KIJEV GAĐAO "TURSKI TOK": Ukrajinci dronovima napali gasnu stanicu u rejonu Anape, štete ni žrtava nije bilo (FOTO)

RUSKO ministarstvo odbrane saopštilo je da su Ukrajinci pokušali da razruše kompresorsku stanicu "Ruskaja" preko koje se transportuje gas "Turskim tokom". Krhotine ukrajinskog drona pale su na zgradu gasne stanice, ali su je samo neznačajno oštetile. Nije bilo žrtava.

КИЈЕВ ГАЂАО ТУРСКИ ТОК: Украјинци дроновима напали гасну станицу у рејону Анапе, штете ни жртава није било (ФОТО)

Foto: Novosti

Ruski PVO je oborio sve ukrajinske dronove koji su leteli ka toj kompresorskoj stanici. Dežurna ekipa na stanici brzo je reagovala i odstranila sve posledice pada ostataka dronova. Sada kompresorska stanica normalno radi i preko nje teče gas ka "Turskom toku" u uobičajenim režimu.

Ta stanica se nalazi u Krasnodarskom kraju u rejonu Anape. Stanica se nalazi na brdu i udaljena je pet kilometara od crnomorske obale. Funkcija stanice je da obezbedi nužan pritisak kako bi gas mogao da teče "Turskim tokom". 

Projektni kapacitet ovog gasovoda dostiže 31,5 milijardi kubnih metara godišnje, a pušten je u rad u januaru 2020. godine. Posle sabotaže na "Severnom toku", to je jedini put za nesmetane isporuke ruskog goriva na evropsko tržište.

Ukrajinska vojska sve češće gađa ruske energetske objekte, jer u Kijevu veruju da na taj način mogu da zaustave napredovanje Rusa na frontu.

Računica ukrajinskog rukovodstva je, ipak, pogrešna. Pre svega na taj način ne mogu da zaustave rusku ofanzivu, već samo dodatno podstiču Ruse na revanš koji raketama i dronovima uništavaju ukrajinsku energetsku i drugu infrastrukturu. Osim toga, svaka obustava dotoka ruskog gasa u Evropu automatski utiče na rast cena energenata. Obustava rada naftovoda kojim se transportuje ruska nafta automatski podiže cenu benzina.

Na taj način ukrajinske vlasti gube simpatije, čak i u onim zemaljama koje su ih donedavno pomagale, kao što je Slovačka. Naravno ni Turska, koja zarađuje novac na tranzitu ruskog gasa, ne može da bude ravnodušna na pokušaje Kijeva da dronovima blokiraju "Turski tok". 

Evropska komisija zabrinuta

PORTPAROLKA Evropske komisije Ana-Kaisa Itkonen izjavila je juče da napad na kompresorsku stanicu "Turski tok" izaziva zabrinutost. Ona je na konferenciji za medije istakla da je svaki udar na energetsku infrastrukturu razlog za zabrinutost. 
- Nemamo nikakve posebne kontakte niti povodom ovoga sa ukrajinskom stranom, ali nastavljamo da pratimo situaciju u pogledu bilo kakvog bezbednosnog snabdevanja - rekla je ona.

Ukrajinci su danas pokušali da dronovima unište gasnu magistralu u Donjecku koja prolazi nedaleko od škole. Te dronove je oborila radioelektronska odbrana "Kupola Donbasa", tako da se nije dogodila tragedija koju su planirale ukrajinske tajne službe.

Najpre je oboren ukrajinski dron avionskog tipa koji je bio izvidnica i preko video-veze su operateri nadgledali taj deo terena gde prolazi gasovod. Za njim je krenuo dron koji je nosio moćnu granatu. Zahvaljujući pravovremenoj reakciji ta ukrajinska akcija je propala i žrtava nije bilo.

Ukrajinske službe su do sada više puta slale svoje diverzante da miniraju gasne stanice i magistralne gasovode koji vode ka Crnom moru. Na sreću, diverzanti su bili na vreme pohvatani. I u Luganskoj narodnoj republici ukrajinski diverzanti su bili minirali jedan od gasovoda.

Sredinom decembra Kijev je poslao svoje diverzante u Slovačku da postave i aktiviraju eksploziv na gasovodu. Njih je pohapsila policija u Slovačkoj i kod njih su pronađene geografske karte na kojima je bila nacrtana maršruta gasovoda kao i lokacija gasnih stanica koje su nameravali da miniraju.

Foto: Profimedia

 

O tome je govorio i ruski predsednik Vladimir Putin 19. decembra na velikoj konferenciji za novinare. On je kazao da je tu informaciju dobio od policijskih službi. Ukrajinski diverzanti su bili pohapšeni, a Putin je tada kazao da će ruske službe svojim kanalima zatražiti punu informaciju od Slovaka.

Pre toga je ukrajinski premijer Denis Šmigalj saopštio da su spremni da transportju bilo čiji gas, samo ne ruski. U Kijevu su odlično znali da gas koji su oni dobijali tobože u "reversu" iz zapadne Evrope bio zapravo ruski, ali samo skuplji.

Od svih diverzija na gasovodima najveći odjek je, ipak, imala ona na cevovodima "Severnog toka 2" na dnu Baltika. Sve do pred početak izbora u Nemačkoj o tome se nije mnogo govorilo, a tadašnje službe su odbijale da daju bilo kakvu informaciju ruskim kolegama. Hoće li se sada raspetljati celi slučaj tek će se videti.

Nemci sada optužuju za diverziju ukrajinsku vojnu obaveštajnu službu. Ali, u Moskvi kažu da tu akciju Ukrajinci nisu mogli sami da sprovedu i pomoć su im pružili Amerikanci ili Britanci koji su poznati kao stručnjaci za diverzije.

Štetu od te diverzije na gasovodu na dnu Baltika imali su ne samo Rusi nego i nemačke i druge zapadne kompanije koje su bile partneri "Gasproma". Ali, iz propagandnih razloga to na Zapadu nisu počeli da govore, već se stalno pričalo o diverziji na ruskim gasovodima. Sada kad je postalo aktuelno da se traži odšteta za nemačke kompanije, postoji nada da se dođe do istine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RETROSPEKTIVA 2024. GODINE: Dela, donacije i osmesi koje je Meridian fondacija ostavila iza sebe (FOTO)