DROGA DA, BUKVALNO, UMREŠ OD SMEHA: Među mladima Evrope, uključujući Italiju, pomama udisanja lako dostupnog, jeftinog, a opasnog azot-oksid

Milica Ostojić - Specijalno za Novosti RIM

27. 11. 2024. u 20:26

UDISANjE azot-oksida poznatog kao „gas za smeh“ koji se prodaje legalno, po niskoj ceni i lako je dostupan, postao je „novi trend“ posebno među mladima Evrope, pa tako i u Italiji. Ali vrag je odneo šalu, jer je ovaj gas udahnut u kombinaciji sa alkoholom ili drugim opojnim sredstvima već doveo do "umiraja od smeha", ali bukvalno.

ДРОГА ДА, БУКВАЛНО, УМРЕШ ОД СМЕХА: Међу младима Европе, укључујући Италију, помама удисања лако доступног, јефтиног, а опасног азот-оксид

FOTO: PUNS

Mladić u provinciji Leče slaveći 26. rođendan sa društvom na ulici, poželeo je da se „smeje“, ne sluteći kolika je opasnost tog udaha, ako se udiše bez kiseonika. Izgubio je svest, počeo da se guši, došlo je do pada krvnog pritiska, aritmije, srčanog zastoja i na kraju - smrti.

Evropski centar za praćenje droge i zavisnosti 2022. godine definisao je ovu rekreativnu upotrebu azot-oksida, opšte poznatog kao gas za smeh, kao „sve veću brigu za Evropu“, jer izaziva euforiju i odvajanje od stvarnosti ali sa ozbiljnim neželjenim efektima na centralni nervni sitem i zavisnost. To je i bio razlog što se tako brzo i snažno raširio Evropom, među mladim ljudima jer je lako dostupan i jeftin.

Gas se prodaje u malim patronama od 8 ili 16 grama a kojima se pune baloni iz kojih se udiše, otkriveno je da se prodaje već i u gotovim balonima, udisanjem izaziva osećaj radosti, euforije, ali posebno je opasan kada se konzumira sa alkoholom ili nekim drugim drogama.

Istraživač Kristina Kadoni iz nacionalnog Toksikološkog Instituta za neuronauku iznosi da su „ozbiljni efekti ako se uzima sa drugim supstancama kao što je alkohol i poziva mlade ljude da budu obazrivi posebno one koji je često koriste u kombinaciji sa drugim supstancama“.

Azot-oksid je u medicinsku upotrebu ušao kao anestetik, koji se koristi  u stomatologiji, pri porođaju, u hirurškim intervencijama, u urgentnoj medicini, u visokim koncentracijama sa drugim supstancama i kiseonikom. Sedacija se javlja udisanjem i njeno delovanje je brzo kao što je brzo i eliminisanje iz organizma (u roku od nekoliko minuta). Koristi se i u industrijskom, prehrambenom sektoru. Ali,  poslednjih godina je zloupotrebljen, uzima se na neadekvatan način što je dovelo do njegovog statusa droge, pa i smrtnosti pošto gas za smeh smanjuje dostupnost kiseonika u telo.

Upozorenje mladima jeste da se azot-oksid ne distribuira u ljudskom tkivu i nerastvorljiv je u krvi pa se akumulira u šupljinama tela kao što su pluća. I nije moguće uopšte ući u trag koliko je korisnika gasa smeha jer se prodaje i u slobodnoj trgovini u malim patronama i koliko je skrivenih nabavki i prodaje u većim pakovanjima.

„Gas za smeh“ je bez boje i mirisa, teži je od vazduha, otkriven je 1772. godine više od 200 godina koristi se i zbog svojih psihoaaktivnih efekata u osećaju euforije, opuštenosti. U Engleskoj je od kraja 18. veka korišćen na zabavama buržoaskog društva „zabave sa gasom za smejanje“. Prema statistikama oko 30 procenata Engleza ii Amerikanaca probalo ga je bar jednom u životu, a u Engleskoj je to druga najkorišćenija rekreativna supstanca posle kanabisa, iako je zabranjena slobobodna prodaja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

ZAJEDNO PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA: Fondacija Meridian i srpski klubovi poslali snažnu poruku (VIDEO)