EVROPA SIRIJCIMA ZATVARA VRATA: U EU nisu dugo čekali da stopiraju proces za izbeglice i azilante

Zapadna Evropa nije dugo čekala posle pada Bašara el Asada da zatvori vrata za Sirijce.

ЕВРОПА СИРИЈЦИМА ЗАТВАРА ВРАТА: У ЕУ нису дуго чекали да стопирају процес за избеглице и азиланте

Foto MUP

Dok se milioni građana ove zemlje vraćaju posle dugih godina egzila, dotle mnoge zemlje po hitnom postupku s druge strane uskraćuju vize i zahteve za azil građanima Sirije, smatrajući da je zemlja sada bezbedna.

To je naročito primetno u Nemačkoj, u koju se tokom prethodnih godina doselio veliki broj ljudi iz Sirije. Sličnu politiku sada primenjuju i u Holandiji, Švedskoj, Norveškoj, Belgiji, Danskoj, Grčkoj.

U Nemačkoj se ova odluka odnosi na 47.270 zahteva. Vlasti ove zemlje uveravaju da nove mere neće važiti za već donete odluke. U Austriji, međutim, primenjuju još drastičniju politiku, uz poruku da azil može biti odbijen i onim Sirijcima koji su do sada već ostvarili ovo pravo.

Francuska je malo opreznija, ali i ona kreće u tom pravcu. U Ministarstvu unutrašnjih poslova trenutno ozbiljno razmatraju tu mogućnost i samo je pitanje trenutka kada će i ovde ta mera stupiti na snagu.

FRANCUSKI DžIHADISTI

U FRANCUSKOJ se postavlja pitanje koliko boraca iz ove zemlje ima na strani sirijske opozicije u trenutku dok, kako ističu francuski mediji, oni koji su izveli revoluciju kažu da se sve isključivo događa "među Sirijcima". Na jednom emitovanom snimku čuju se uzvici na francuskom jeziku s povicima "Alahu akbar", dok trupe prolaze pored crkve, uz poruku da su "čak i hrišćani srećni". Navodi se da ima desetak Francuza samo na tom snimku, a da su drugde brojniji. Ovde se pitaju i da li ima bivših boraca ID, ali za sada za to nema potvrde. Državni antiteroristički tuìlac Olivije Kristen procenjuje da u Siriji ima stotinak francuskih džihadista od kojih su neki bili u tamošnjim zatvorima.

Zvaničnici ističu da, kao i uvek kada se situcija u nekoj zemlji menja, to može da izazove privremeno suspendovanje odluke oko nekih podnetih zahteva. Ova "privremenost" podrazumeva iščekivanje razjašnjavanja političke situacije u Siriji.

U Francuskoj je prošle godine podneto 4.465 zahteva Sirijaca, a ove oko 2.500. Trenutno se razmatra oko 700 dosijea, uključujući i maloletnike. Njihovi advokati naglašavaju da supsenzija razmatranja zahteva može značajno da im iskomplikuje život, uključujući i gubitak neophodnih sredstava.  

U trenutku kada je na vrhuncu neizvesnost oko toga kakvo će biti ponašanje novih sirijskih vlasti, organizacije za zaštitu izbeglica postavljaju pitanja koliko je situacija u ovoj zemlji bezbedna da bi zahtevi za azil morali odmah da budu supsendovani.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TENISKA REVOLUCIJA: Velika promena na Australijan openu