TRAMP UKINUO OVU BAJDENOVU NAREDBU: Tiče se američkog naoružanja

ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa ukinula je naredbu koju je izdao prethodni predsednik Džozef Bajden, a koja je zahtevala izveštaje o potencijalnim kršenjima međunarodnog prava u vezi s korišćenjem američkog oružja koje su vršili saveznici, uključujući Izrael, saopštila su dva američka zvaničnika i izvor upoznat sa odlukom.

ТРАМП УКИНУО ОВУ БАЈДЕНОВУ НАРЕДБУ: Тиче се америчког наоружања

Foto Tanjug/AP/Ludovic Marin


Naredba, poznata kao Nacionalni bezbednosni memorandum 20 (NSM-20), doneta je u februaru 2024. godine nakon kritika na račun upotrebe američkih bombi u ratnim dejstvima Izraela u Gazi, preneo je Rojters.

Naredba je od američke vlade zahtevala izveštaje za Kongres o upotrebi američkog naoružanja koje su koristile druge zemlje, a u izveštaju iz maja 2024. godine navedeno je da bi Izrael mogao biti odgovoran za kršenje međunarodnog humanitarnog prava. 

Odluka Trampove administracije da ukine taj memorandum naišla je na oštre kritike, a američki senator Kris Van Holen nazvao je tu akciju "sramotnom", ističući da ona podriva ljudska prava i američke vrednosti.

BONUS VIDEO: TRAMP SLETEO U MILVOKI: Pojačana bezbednost nakon pokušaja atentata

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.

24. 06. 2026. u 18:41

Komentari (0)

MOJE JE DA KAŽEM... Šešelj otkrio koja četiri poteza blokaderi planiraju