POŽAR PROGUTAO DEO ISTORIJE: Pre deset godina gorela je čuvena biblioteka u Moskvi
PRE tačno deset godina, 31. januara 2015. godine, svet je bio zatečen vešću o požaru koji je zahvatio jednu od najvećih i najvrednijih biblioteka u Rusiji - biblioteku Instituta za društvene nauke u Moskvi, koja je deo Ruske akademije nauka.
vikipedia
U ovoj instituciji, koja je čuvala više od 14 miliona knjiga i dokumenata, vatra je uništila 15 odsto svih štampanih materijala, nanoseći nenadoknadivu štetu ruskoj i svetskoj naučnoj baštini.
Požar je izbio na trećem spratu zgrade. Plamen se brzo proširio, zahvativši 2.000 kvadratnih metara prostora i izazvavši rušenje dela krova, površine od oko 1.000 kvadratnih metara. Vatrogasne ekipe, njih čak 200, borile su se s vatrom nekoliko sati pre nego što su uspele da je lokalizuju. Ipak, posledice su bile teške: deo krova se urušio, a mnogi vredni primerci literature i istorijskih dokumenata zauvek su izgubljeni.
Biblioteka je osnovana 1918. godine, a među uništenim primercima našli su se dokumenti iz vremena Lige naroda, drevni tekstovi na staroslovenskom jeziku, kao izveštaji iz parlamenata stranih zemalja, uključujući i one iz Sjedinjenih Američkih Država, od kojih su najstariji iz 1789. godine. Pored toga, kolekcija je obuhvatala vredne knjige o fizici, medicini i tehnici, od kojih su mnoge bile stare i više od 400 godina.
Prema navodima ruskog ministarstva za vanredne situacije, uzrok požara bio je najverovatnije kratak spoj na električnoj instalaciji.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
Komentari (0)