KINA RAZVIJA JEDINSTVENI NA SVETU DRON: Sposoban za operacije i pod vodom i u vazduhu – „Feiyi“ (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

24. 01. 2025. u 21:11

LANSIRAN sa podmornice, dron može plivati pod vodom, leteti u vazduhu, izvršiti zadatak i vratiti se na podmornicu.

КИНА РАЗВИЈА ЈЕДИНСТВЕНИ НА СВЕТУ ДРОН: Способан за операције и под водом и у ваздуху – „Feiyi“ (ВИДЕО)

Foto printskrin YouTube/Lampa znanja

Kina je razvila prvi na svetu dron sposoban za operacije i pod vodom i u vazduhu, nazvan „Feiyi“. Ovaj dron, koji se lansira sa podmornice, može prelaziti između morskih i vazdušnih operacija i vratiti se nazad na podmornicu.

“FEIYI” – KONCEPT DRONA ZA MORE I VAZDUH

Razvijen od strane istraživača sa Severozapadnog politehničkog univerziteta (NWPU) i Centra za istraživanje i razvoj aerodinamike Kine (CARDC), „Feiyi“ predstavlja značajan tehnološki napredak, prema izveštaju South China Morning Posta.

Njegove lopatice se otvaraju za let i povlače unazad za navigaciju pod vodom u roku od pet sekundi, čime se smanjuje otpor vode. Posebni propelerski sistem omogućava kretanje pod vodom.

Dron može više puta prelaziti između vode i vazduha tokom jedne misije, što poboljšava njegovu prikrivenost i mogućnost preživljavanja. Ove karakteristike su detaljno opisane u recenziranom radu objavljenom u časopisu Acta Aeronautica et Astronautica Sinica od strane tima profesora Donga Čangjina sa NWPU.

Naziv „Feiyi“, što na kineskom znači „leteti“, inspirisan je drevnim terminom koji opisuje vodenu pticu koja se priprema za let. Dron je dizajniran za primene poput morske izviđačke misije, nadzora i napada, kombinujući efikasnu navigaciju pod vodom sa agilnošću u vazduhu.

Prilikom sletanja na površinu vode sklapa krila za 5 sekundi i uključuje propelere, koji obezbeđuju snažan potisak i upravljanje.

Foto printskrin YouTube/Lampa znanja

SPECIFIKACIJE DRONA „FEIYI“

„Feiyi“ ima rotirajuće lopatice koje se sklapaju uz trup za podvodnu upotrebu i razvijaju za let. Propeleri postavljeni na repu omogućavaju pogon i upravljanje pod vodom.

Nakon izranjanja, dron može da stabilizuje svoj položaj na nemirnim talasima, razvije krila i poleti. Po završetku misije, njegovi delovi se ponovo sklapaju za brzo potapanje.

Prelazak između medijuma, ključni aspekt njegovog dizajna, izvršen je bez problema. Prelazak iz podvodne navigacije u vertikalni let trajao je manje od 10 sekundi, sa stabilnom kontrolom i minimalnim prekidima. Povratak u vodu uključivao je kontrolisano spuštanje, nakon čega su se sklopili delovi drona i pripremili za podvodne zadatke.

Dron je opremljen modulima za izviđanje, komunikaciju ili druge funkcionalne zadatke, koje može izvršavati autonomno pomoću veštačke inteligencije.

Tokom testiranja, dron Feiyi pokazao je izvanredne performanse. Podvodna navigacija bila je glatka i agilna, pri čemu je dron mogao roniti, lebdeti i izranjati brzinama do 2 m/s. U vazdušnom režimu, pokazao je responzivnu dinamiku leta, dostigavši maksimalnu brzinu od 3 m/s.

Nezha DRONOVI

Pre „Feiyi“ drona, sličan koncept je predstavio Univerzitet Šangaj Điao Tong sa svojim dronom „Nezha Sea Dart“. Nezha Sea Dart izgleda slično kao Nezha-IV, koji su kineski naučnici ranije otkrili.

Dron Nezha-IV opremljen je sa četiri propelera za let i osam podvodnih potisnika. Može se precizno kretati tokom leta i pod vodom, kao i izvoditi dinamične prelaze između medijuma čak i u teškim morskim uslovima.

Dizajn, konstrukcija, kontrola i testiranje drona Nezha-IV u okeanskim uslovima pokazali su pouzdanost i otpornost, posebno tokom faza prelaza između vode i vazduha.

Procene performansi i rezultati prikupljeni tokom testova u Južnom kineskom moru pokazuju sledeće mogućnosti drona Nezha-IV:

Operisanje na različitim dubinama od 0 do 50 metara pri brzini od 1 čvora u trajanju od 22 minuta.

Lebdenje u vazduhu u trajanju od 15 minuta.

Krstarenje brzinom od 10 m/s na udaljenosti od 7,2 km za 12 minuta.

Ove sposobnosti potvrđuju svestranost drona Nezha-IV za različite primene u zahtevnim okruženjima, pružajući ravnotežu između efikasnosti i izdržljivosti.

Ovaj revolucionarni uređaji predstavljaju novu eru u razvoju višenamenskih dronova, čime se značajno unapređuju sposobnosti morskih i vazdušnih operacija.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MOĆ OBRAZOVANJA: Ključ za inkluzivniju i pravedniju budućnost