STARMER PRIZNAO: Naoružavaćemo Ukrajinu i posle okončanja sukoba - Ne možemo bez Amerike
BRITANSKI premijer Kir Starmer saopštio je da će Evropa nastaviti da naoružava Kijev nakon što se uspostavi mir u Ukrajini.
Tanjug
- Složili smo se da ćemo u slučaju mirovnog sporazuma nastaviti da jačamo odbranu i obuzdavanje - rekao je Starmer u obraćanju pred britanskim parlamentom.
On je ocenio da je protekla nedelja jasno pokazala značaj uloge SAD u obezbeđivanju mira u Evropi i rešavanju sukoba u Ukrajini.
- Moramo da ojačamo odnos sa Amerikom – zarad naše bezbednosti, tehnologija, trgovine i investicija. Oni su nam bili i uvek će biti neophodni i nikada nećemo morati da biramo između dve obale Atlantika. Nekome može da deluje zgodno da zauzme jednu od strana, ali događaji proteklih dana jasno su pokazali da SAD igraju ključnu ulogu u osiguravanju mira koji svi želimo da postignemo u Ukrajini - naglasio je premijer.
On je priznao i da Evropa ne može da pruži garancije bezbednosti Ukrajini bez SAD.
- Mislim da Evropa mora da preuzme glavnu ulogu u tom pitanju i da mi moramo da učinimo više u pogledu bezbednosnih garancija. Ali za te garancije je potrebna podrška Sjedinjenih Američkih Država. O tome sada razgovaramo - objasnio je britanski premijer.
Prema njegovim rečima, u novim uslovima evropske države treba aktivnije da razvijaju vojne sposobnosti i koordinaciju, kao i da povećaju izdatke za odbranu.
Političar je podsetio da London podržava slanje britanskih trupa u Ukrajinu i naveo da je takođe spreman da pošalje avione za zatvaranje neba Ukrajine.
- Britanija će, ukoliko bude potrebno, igrati vodeću ulogu sa drugima u slanju kopnenih trupa i aviona na nebo Ukrajine - rekao je premijer.
On je istakao da je potrebna snažna podrška SAD kako bi takve misije bile uspešne.
Britanija bi trebalo da isporuči Ukrajini 5.000 projektila za borbu protiv ruskih bespilotnih letelica, rekao je Starmer.
- Partnerstvo sa Ukrajinom omogućiće Kijevu da iskoristi 1,6 milijardi funti britanskih izvoznih sredstava za kupovinu 5.000 raketa protivvazdušne odbrane u Belfastu - naveo je on.
Prema rečima britanskog premijera, ta odluka „savršeno simbolizuje novu eru“.
Komentarišući pitanje korišćenja zamrznute ruske imovine, Starmer je ocenio da je to veoma složeno, ali da će London nastaviti da radi na pronalaženju pravnog mehanizma.
- Moramo još da radimo, što i činim, kako bi videli kakve su druge mogućnosti, zajedno sa drugim zemljama. Neću se pretvarati da je lako - dodao je.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
MALI ODGOVORIO ŠAROVIĆU I POKIDAO: Primer kako struka matira demagogiju
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ORBAN SE OGLASIO ZBOG SITUACIJE U ZEMLjI: Izdao hitno upozorenje
LIDER mađarske opozicione stranke Fides i bivši premijer zemlje Viktor Orban optužio je danas vladu stranke Tisa da vodi zemlju ka diktaturi, nakon polemike izazvane izjavama bivšeg predsednika Janoša Adera o planiranim smenama državnih funkcionera.
05. 07. 2026. u 12:34
Oglasila se Kosjerina posle vesti da je Mirka menja u kvizu "Ja volim Srbiju": "Tako su stajale stvari..."
VEST da bi glumica Mirka Vasiljević od septembra mogla da preuzme voditeljsku ulogu u kvizu "Ja volim Srbiju", umesto dosadašnje voditeljke Dragane Kosjerine, izazvala je veliku pažnju javnosti.
05. 07. 2026. u 21:54
STRAŠNO: Predozirao se unuk Ere Ojdanića - drama u Resniku
UNUK Ere Ojdanića, Andrija Ojdanić danas se predozirao narkoticima, zbog čega je morala da reaguje hitna pomoć.
03. 07. 2026. u 18:30
Komentari (0)