KAKO JE OBOREN 13. AMERIČKI DRON: Huti koriste sovjetsko naoružanje protiv visokotehnoloških američkih bespilotnih letelica (VIDEO)
SNAGE Huta u Jemenu navodno su oborile još jedan bespilotni vazdušni sistem General Atomics MQ-9 Reaper [UAS] kojim upravljaju vazduhoplovne snage Sjedinjenih Država (USAF), prema izvorima. Incident se dogodio 28. decembra, obeležavajući 13. MQ-9 Reaper koji su Huti oborili od 7. oktobra, naglašavajući sve veće izazove sa kojima se suočavaju američke vazdušne operacije u regionu.
Huti su objavili video koji dokumentuje napad, a koji prikazuje raketu lansiranu iz sovjetskog raketnog sistema zemlja-vazduh 2K12 Kub kako pogađa američku bespilotnu letelicu. Snimak, distribuiran putem medijskih kanala povezanih sa Hutima, potvrđuje njihove tvrdnje o odgovornosti.
Sistem Kub, prvobitno dizajniran tokom Hladnog rata i još uvek efikasan u veštim rukama, bio je središnji deo rastućeg arsenala protivvazdušnog naoružanja Huta. Ovaj najnoviji napad naglašava njihovu sposobnost da prilagode sovjetsku tehnologiju modernom ratovanju i suprotstave se naprednim mogućnostima američkih dronova kao što je MQ-9 Reaper, koji su opremljeni sofisticiranim ISR (ISR) i udarnim sistemima.
Ovaj incident dolazi samo nedelju dana nakon što je američka mornarica pretrpela gubitak aviona F/A-18 Super Hornet u regionu Crvenog mora. Dok je Pentagon izjavio da je borbeni avion oboren prijateljskom vatrom, rukovodstvo Huta je osporilo ovu izjavu, tvrdeći da su njihove snage odgovorne za incident.
Njihov narativ uključuje tvrdnje o aktivnom angažmanu sa američkim vojnim sredstvima u regionu, što dodatno podstiče spekulacije o obimu njihovih protivvazdušnih sposobnosti.
Ova dva incidenta ističu promenljivu dinamiku sukoba iz vazduha u jemenskom frontu. Američke snage su se dugo oslanjale na MQ-9 Reaper za precizne udare, nadgledanje i prikupljanje obaveštajnih podataka, pri čemu je dron postao ključno oruđe u praćenju kretanja Hutija i ciljanju na visoko vredno vođstvo pobunjenika.
Međutim, sposobnost Huta da neutrališu takvu imovinu pokazuje njihovu rastuću pretnju operacijama SAD u regionu. Štaviše, njihova tvrdnja da su oborili F/A-18 Super Hornet, najsavremeniji mornarički borbeni avion, naglašava stepen do kojeg su spremni da izazovu američku dominaciju u vazduhu.
Dok Pentagon tek treba da komentariše nedavni gubitak bespilotnih letelica, ovi događaji signaliziraju intenziviranje sukoba, pri čemu se američke vojne snage suočavaju sa sposobnijim protivnikom u Hutima.
Korišćenje tehnologije iz doba Hladnog rata, prenamene i efektivno korišćene protiv moderne opreme, ilustruje evoluirajuću prirodu asimetričnog ratovanja na Bliskom istoku. Kako Huti nastavljaju da potvrđuju svoje tvrdnje kroz propagandu i uspehe na bojnom polju, strateški proračun za operacije SAD u Jemenu i okolnim regionima postaje sve složeniji.
MQ-9 Reaper, koji se često opisuje kao dron „lovac-ubica“, predstavlja vrhunac bespilotne vazdušne tehnologije koju je razvio General Atomics Aeronautical Systems za Vazduhoplovstvo Sjedinjenih Država.
Ova napredna platforma, evolucija MQ-1 Predatora, redefinisala je moderno ratovanje svojom sposobnošću kombinovanja dugotrajnog nadzora i sposobnosti preciznog udara u jednom sistemu.
Sa dužinom od 36 stopa sa rasponom krila od 66 stopa, Reaper pokreće Honeywell TPE331-10 turboelisni motor, omogućavajući brzine do 240 čvorova i operativni plafon od 50.000 stopa. Može da ostane u vazduhu 27 sati, pružajući neuporedivu postojanost na nebu.
Svestranost MQ-9 proizilazi iz njegovog sofisticiranog paketa senzora i naoružanja. AN/DAS-1 MTS-B (Multi-Spectral Targeting System) multi-spektralni sistem ciljanja integriše infracrvene, elektro-optičke i laserske mogućnosti označavanja, pružajući inteligenciju u realnom vremenu kroz slike visoke definicije.
Ovome dopunjuje radar Lynx II, koji se ističe u slikanju sintetičkog otvora i praćenju ciljeva na zemlji, čineći dron efikasnim u svim vremenskim uslovima. Opcioni tereti, kao što su radari za pomorski nadzor i moduli za obaveštavanje signala, dodatno poboljšavaju njegovu prilagodljivost.
Naoružan precizno vođenom municijom kao što su rakete AGM-114 Hellfire i bombe GBU-12 Paveway II, MQ-9 je sposoban da izvodi hirurške udare uz minimalnu kolateralnu štetu.
SeaGuardian fokusiran na pomorstvo dalje proširuje svoju ulogu tako da uključuje operacije protiv piraterije i pomorske blokade, osiguravajući da platforma ostane relevantna u različitim poprištima sukoba.
U Jemenu, MQ-9 Reaper igra centralnu ulogu u američkim operacijama usmerenim na pobunu Huti. Opremljen najsavremenijim ISR sistemima, sprovodi uporni nadzor nad pozicijama Huti, lanac snabdevanja i skladišta oružja, pružajući obaveštajne podatke u realnom vremenu koalicionim snagama.
Pored svojih izviđačkih sposobnosti, Reaper je postao ključno oruđe u ciljanim napadima na visoko vredne vođe Huta i kritičnu infrastrukturu. Njegova sposobnost da ispali preciznu municiju omogućava SAD da neutrališu pretnje uz minimalizovanje civilnih žrtava, čak i na gusto naseljenom ili neravnom terenu.
Huti, međutim, nisu bili pasivni protivnici. Naoružani sistemima iz sovjetske ere kao što je raketa zemlja-vazduh Kub [SA-6 Gainful], oni su pokazali sve veću sposobnost da izazovu američke vazdušne snage.
Gubitak više bespilotnih letelica MQ-9, uključujući i onu o kojoj se izveštava kao o oborenom „13.“ Reaper-u, naglašava rastuću pretnju koju predstavlja njihov rastući arsenal. Uprkos ovim izazovima, Reaper nastavlja da se intenzivno koristi, prilagođavajući se kako bi se suprotstavio novim pretnjama, uključujući dronove Huta i mere elektronskog ratovanja.
Uloga drona se proteže dalje od napada i nadzora i uključuje elektronsko ratovanje i pomorske operacije. U strateški kritičnom jemenskom moreuzu Bab el-Mandeb, MQ-9 je bio ključan u praćenju pretnji Huta međunarodnom brodarstvu i pružanju obaveštajnih podataka za zaštitu pomorskog saobraćaja. Procene nakon udara koje sprovodi dron obezbeđuju operativni uspeh i usmeravaju buduće angažmane, jačajući njegovu vrednost kao platforme za više misija.
Dok je operativno okruženje u Jemenu ispunjeno izazovima, MQ-9 Reaper ostaje kamen temeljac napora SAD u borbi protiv pobune Huta. Njegova kombinacija izdržljivosti, preciznosti i prilagodljivosti osigurava da će nastaviti da oblikuje pejzaž modernog sukoba, čak i kada protivnici nastoje da se suprotstave njegovoj dominaciji.
Sjedinjene Države su pojačale svoje vojne operacije u Crvenom moru, ciljajući na rastuću pretnju koju predstavljaju jemenske Huti snage.
Ove operacije su deo šireg napora da se obezbedi jedan od najvažnijih strateških plovnih puteva na svetu, moreuz Bab el-Mandeb, koji povezuje Crveno more sa Adenskim zalivom i služi kao vitalni prolaz za globalnu trgovinu i isporuke energije.
Huti, sa svojim sve sofisticiranijim arsenalom, eskalirali su napade u regionu, predstavljajući značajan rizik za pomorski saobraćaj i regionalnu stabilnost.
Američka mornarica je rasporedila značajne snage u toj oblasti, uključujući razarače navođenih projektila i sredstva za nadzor, kako bi odvratila i odgovorila na napade Huta. Poslednjih meseci, američke snage presrele su više pošiljki naprednog oružja navodno namenjenog Hutima, uključujući komponente balističkih projektila i tehnologiju dronova.
Ove zabrane naglašavaju sve veće oslanjanje grupe na spoljnu podršku za jačanje njenih sposobnosti. SAD su optužile Iran za snabdevanje Huta oružjem u suprotnosti sa međunarodnim embargom na oružje, što je Teheran uporno poricao.
Huti su koristili dronove, projektile i pomorske mine u svojim operacijama, gađajući komercijalne brodove i regionalne protivnike kao što su Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Kao odgovor, američke snage su sprovele niz kontramera, uključujući vazdušne napade na mesta za lansiranje projektila Huta i postrojenja za proizvodnju dronova. Ovi napadi imaju za cilj da smanje sposobnost grupe da poremeti međunarodni transport i pokrene prekogranične napade na saveznike SAD.
Pored vazdušnih operacija, američke pomorske snage povećale su svoje patrole i nadzorne misije duž kritičnih plovnih puteva. Primena naprednih ISR platformi, kao što su bespilotne letelice MQ-9 Reaper, obezbedila je američkim snagama obaveštajne podatke u realnom vremenu o pokretima Huti i potencijalnim pretnjama. Međutim, ove operacije nisu bile bez rizika.
Sukob u Crvenom moru nije ograničen samo na vojne sukobe. SAD su takođe intenzivirale svoje diplomatske napore da izoluju Hute i obuzdaju njihov uticaj. Vašington je podržao međunarodne sankcije i nastavlja da se zalaže za sporazumno rešenje šireg građanskog rata u Jemenu.
Međutim, sposobnost Huta da projektuju moć (dejstvuju) izvan granica Jemena komplikuje ove napore, postavljajući pitanja o spremnosti grupe da se uključi u mirovne pregovore istovremeno proširujući svoj vojni domet.
Operacije na Crvenom moru odražavaju izazove suprotstavljanja odlučnom i prilagodljivom protivniku u strateški vitalnom regionu. Dok Huti nastavljaju da testiraju američku odlučnost hrabrim provokacijama, američke snage se suočavaju sa dvostrukim izazovom zaštite međunarodnih brodskih puteva istovremeno izbegavajući dalju eskalaciju u ionako nestabilnom sukobu.
Dinamika koja se razvija u Crvenom moru ilustruje složenost modernog asimetričnog ratovanja, gde se najsavremenija vojna sredstva suočavaju sa nekonvencionalnim pretnjama u spornim okruženjima.
(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica
Preporučujemo
DRAMA IZNAD CRVENOG MORA: Amerika potvrdila - Zamalo oboren još jedan F-18
24. 12. 2024. u 23:23
"OD UDARA NA IRAN DO UNIŠTENjA HUTA": Mosad pozvao Netanjahua da odobri napad na Teheran
24. 12. 2024. u 18:55
SVA INDUSTRIJSKA PREDUZEĆA OBUSTAVILA RAD: Kriza zbog odluke Zelenskog o prekidu ruskog gasa
SVA industrijska preduzeća u Pridnjestrovskoj Moldavskoj Republici (PMR), osim prehrambenih, obustavila su rad zbog nedostatka energetskih resursa, izjavio je prvi zamenik predsednika vlade i ministar ekonomskog razvoja nepriznate Pridnjestrovske Moldavske Republike, Sergej Obolonik.
02. 01. 2025. u 15:26
NjIH JE UBIO POMAHNITALI ACO MARTINOVIĆ: Sejao smrt i nemilosrdno pobio nedužne ljude - Objavljene čitulje nastradalima (FOTO)
STRAVIČNI masakr na Cetinju odneo je dvanaest života, a među stradalima su i Dragana Drašković (52), Branislav Mudreša (60), Radivoje Marković (70), Jošo Otašević (55), i Mirko Vasiljev (45). Njihove porodice uveliko se opraštaju od tragično nastradalih, a kako saznajemo, njih troje biće sahranjeni sutra, 3. januara 2025. godine.
02. 01. 2025. u 15:49
SVE PRŠTI OD SJAJA: Evo kako je Milena dočekala 2025.
SVE blista, puna elegancija
01. 01. 2025. u 14:32
Komentari (0)