IMUNITET NA KORONU IPAK NE NESTAJE? Ruski akademik izneo revolucionarne tvrdnje - broj antitela se smanjuje nakon preležane korone
SMANjENjE nivoa antitela nakon preležane infekcije virusom korona ne znači da imunitet na taj virus nestaje, jer se u organizmu formiraju ćelije koje pružaju imunološku zaštitu pri ponovnom susretu s virusom, izjavio je direktor Naučno-istraživačkog instituta za epidemiologiju i mikrobiologiju „Pastera“, akademik Ruske akademije nauka Areg Totoljan.
- Kod osoba koje su preležale kovid 19 formiraju se antitela i ona ostaju na visokom nivou tokom čitavog perioda praćenja koji postoji kod nas. Kod dela pacijenata koji su imali koronu primećuje se pad nivoa antitela i ona postaju nedostupna za dijagnostičke test-sisteme, koji su nam trenutno na raspolaganju. Smanjenje nivoa antitela ne znači nestanak imuniteta, jer se formiraju 'ćelije memorije' i ćelije koje proizvode antitela, a one bi trebalo da obezbede imunološku zaštitu pri ponovnom susretu sa virusom - rekao je on novinarima.
Ruski akademik je objasnio da je odsustvo slučajeva ponovne infekcije pacijenata koji su već bili na bolničkom lečenju zbog korone u skladu s tim. Dodao je da se antitela takođe proizvode pri asimptomatskoj infekciji, ali da nisu stabilna.
- S tim u vezi, krajnje važno pitanje je proučavanje ćelijskog imuniteta kod tih osoba i traženje odgovora na pitanje da li se kod njih formira ćelijski imunitet ili ne. Specijalisti za sada traže odgovor na ovo pitanje. Izuzetno je važno da sve osobe, bez obzira na to da li su imale koronu ili ne, poštuju čitav kompleks mera za nespecifičnu prevenciju koronavirusne infekcije, odnosno nošenje maski, fizička distanca, pranje ruku i drugo - zaključio je.
Ranije je Totoljan za televiziju „Rusiju 1“ izjavio da oko 15-20 odsto pacijenata, koji su preležali virus korona, gube antitela na njega u roku od nekoliko meseci nakon izlečenja.
(Sputnjik)
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
BILA SAM TRUDNA, A ON JE BIO GRUB: Kamera zabeležila Noletovu i Jecinu svađu - snimak iznenadio sve
NOVAK i Jelena Đoković u emotivnoj vezi su od 18. godine, što znači da su pola života proveli zajedno. Važe za jedan od najskladnijih parova, ali i kod njih se dešavaju nesuglasice.
15. 12. 2024. u 12:00
Komentari (0)