TENZIJE NA DALEKOM ISTOKU: SAD otvaraju novu bazu nadomak Rusije, Kine i Severne Koreje

Марко Колашинац
Marko Kolašinac

04. 12. 2024. u 16:26

SJEDINjENE Američke Države u sredu su otvorile svoju prvu bazu Svemirskih snaga u Japanu kako bi ojačale odbranu i odvraćanje u okviru saveza sa Japanom, u svetlu pretnji koje dolaze iz Rusije, Kine i Severne Koreje.

ТЕНЗИЈЕ НА ДАЛЕКОМ ИСТОКУ: САД отварају нову базу надомак Русије, Кине и Северне Кореје

Foto: Profimedia

Američke svemirske snage u Japanu (U.S. Space Forces Japan) svečano su otvorene tokom ceremonije na avio-bazi Jokota, koja se nalazi zapadno od Tokija, glavnog grada Japana. Ova jedinica je terenska komponenta Svemirskih snaga Indo-Pacifika i podređena je američkim snagama u Japanu.

Jačanje svemirskog nadzora i upozorenja na rakete

Nova američka vojna jedinica u Japanu ima zadatak da poboljša mogućnosti domaćina za svemirski nadzor i upozorenje na rakete, prenosi japanska agencija Kjodo njuz. Takođe će obezbediti bolju koordinaciju sa Japanskim vazduhoplovnim snagama u okviru njihove Grupe za svemirske operacije. 

Brigadni general Entoni Mastalir, komandant Svemirskih snaga Indo-Pacifika, izjavio je da će ovaj potez produbiti saradnju i sinhronizaciju između SAD i Japana u oblasti nacionalne bezbednosti. On je ukazao na pretnje Rusije, Kine i Severne Koreje po regionalnu stabilnost.

Foto: Profimedia

Nove pretnje u svemiru

U februaru, Bela kuća je potvrdila da Rusija raspolaže "zabrinjavajućim" anti-satelitskim oružjem, nakon što je predsednik Odbora za obaveštajne poslove Predstavničkog doma Majk Tarner upozorio na ruska nuklearna oružja u svemiru. U oktobru, general B. Čens Salcman, šef operacija Svemirskih snaga SAD, izjavio je za Poltiiko da je brzi razvoj kineskih svemirskih vojnih sistema veća pretnja od potencijalnih ruskih nuklearnih oružja u svemiru.

Severna Koreja, nakon uspešnog lansiranja svog prvog špijunskog satelita u novembru prošle godine, obavezala se da će do kraja godine postaviti još nekoliko satelita u orbitu Zemlje, nastojeći da postane "svemirska sila".

Strateški značaj Svemirskih snaga

Svemirske snage SAD, osnovane u decembru 2019. kao šesta grana američke vojske, imaju za cilj obezbeđivanje superiornosti i zaštite interesa Amerike u svemiru, u svetlu rastućih pretnji koje u ovoj oblasti dolaze od strateških rivala, Rusije i Kine.

- Naše svemirske mogućnosti pomoći će u odvraćanju agresora i zaštiti savezničkih snaga - rekao je pukovnik Rajan Lafton, komandant Svemirskih snaga SAD u Japanu.

General-potpukovnik Stiven Džost, šef američkih snaga u Japanu, izjavio je da su njegove snage posvećene bliskoj saradnji sa japanskim partnerima u svemirskoj oblasti, kao i integraciji ove oblasti u napore saveza za odvraćanje. Tokom sastanka prošlog meseca u australijskom gradu Darvinu, ministri odbrane SAD i Japana potvrdili su posvećenost daljoj bilateralnoj saradnji u svemiru, uključujući razvoj satelita u niskoj orbiti kako bi se suprotstavili pretnjama hipersoničnih raketa.

Hipersonične rakete i regionalna bezbednost

Hipersonično oružje može putovati brzinom od 5 maha ili brže - najmanje pet puta brže od zvuka - i manevrisati u atmosferi tokom leta do cilja. Rusija, Kina i Severna Koreja tvrde da već imaju ovakvo oružje u upotrebi.

Ovo je drugi put da su Svemirske snage SAD osnovale jedinicu u nekoj zemlji Indo-Pacifika, regionu koji je prioritet za Pentagon. U decembru 2022. aktivirane su Svemirske snage SAD u Južnoj Koreji, gde se ta zemlja suočava sa nuklearnim i raketnim pretnjama sa Severa.

Japan i Južna Koreja su saveznici Vašingtona u okviru bezbednosnih sporazuma, gde je stacionirano 54.000, odnosno 28.500 američkih vojnika. SAD takođe obezbeđuju prošireno odvraćanje za oba saveznika, uključujući upotrebu svih vojnih kapaciteta, pa i nuklearnih.

(Njuzvik)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SVET U ŠOKU: Janis Tima se nije ubio?! Žena, čuvena pevačica, naručila ubistvo košarkaša?