ZELENSKI NAKON RAZGOVORA SA TRAMPOM: "Prvo je govorio sa Putinom, bilo je neprijatno"
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski izjavio je danas da i Evropa treba da bude za pregovaračkim stolom o okončanju rata između Rusije i Ukrajine.
Foto: Profimedia
Zelenski je rekao da ne misli da činjenica što je američki predsednik Donald Tramp juče prvo razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, a posle toga s njim, govori o američkim prioritetima, ali i naveo da je to bilo "neprijatno", prenosi Rojters.
Zelenski otkrio da je razgovor sa Trampom bio neprijatan
Rekao je da on i Tramp nisu razgovarali o potencijalnom članstvu Ukrajine u NATO-u, dodajući da ''zna da SAD ne žele da Ukrajina bude članica''.
Naveo je da Ukrajina neće prihvatiti nikakav sporazum koji bi Moskva i Vašington postigli bez Kijeva.
- Danas je važno da se ništa ne odvija prema Putinovom planu. On želi sve pregovore da vodi bilateralno sa SAD - naglasio je Zelenski.
On i Tramp razgovarali su u sredu telefonom o okončanju rata u Ukrajini, nakon što je Tramp telefonom prethodno razgovarao sa Putinom.
- Predsednik Tramp je podelio detalje razgovora sa Putinom. Složili smo se da ostanemo u kontaktu i planiramo sastanke - naveo je Zelenski.
Tri teme bile na stolu
On je dodao da su razgovarali o:
- Pripremi novog dokumenta o bezbednosti
- Ekonomskoj saradnji
- Partnerstvu
Prema rečima portparola Zelenskog Sergeja Nikiforova, razgovor je trajao oko sat vremena.
Tramp je na svojoj društvenoj mreži Truth Social napisao da je razgovor s Zelenskim ''dobro protekao'', i istakao da, ''kao i Putin, i Zelenski želi mir''.
Naveo je da je u razgovoru bilo reči o mnogim temama u vezi sa ratom, ali uglavnom o predstojećem Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji u petak, kada će potpredsednik SAD Džej Di Vens i državni sekretar Marko Rubio voditi delegaciju.
(Tanjug)
Preporučujemo
FSB SPREČIO TERORISTIČKI NAPAD U RUSIJI: Meta bio ovaj grad, teroristi likvidirani
13. 02. 2025. u 14:24
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)