"SPROVODIMO PUTINOVU IDEJU" Lavrov: Stvorićemo organizaciju koja će objediniti evroazijske zemlje
RUSIJA će promovisati koncept stvaranja na evroazijskom prostoru organizacije koja će objediniti sve zemlje kontinenta, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov u Državnoj Dumi.
FOTO: Tanjug/AP
- U Africi postoji Afrički savez, koji objedinjuje sve afričke zemlje. U Latinskoj Americi postoji Zajednica država Latinske Amerike i Karipskog basena – takođe opštekontinentalna organizacija. U Evroaziji ne postoji takva organizacija - primetio je Lavrov.
Prema njegovim rečima, postoji Organizacija za bezbednost i saradnju u Evropi (OEBS), koja je izgrađena na temelju evroatlantske koncepcije, kao i mnogobrojne subregionalne strukture, uključujući Asocijaciju država Jugoistočne Azije (ASEAN) i Savet saradnje arapskih država Persijskog zaliva.
- Mnogo organizacija. Ali, ne postoji nijedan forum gde bi sve zemlje kontinenta, koje su prirodni susedi jedna drugoj, bile predstavljene - istakao je ministar.
Iz tog razloga ćemo promovisati koncept o kome je govorio ruski predsednik Vladimir Putin, najavio je šef ruske diplomatije.
- Već smo počeli rad na tome. Zaključujemo nove sporazume sa našim susedima i unapređujemo veze sa njihovim organizacijama - zaključio je Lavrov.
Ideju o formiranju Velikog evroazijskog partnerstva izneo je predsednik Rusije Vladimir Putin 2017. godine. Tada je rekao da „udruživanje potencijala integracionih formata poput Evroazijske ekonomske zajednice, 'Pojas i put', ŠOS, ASEAN“ može biti osnova za formiranje tog partnerstva. Po rečima Putina, učesnici u partnerstvu mogu biti Kina, Indija, Pakistan, Iran, zemlje ZND i druge države i udruženja.
(Sputnjik)
Preporučujemo
EVO ŠTA SU RUSIJA I SAD DOGOVORILE U RIJADU: Zvanične informacije nakon sastanka (VIDEO)
18. 02. 2025. u 15:19
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
DRAMA NA NEBU: Ruski avioni izbacili uređaje blizu britanskog nosača aviona, hitno dignuti F-35
VELIKA Britanija presrela je dva ruska aviona nakon što je premestila nosač aviona ka Arktičkom krugu radi podrške misijama NATO.
06. 07. 2026. u 09:38
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
STRAŠNO: Predozirao se unuk Ere Ojdanića - drama u Resniku
UNUK Ere Ojdanića, Andrija Ojdanić danas se predozirao narkoticima, zbog čega je morala da reaguje hitna pomoć.
03. 07. 2026. u 18:30
Komentari (0)