SUŠA VIŠE NE PREDSTAVLJA PROBLEM: Ovo otkriće će oduševiti poljoprivrednike

Bojan Milić

15. 12. 2024. u 17:34

NAUČNICI sa Instituta za poljoprivredna istraživanja Tarnab (ARIT) u Pešavaru, Pakistan- razvili su tri nove sorte pšenice koje obećavaju povećanu otpornost na klimu i trostruko povećanje prinosa po hektaru, nudeći napredak za farmere koji se suočavaju sa klimatskim izazovima.

СУША ВИШЕ НЕ ПРЕДСТАВЉА ПРОБЛЕМ: Ово откриће ће одушевити пољопривреднике

Foto Tanjug

Usevi otporni na klimu dio su održive poljoprivredne prakse, čiji je cilj zadovoljavanje trenutnih potreba za hranom bez ugrožavanja sposobnosti budućih generacija da zadovolje svoje.

Istraživači su takođe razvili novu varijantu semena pšenice pogodnu za uzgoj kišne hrane.

Izveštaj ARIT-a pokazao je da je proizvodnja pšenice u Hajber Pahtunkvi (jedna od provincija Pakistana) ispod vrednosti. Trenutno proizvodi samo 1,4 miliona tona pšenice, dok njena godišnja potrošnja iznosi 5 miliona tona.

Štaviše, poljoprivreda je u velikoj meri zavisna od kiše, sa skoro 51 odsto zemljišta koje sadrži padavine, pokazalo je.

Foto D. Dozet

 

Akhtar Ali, viši poljoprivredni naučnik na institutu koji je bio upoznat sa radom, rekao je za Davn.com da su klimatske promene kritično uticale na poljoprivredu u pokrajini u poslednjih pet godina.

- Promene i kašnjenje u obrascima kiše, uključujući kašnjenje u vremenskim intervalima između godišnjih doba, stvorili su nove izazove i poteškoće za poljoprivredni sektor - rekao je on.

Ali je rekao da je prinos postojećih sorti semena drastično smanjen u pokrajini zbog klimatskih promena, dodajući da je institut poslednjih godina radio na razvoju novih semena, koje bi bilo pogodno za proizvodnju u sadašnjim klimatskim uslovima. 

- Posle dugih eksperimenata, uveli smo dve vrste semena: po jedno za zemljište koje se navodnjava kanalima i koje se napaja kišom - rekao je Ali, dodajući da seme namenjeno zemljištu koje se navodnjava kanalima ima potencijal da proizvede tri puta veći prinos po hektaru u odnosu na postojeće.

Altaf Khan, još jedan istraživač ARIT-a, rekao je da je naglo povećanje proizvodnje „teško postići“, uglavnom zbog klimatskih promena i farmera koji još uvek praktikuju zastarele i konvencionalne metode.

Foto: V. Mitrić

 

On je rekao da je vreme da poljoprivrednici usvoje naučne metode poljoprivrede.

- Novo seme će postići proizvodne ciljeve samo kada se koriste moderne poljoprivredne tehnike - rekao je on.

Izveštaj instituta je dalje pokazao da je proizvodnja pšenice i poljoprivredna površina ostala gotovo statična u KP tokom devet godina.

Od 2015. do 2016. godine, pšenica je zauzimala samo 0,753 miliona hektara ukupne površine, dok je 2022-2023. pšenica činila 0,770 miliona hektara. U međuvremenu, proizvodnja pšenice je takođe bila zanemarljiva, sa rasponom od 1,247 do 1,47 miliona tona tokom devet godina — sa poljoprivrednicima širom KP-a koji su se žalili da ih je rod prošle godine razočarao.

Marvan Kan 35, farmer iz pakistanskog okruga Charsada,rekao je da su se farmeri borili da pokriju cenu pšenice prošle godine.

On je napomenuo da je 2023. godine dobio tržišnu cenu od preko 6.000 za 50 kg pšenice, ističući da ga je strah od nestabilnosti tržišne cene pšenice primorao da smanji površine za useve za 20 odsto.

Ashfak Ahmed, drugi farmer, rekao je da konvencionalna poljoprivreda nije bila tako efikasna kao pre dve decenije i da je danas potrebno da koriste više đubriva i pesticida kako bi zadovoljili svoje potrebe.

On je rekao da su se cene đubriva, pesticida i semena učetvorostručile, što je dodatno povećalo njihovu zabrinutost.

Foto: Shutterstock

 

Nedavni istraživački i razvojni rad u vezi sa novom sortom semena treba da zadovolje rastuće potrebe farmera, što, zauzvrat, takođe naglašava ulogu vlade da farmerima obezbedi isplativo seme, đubrivo i pesticide — u pored podizanja svesti o uticaju klimatskih promena na poljoprivredu kako bi farmeri mogli brže da se prilagode promenljivom pejzažu.

(dawn.com)

BONUS VIDEO: PRAVI JE TRENUTAK ZA INVESTIRANjE U POLjOPRIVREDU: Ministarka Tanasković na Kopaonik biznis forumu

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SVI SU ŠOKIRANI: U javnost isplivao budžet Asvela