LUKAŠENKO MOŽE BEZ ZAPADA: Zahvaljujući pomoći iz Kremlja Evropska Unija i SAD neće moći do kraja da izoluju Belorusiju
BELORUSKA opozicija veruje da će vladavini Aleksandra Lukašenka uskoro doći kraj, jer rezultate predsedničkih izbora nisu priznale SAD i Nemačka i još desetak država.
Tri pribaltičke države Litvanija, Letonija i Estonija će napraviti spisak od 100 beloruskih rukovodilaca kojima će zabraniti ulaz na svoju teritoriju. Kakav će repertoar sankcija prema Lukašenku i njegovim saradnicima napraviti EU, tek će se videti kad se razjasni situacija sa Kiprom koji je insistirao da je njegov problem sa Turskom preči od izbora u Belorusiji.
Odluke zapadnih zemalja i komšija Belorusije da ne priznaju rezultat izbora nije iznenadio, a ni preterano uzbudio Lukašenka. Od 26 godina, koliko je na vlasti, u Belorusiji većinu je bio u nemilosti Zapada, uz nadimak "poslednji diktator Evrope".
Pošto se Belorusija graniči sa Rusijom, Zapad je ne može u potpunosti izolovati.
PARALELA S MADUROM
BAR zasad nijedna evropska zemlja nije najavila povlačenje ambasadora. Najverovatnije da će Amerikanci obustaviti planiranu proceduru za slanje ambasadora u Minsk, jer bi on morao akreditive da preda upravo predsedniku Lukašenku. Analogna situacija je bila u Venecueli gde mnoge zemlje nisu priznale pobedu Madura, ali nisu zatvarale svoje ambasade.
I pre izbora u Belorusiji u martu su pregovarači Međunarodnog monetarnog fonda odbili da daju novi kredit Lukašenku, ali ga je nedavno dobio od Rusije. Poljoprivredne mašine i razna vozila koja se proizvode u Belorusiji su išla u Rusiju i još nekoliko zemalja na postsovjetskom prostranstvu. Hranu je takođe Belorusija izvozila u Rusiju, a ne na Zapad.
U Belorusiji radi oko 600 kompanija čiji su investitori iz Litvanije, a po 300 zajedničkih kompanija sa Belorusima imaju Nemci i Poljaci, dok je američkih kompanija kod Lukašenka prisutno oko 200. Zbog toga se mnogi pitaju hoće li možda Tramp da zatvori "Koka-Kolu" u Belorusiji.
Politička sudbina Lukašenka ne zavisi od toga hoće li njegovu pobedu priznati ili ne na Zapadu, već od odnosa snaga u njegovoj zemlji. Glavno je pitanje ko će više izdržati, demonstranti ili policija i vojska, koji su zasada lojalni Lukašenku. U niti jednoj zemlji "cvetna revolucija" nije uspela ako su generali, vojnici i policija ostali lojalni predsedniku, a on nije počeo da popušta zapadnim pritiscima.
Lukašenko sigurno neće popustiti, jer bi u slučaju njegovog poraza došla u pitanje i njegova sudbina, kao i generala i političara koji su ga podržavali. Druga je priča što već sada mora da razmišlja o nasledniku koji bi mogao regularno da pobedi na narednim izborima.
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (4)