TRAMPOV POTEZ ZATEKAO KINEZE: Na udaru novih odluka i Evropa, evo šta sledi

Daliborka Lazarević

22. 01. 2025. u 07:32

PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp najavio je da će uvesti carine na robu iz Evropske unije i Kine.

ТРАМПОВ ПОТЕЗ ЗАТЕКАО КИНЕЗЕ: На удару нових одлука и Европа, ево шта следи

Foto: Profimedia

Tramp je rekao da EU i druge zemlje imaju zabrinjavajuće trgovinske suficite sa Sjedinjenim Državama.

- Evropska unija se odnosi vrlo, vrlo loše prema nama. Dakle, moraće da se suoče sa carinama. To je jedini način da postignete pravednost - rekao je.

Što se tiče Kine, u razgovoru s novinarima u Beloj kući, opravdao je ovu meru tvrdeći da Kina šalje fentanil – opioid koji podstiče krizu droga širom sveta – u SAD, preko Meksika i Kanade.

Ova izjava usledila je nakon Trampovih pretnji o uvođenju carina od 25% na uvoz iz Meksika i Kanade, optužujući ih za omogućavanje dolaska nedokumentovanih migranata i droga u Ameriku. Visoki kineski zvaničnik upozorio je na opasnost od protekcionizma, ističući to u trenutku kada Trampov povratak u Belu kuću ponovo otvara mogućnost trgovinskog rata.

Govoreći na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, kineski potpredsednik vlade Ding Šueksjang rekao je kako njegova zemlja traži "vin-vin" rešenje za trgovinske napetosti, te želi da proširi svoj uvoz.

Nije direktno spomenuo SAD.

Foto: Tanjug AP

Tokom predizborne kampanje, Tramp je pretio da će kineske proizvode opteretiti graničnim carinama do 60%, ali nije preduzeo hitne mere već u svom prvom danu mandata, već je naložio svojoj administraciji da prouči opciju.

Uvoz američke robe iz Kine stagnirao je od 2018, što ekonomisti delimično pripisuju nizu eskalirajućih carina koje je Tramp uveo tokom svog prvog mandata.

Ta napetost završila je 2020. godine, kada su dve zemlje potpisale sporazum.

Tada je Tramp smanjio deo carina u zamenu za kineske obaveze o kupovini američkih poljoprivrednih i drugih proizvoda.

Međutim, američki zvaničnici tvrde kako Kina nije ispunila svoj deo sporazuma.

Obraćajući se Kongresu prošle nedelje, Skot Besent, čije je imenovanje za ministra finansija prošlo ključnu fazu odobrenja u utorak, izjavio je kako namerava insistirati na sprovođenju tih sporazuma te spomenuo mogućnost zahteva za "nadoknadnim" kupovinama.

Nejednakost u trgovini SAD i Kine

Tramp je takođe oštro kritikovao nejednakost u trgovini SAD i Kine, koja znatno više izvozi nego uvozi.

U svom govoru u Davosu, Ding je izjavio kako je Kina ublažila ograničenja za strana ulaganja, želi povećati domaću potrošnju i ne teži "trgovinskom suficitu."

- Želimo uvesti više konkurentnih i kvalitetnih proizvoda i usluga kako bismo promovisali uravnoteženu trgovinu - rekao je.

Priznao je da globalizacija ekonomije može doneti "neke napetosti i nesuglasice oko raspodele," ali je dodao da ona nije "igra nulte sume, već univerzalno koristan proces od kojeg svi mogu imati koristi."

- Protekcionizam ne vodi nikuda - rekao je. "Trgovinski rat nema pobednika."

Dodao je: "Verujem da imamo mudrost i sposobnost potrebnu za pronalazak vin-vin i ol-vin rešenja.

- Trebamo ne samo povećati udeo ekonomske globalizacije, već ga i bolje raspodeliti - naveo je Ding.

MMF je prošle nedelje upozorio da bi talas Trampovih carina mogao pogoršati trgovinske napetosti, smanjiti ulaganja i poremetiti dobavljačke lance širom sveta.

Sveobuhvatne carine bile su ključno Trampovo obećanje tokom kampanje, a on je tvrdio da će pomoći američkoj ekonomiji. Međutim, analitičari smatraju da će verovatno dovesti do viših cena za Amerikance i teškoća za kompanije pogođene stranom odmazdom.

Za razliku od Trampovog prvog mandata, takva bi odmazda stigla u delikatnom trenutku jer se čini da je dugotrajna ekonomska ekspanzija SAD u svojoj završnoj fazi.

(Jutarnji)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SKANDAL: Saigrač namerno povredio Luku Jovića na treningu?! (VIDEO)