EVROPSKA KOMISIJA PRED BLOKADOM: Zastoj u Briselu zbog "potkusurivanja" tokom imenovanja nove izvršne vlasti

Dok se Donald Tramp sprema da uđe u Belu kuću 20. januara, dotle EU, prepuštena sama sebi, kuburi s formiranjem izvršne vlasti.

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ПРЕД БЛОКАДОМ: Застој у Бриселу због поткусуривања током именовања нове извршне власти

Foto: Goran Čvorović

Veliko je pitanje kako će nova Evropska komisija započeti predviđeni mandat od 1. decembra, imajući u vidu trvenja između političkih grupacija oko potvrde imenovanja novih komesara i potpredsednika EK.

Stanje koje je nastalo posle audijencija komesarskih kandidata u Evropskom parlamentu ocenjuje se kao – politička drama.

- Rivalstvo između stranaka, strateški veto i odmazde doveli su do ćorsokaka, odlažući u nedogled konačnu odluku – piše "Juronjuz".

Pregovori u evropskim kuloarima i iza kulisa institucionalne scene izbacili su na površinu partijska nadgornjavanja između nardonjaka, socijaldemokrata i liberala, u kojima svako pokušava da ocrni drugu stranu, ali i da odbrani svoju, što, u situaciji kada niko nema apsolutnu većinu, blokira ceo proces. Ime jednog komesara služi kao "potkusurivanje" za drugog, i tako u krug.  

U sve to su umešani i nacionalni interesi, kao i optužbe za "koketiranje" s krajnjom desnicom. Sve to, da bi se dalje širili uticaji određenih grupa. Predsednica EK Ursula fon der Lajen je pokušala da pomiri rogove u vreći, ali njeni pregovori s "plavima", "crvenima" i "žutima" nisu uspeli. "Crni" su i dalje izopšteni.

Imenovanje italijanskog konzervativca Rafaela Fita, "optuženog" za krajnjedesničarske ideje, direktno je vezano za prolazak španske socijalistkinje Tereze Ribere, dok je postavljanje belgijske liberalke Hadže Labib uslovljeno prolaskom mađarskog kandidata Olivera Varheljija.

Španski narodnjaci su tako na evropskom planu kritikovali odgovor svoje socijaldemokratske zemljakinje Ribere u vezi sa nedavnim tragičnim poplavama u Valensiji. Zanimljiv je bio i raspored ispitivanja na koji takođe ukazuje "Juronjuz". Tako su nardonjaci izdejstvovali da španska kandidatkinja bude ispitana poslednja, da socijaldemokrate nemaju adut u rukavu da dodatnim pitanjima kasnije eventualno odbiju nekog desničara.

Ako ne prođe Varhelji, mađarski premijer Viktor Orban bi mogao dobrano da odugovlači s imenovanjem novog komesara iz njegove zemlje. Evropske mejnstrim struje pokušavaju na svaki način da se "osvete" Budimpešti zbog njene samostalne politike, pa je i aminovanje komesara jedan od načina za to. Varheljiju, zvanično, zameraju "nedovoljno iskustva" za portfelj zdravstva i dobrobiti životinja. Kompromis bi mogao da bude nađen u tome da izgubi jedan deo svoje funkcije i, na primer, ostane zadužen za zdravlje, bez brige o četvoronošcima!

Socijaldemokrate u svemu tome optužuju narodnjake da žele da "razbiju" dosadašnju neprirodnu koaliciju u okviru koje su se matematički dogovarali o minimumu zajedničkih interesa, i da se okrenu sklapanju novog bloka s krajnjim desničarima koji su postali treća snaga u parlamentu.  

I dok EU politički šepa i boluje od nejedinstva, Tramp već sprema izolacionističku politiku, s namerom da što manje priskače u pomoć Briselu i Evropi, od trgovine, do odbrane.

PIŠI KAO ŠTO GOVORIŠ

Koliko je sve komplikovano, pokazuje i situacija oko bivšeg francuskog šefa diplomatije i nekadašnjeg vođe poslaničke grupe liberala u EP Stefana Sežurnea, viđenog za veoma značajan portfelj prosperiteta i industrijske strategije, kao potpredsednik EK. Narodnjaci su poručili da bi na zeleno svetlo mogao da popričeka, i to ne zato što je napravio bilo kakvu veliku grešku u predstavljanju, već zato što nije dao više detalja u usmenom obraćanju u odnosu na pisane odgovore!

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

IZRAEL JE ZATEČEN: Delije uradile nešto što je malo ko očekivao