POLJSKA NIŠANI MOSKVU: Varšava testira raketu sposobnu da stigne do prestonice Rusije za nekoliko minuta (FOTO)
POLjSKI odbrambeni sektor podigoa je prašinu sa novim smelim projektom. Dok se zemlje NATO-a utrkuju da modernizuju svoje arsenale suočene sa ruskom agresijom, Varšava čini značajan korak napred: razvoj svoje prve balističke rakete.
Dok je još u povojima, ovaj program ima potencijal da uzdrma dinamiku regionalne moći – i “podiže obrve” daleko izvan istočne Evrope.
U središtu napora je Poljska Grupa za naoružanje [Polska Grupa Zbrojeniowa], koja ima zadatak da dizajnira trostepenu raketu sposobnu da nosi teret do 40 kilograma na visinama većim od 100 kilometara. Interno se zove „Trostepeni raketni sistem za istraživačka korisna opterećenja“.
Ime možda nema smisla, ali sam sistem je sve samo ne običan. Ovo je više od samo istraživačkog alata; to je tehnološka odskočna daska ka tome da Poljska postane ozbiljan igrač u naprednim raketnim sistemima.
Projekat, koji vodi Vojskove Zakladi Lotnicze br. 1 (Wojskowe Zakłady Lotnicze No. 1), koristi sredstva od 23 miliona dolara iz Evropskog fonda za regionalni razvoj. Iako je njegov neposredni cilj unapređenje istraživačkih sposobnosti, šire implikacije je nemoguće zanemariti.
Domaći program balističkih projektila — onaj sa komponentama za višekratnu upotrebu i motorima na čvrsto gorivo koji mogu da naprave impresivan potisak — nagoveštava nešto mnogo veće.
Motor rakete, dizajn na čvrsto gorivo, svedoči o inženjerskim ambicijama Poljske. Sa 1,79 metara dužine i 148 kilograma kada se napuni gorivom, generiše maksimalni potisak od 39.500 Njutna.
Njegov ukupni impuls od 251.000 Njutn-sekundi je više nego dovoljan za podizanje istraživačkog tereta - ili nešto strateški značajnije u budućnosti.
Ono što ovaj sistem čini posebno intrigantnim je njegov potencijal za skalabilnost. Iako je trenutni dizajn usmeren na unapređenje istraživanja i razvoja, nije teško zamisliti da se ovaj projekat razvija u mnogo sposobnije oružje.
Sa komponentama za višekratnu upotrebu, najsavremenijim pogonom i modularnim dizajnom, ova platforma bi mogla da bude osnova za paket projektila prilagođenih različitim vojnim potrebama.
Poljska je već dokazala da se ne plaši da ulaže velika sredstva u odbranu, a ovaj projekat je u skladu sa njenom strategijom da postane vojni “teškaš” u regionu.
Kako NATO želi da ojača svoj istočni bok, ambicije Varšave su nepogrešive. Ovaj raketni sistem bi mogao da počne kao platforma za istraživanje, ali bi dugoročno mogao da postane kritičan deo poljskog strateškog arsenala odvraćanja.
Za Poljsku, ovo nije samo tehnologija, već i slanje poruke. Program balističkih projektila poput ovog naglašava posvećenost Varšave nacionalnoj bezbednosti, njenoj ulozi u NATO-u i spremnosti da pomeri granice u odbrambenim inovacijama.
Sada je pravo pitanje kako će Poljska iskoristiti ovu sposobnost u narednim godinama. Da li bi ovaj projekat mogao da evoluira u oružje koje redefiniše stratešku ravnotežu u istočnoj Evropi? Ili je to samo odskočna daska ka nečemu još ambicioznijem? U svakom slučaju, Poljska jasno stavlja do znanja: više se ne zadovoljava oslanjanjem samo na uvezenu vatrenu moć.
Pošto je program još u razvoju, mnogo toga ostaje neizvesno. Ali jedno je jasno: prva domaća balistička raketa u Poljskoj mogla bi da promeni igru, i to je razvoj koji će svet — posebno Moskva — pažljivo pratiti.
Poljska preduzima hrabre poteze da modernizuje svoju vojsku, a razvoj njenog prvog programa balističkih projektila označava trenutak koji potencijalno menja igru. Od ruske aneksije Krima 2014. godine, Varšava je pojačala napore da poveća svoje odbrambene sposobnosti, a ovaj raketni program se sada pojavljuje kao središnji deo njene šire strategije.
Pored vrhunskih akvizicija kao što su južnokorejski tenkovi K2, borbeni avioni FA-50 i američki raketni sistemi HIMARS, inicijativa za balističke rakete signalizira odlučnost Poljske da se pozicionira kao regionalna sila u vojnim inovacijama.
Dok je poljski raketni program još uvek u povojima, on poziva na neizbežna poređenja sa moćnim silama u regionu. Ruski sistem balističkih raketa Iskander, na primer, je moćna sila na bojnom polju sa naprednim manevrisanjem i većim dometom koji ga čine ozbiljnom pretnjom za NATO snage.
Nasuprot tome, poljska trostepena raketa je trenutno uokvirena kao istraživački alat sa ograničenim kapacitetom nosivosti i visinom. Ali nemojte pogrešiti: ovaj projekat je daleko od samo naučnog eksperimenta.
Ako Poljska uspešno proširi svoju tehnologiju, mogla bi da zauzme nišu u arsenalu NATO-a, proizvodeći sisteme prilagođene regionalnim odbrambenim potrebama.
Dok se zapadni saveznici poput SAD fokusiraju na visokotehnološke odbrambene platforme od raketa kao što su Patriot i THAAD, poljski razvoj balističkih projektila mogao bi dodati novi sloj strateškoj računici NATO-a. A to je upravo ona vrsta poruke koju Varšava želi da Moskva čuje glasno i jasno.
(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica
Preporučujemo
POLjSKI MINISTAR ODBRANE: Zatražio zajedničke NATO patrole na Baltičkom moru
11. 12. 2024. u 23:10
HIMARS SA DOMETOM OD 1000 KM: Amerikanci žele da znatno unaprede svoju dalekometnu artiljeriju (VIDEO)
23. 12. 2024. u 00:32 >> 03:04
IRAN USPEŠNO LANSIRAO RAKETU: Teheran najavljuje novu eru, čeka se reakcija Zapada
06. 12. 2024. u 09:34
DIGNUTI NATO AVIONI POSLE NAPADA NA UKRAJINU: Hitno se oglasio Zelenski, imao poruku za Putina (FOTO/VIDEO)
RUSIJA je pokrenula masovni vazdušni napad na Ukrajinu na božićno jutro po gregorijanskom kalendaru.
25. 12. 2024. u 11:16
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (3)