnog broja u nejednakosti u poslednjih pola veka i da jedan odsto najbogatijih stanovnika zarađuje devet puta više od 10 procenata najsiromašnijih, a tokom kovida-19 taj procenat se daleko uvećao i odnosi se na razne sektore. Zaključak je da će biti potrebne decenije da se vrati samo na početak porasta zarade, posebno u zemljama u razvoju.
Preporučujemo
DA LI JE MOGUĆE DOBITI KORONU OD KUĆNOG LjUBIMCA? Evo šta kaže ruski stručnjak
19. 10. 2020. u 12:38
PREDSEDNICA KRIZNOG ŠTABA POZITIVNA NA KORONU: Epidemiolog Aida Pilav u izolaciji
19. 10. 2020. u 11:50
"NADAM SE DA ĆEŠ UMRETI": Žena vikala i kašljala na putnike (VIDEO)
19. 10. 2020. u 11:45 >> 12:24
NAJNOVIJI REZULTATI - TRAMP 101, HARIS 71: Ovo je presek glasova za tri ključne države
OČI celog sveta uprte su u Ameriku, gde će biti izabran novi predsednik, ali i članovi Kongresa. Kamala Haris ili Donald Tramp, ko će biti novi predsednik Sjedinjenih Američkih Država i uticati na politiku celog sveta... Pratite američke izbore uživo na portalu "Novosti". Kako teče izborni dan, kao i prve rezultate glasanja, naši novinari pratiće iz minuta u minut, tako da obavezno ostanite uz naš portal.
05. 11. 2024. u 08:19 >> 02:48
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
RUS KOME SE KLANjA CELA SEVERNA KOREJA: Da nije bilo njega Kim ne bi vladao - dao ruku za Velikog vođu (FOTO)
SKROMNI ruski seljak iz Sibira promenio je istoriju Severne Koreje. Dinastija Kim Jakovu Novičenku najviše duguje što je danas na vlasti.
05. 11. 2024. u 09:14
Komentari (0)