KRŠE SANKCIJE I STVARAJU GORUĆI PROBLEM? BBC: Rusi isporučuju naftu Severnoj Koreji

Daliborka Lazarević

23. 11. 2024. u 15:24

PROCENjUJE SE se da je Rusija isporučila Severnoj Koreji više od milion barela nafte od marta ove godine, prema analizi satelitskih snimaka koju je sproveo Open Source Centre, neprofitna istraživačka organizacija sa sedištem u Velikoj Britaniji piše Bi-Bi-Si.

КРШЕ САНКЦИЈЕ И СТВАРАЈУ ГОРУЋИ ПРОБЛЕМ? ББЦ: Руси испоручују нафту Северној Кореји

Foto AP

Procenjuje se da je Rusija isporučila Severnoj Koreji više od milion barela nafte od marta ove godine, prema analizi satelitskih snimaka koju je sproveo Open Source Centre, neprofitna istraživačka organizacija sa sedištem u Velikoj Britaniji piše Bi-Bi-Si.

Stručnjaci i britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Lami rekli su za britanski list da nafta predstavlja plaćanje za oružje i trupe koje je Pjongjang poslao Moskvi kako bi podržao rat u Ukrajini.

Ovi transferi krše sankcije UN-a, koje zabranjuju prodaju nafte Severnoj Koreji, osim u malim količinama, u pokušaju da se oslabi njena ekonomija i spreči dalji razvoj nuklearnog oružja.

Satelitski snimci, koji su ekskluzivno podeljeni sa Bi-Bi-Sijem, prikazuju više od desetak različitih severnokorejskih tankera kako dolaze na naftni terminal u ruskom Dalekom istoku ukupno 43 puta tokom proteklih osam meseci. Dalji snimci brodova na moru, izgleda, pokazuju da tankeri dolaze prazni, a odlaze gotovo puni.

Naime, Severna Koreja je jedina zemlja na svetu kojoj nije dozvoljeno da kupuje naftu na otvorenom tržištu. Broj barela rafinisanog naftnog derivata koji može da primi ograničen je od strane Ujedinjenih nacija na 500.000 godišnje, što je daleko ispod količine koja joj je potrebna.

Prvi transfer nafte dokumentovan u novom izveštaju Open Source Centre-a zabeležen je 7. marta 2024. godine, sedam meseci nakon što su se pojavile informacije da Pjongjang šalje oružje Moskvi.

Isporuke su nastavljene dok su hiljade severnokorejskih vojnika navodno poslate u Rusiju da učestvuju u borbama, a poslednji transfer zabeležen je 5. novembra.

- Dok Kim Džong Un pruža Vladimiru Putinu slamku spasa za nastavak rata, Rusija tiho pruža Severnoj Koreji sopstvenu slamku spasa - kaže Džo Bern iz Open Source Centre-a i dodaje da ovaj stalan protok nafte Severnoj Koreji daje nivo stabilnosti koji nije imala od uvođenja sankcija.

Četvoro bivših članova panela UN-a zaduženog za praćenje sankcija Severnoj Koreji izjavilo je za BBC da su ovi transferi posledica sve bližih veza između Moskve i Pjongjanga.

- Ovi transferi pokreću Putinovu ratnu mašineriju: ovo je nafta za rakete, nafta za artiljeriju i sada nafta za vojnike - kaže Hju Grifits, koji je bio na čelu panela od 2014. do 2019. godine.

Jednostavan i jeftin izvor nafte

Dok se većina ljudi u Severnoj Koreji oslanja na ugalj za svakodnevne potrebe, nafta je ključna za funkcionisanje vojske ove zemlje. Dizel i benzin se koriste za transport lansera raketa i trupa širom zemlje, pogon fabrika municije i za vozila elite u Pjongjangu.

Dozvoljenih 500.000 barela nafte koje Severna Koreja sme da primi daleko je ispod devet miliona koliko troši: što znači da je od uvođenja ograničenja 2017. godine zemlja bila prinuđena da ilegalno nabavlja naftu od kriminalnih mreža kako bi nadoknadila deficit.

To uključuje prebacivanje nafte između brodova na otvorenom moru – što je rizičan, skup i vremenski zahtevan proces, prema rečima dr Go Mjong-hjuna, višeg istraživača u Institutu za strategiju nacionalne bezbednosti Južne Koreje, koji je povezan sa obaveštajnom agencijom ove zemlje.

- Sada kada Kim Džong Un dobija naftu direktno, verovatno je boljeg kvaliteta, a velika je šansa da je dobija besplatno, kao protivuslugu za isporuku municije. Šta može biti bolje od toga? Milion barela je zanemarljivo za velikog proizvođača nafte poput Rusije, ali je značajna količina za Severnu Koreju - dodaje dr Go.

Praćenje "tihih" transfera

U svih 43 putovanja koja je Open Source Centre pratio pomoću satelitskih snimaka, tankeri pod severnokorejskom zastavom stizali su u rusku luku Vostočni sa isključenim uređajima za praćenje, skrivajući svoje kretanje. Snimci pokazuju da su se potom vraćali u jednu od četiri luke na istočnoj i zapadnoj obali Severne Koreje.

- Brodovi se pojavljuju tiho, gotovo svake nedelje. Od marta postoji prilično stalan protok - kaže Džo Bern, istraživač iz Open Source Centre-a.

Tim, koji prati ove tankere od uvođenja sankcija na naftu, koristio je svoje znanje o kapacitetu svakog broda kako bi izračunao koliko barela nafte mogu da prevezu.

Zatim su proučavali snimke brodova koji ulaze i izlaze iz Vostočnog i u većini slučajeva mogli su da vide koliko nisko brodovi sede u vodi, što ukazuje na to koliko su puni.

- Na nekim snimcima vidimo da bi brodovi potonuli da su bili još puniji - kaže gospodin Bern, a procena je da su tankeri bili napunjeni do 90% svog kapaciteta.

Na osnovu ovoga, izračunali su da je od marta Rusija Severnoj Koreji isporučila više od milion barela nafte – što je više nego dvostruko iznad godišnjeg limita i oko deset puta više od količine koju je Moskva zvanično isporučila Pjongjangu 2023. godine.

Ovo je u skladu sa procenom američke vlade iz maja da je Moskva već isporučila više od 500.000 barela nafte. Oblačno vreme otežava istraživačima da dobiju jasne slike luke svakog dana.

- Ceo avgust je bio oblačan, tako da nismo mogli da dokumentujemo nijedno putovanje - kaže Bern, zbog čega njegov tim veruje da je milion barela „osnovna“ procena.

"Novi nivo prezira" prema sankcijama

Isporuke nafte ne samo da krše sankcije UN-a protiv Severne Koreje, koje je Rusija, kao stalna članica Saveta bezbednosti UN-a, odobrila, već je više od polovine putovanja koja je pratio Open Source Centre obavljeno brodovima koji su pojedinačno sankcionisani od strane UN-a.

To znači da su brodovi trebalo da budu zaplenjeni čim su ušli u ruske vode. Međutim, u martu 2024. godine, tri nedelje nakon što je dokumentovan prvi transfer nafte, Rusija je raspustila panel UN-a zadužen za praćenje kršenja sankcija koristeći pravo veta u Savetu bezbednosti UN-a.

Ešli Hes, koja je radila u panelu do njegovog raspuštanja, kaže da su već imali dokaze da su transferi počeli.

- Pratili smo neke brodove i kompanije koje su bile uključene, ali naš rad je zaustavljen, moguće nakon što je već prekršen limit od 500.000 barela - poručuje Hes.

Erik Penton-Vouk, koji je vodio grupu od 2021. do 2023. godine, kaže da su ruski članovi panela pokušavali da cenzurišu njihov rad.

- Sada, kada panela više nema, oni jednostavno mogu da ignorišu pravila - dodaje on i nastavlja: "činjenica da Rusija sada podstiče ove brodove da posećuju njene luke i pune se naftom pokazuje novi nivo prezira prema sankcijama".

Takođe smatra da je sada problem dublji napominjući da imamo autokratske režime koji sve više sarađuju kako bi jedni drugima omogućili da ostvare šta god žele, ignorišući želje međunarodne zajednice.  To je, tvrdi, „sve opasniji“ obrazac ponašanja.

- Poslednje što želite je da se, na primer, taktičko nuklearno oružje Severne Koreje pojavi u Iranu - poručio je.

Ministarstvo spoljnih poslova Rusije nije odgovorilo na zahtev za komentar.

(Telegraf)

BONUS VIDEO:

RETKI SNIMCI: Pogledajte Severnu Koreju, zemlju iza "gvozdene zavese"

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAKVA IGRA JOKIĆA: Nikola uništio velikog rivala, svi u čudu zbog ovog poteza (VIDEO)