NUKLEARNA BOMBA NA NAGASAKI: Obeležena 75. godišnjica američkog atomskog bombardovanja
U JAPANSKOM gradu Nagasakiju obeležena je 75. godišnjica od američkog nuklearnog bombardovanja u Drugom svetskom ratu.
Gradonačelnik Nagasakija i preživeli tog tragičnog, razarajućeg događaja uputili su apel svetskim liderima da se više angažuju kako bi atomsko oružje bilo zabranjeno u celom svetu, preneo AP.
Tačno u 11.02 po lokalnim vremenu, u istom času kada je pre 75 godina američki bombarder B-29 ispustio atomsku bombu na Nagasaki, preživeli američkog nuklearnog bombardovanja i brojne zvanice, odali su poštu minutom ćutanja svim žrtvama.
U bombardovanju Nagasakija 9. avgusta poginulo je 70.000 ljudi, a samo tri dana pre toga, prva atomska bomba bačena je na Hirošimu i odnela čak 140.000 ljudskih života.
Šest dana kasnije, 15. avgusta 1945. godine, Japan je potpisao kapitualiciju, čime je okončan Drugi svetski rat.
Mnogi preživeli su oboleli od kancerogenih i drugih bolesti jer su bili izloženi radijaciji i lošim uslovima života u razorenom, posleratnom Japanu.
Gradonačelnik Nagasakija Tomihiza Taue pročitao je mirovnu deklaraciju u kojoj je izrazio zabrinutost zbog nuklearne pretnje.
On je zatražio i od vlade Japana da hitno pristupi sporazumu o zabrani nuklearnog naoružavanja, ocenivši da svetu preti sve veća opasnost od nuklearnog sukoba.
Preporučujemo
KANDIDAT ZA RUMUNSKOG PREDSEDNIKA ĐORĐESKU: Ukrajina je izmišljena država, biće podeljena sto posto
KANDIDAT za predsednika Rumunije Kalin Đorđesku izjavio je da je Ukrajina „izmišljena država“ koju će podeliti susedi.
30. 01. 2025. u 13:44
BRITANSKI EKSPERT: Imamo posla sa diletantom – Zelenski ne može da podnese da je kraj
ŠEF ukrajinskog režima Vladimir Zelenski podsvesno ne može da prihvati temu povlačenja ukrajinskih snaga u zoni borbenih dejstava, izjavio je britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris
30. 01. 2025. u 07:58
DONOSI NESREĆU UKUĆANIMA: Veruje se da jedna stvar nikako ne sme da se stavi u kovčeg pokojnika
VRLO često se ljudi iznenade kada vide običaje u pojedinim delovima naše zemlje vezano za sahrane, a prenosili su se sa kolena na koleno i sve do danas opstali.
02. 02. 2025. u 08:45
Komentari (2)