''BRITANCI SU REKLI...'' Ukrajinci tvrde da su dobili nalog iz Londona za neuspeli desant preko Dnjepra
VELIKA Britanija je navodno zahtevala da ukrajinska vojska sprovede, sada već propalu, operaciju iskrcavanja u Hersonskoj oblasti prošle godine, piše "Ukrajinska pravda", pozivajući se na neimenovane vojne zvaničnike i političare.
Foto: Profimedia
Kako se navodi, zvaničnici iz Velike Britanije ubedili su političko rukovodstvo u Kijevu da pošalje trupe u selo Krinki, naseljeno mesto na levoj obali reke Dnjepar. Ovo područje tada je posmatrana kao moguća lokacija za uspostavljanje mostobrana, sa krajnjim ciljem proboja na Krim i odvlačenja ruskih snaga iz Hersonske oblasti i DNR.
Konkretno, britanske diplomate su navodno insistirale da Ukrajina treba da naredi jedinicama Korpusa mornaričke pešadije da napuste borbe u Donjecku i sprovedu više pomorskih operacija. U februaru 2023. tadašnji premijer Riši Sunak najavio je da će Velika Britanija proširiti svoje programe vojne obuke za ukrajinske borbene pilote i marince, prenosi "Ukrajinska pravda".
Kijev je navodno u početku nerado poslušao savet Londona, navodeći kao razlog nedostatak opreme. Ipak, britansko rukovodstvo je insistiralo i čak je poslalo zvaničnu delegaciju početkom 2023. da se sastane sa najvišim komandantima ukrajinske vojske.
- Britanci su rekli: 'Treba da pokažete da pripremate nekoliko bataljona mornaričke pešadije da pređu Dnjepar, kako bi Rusi počeli da se 'češu po glavi'. Čak bi i priprema takvih manevara bila ozbiljna poruka za Ruse - izjavio je za ukrajinski list izvor povezan sa Korpusom mornaričke pešadije Oružanih snaga Ukrajine.
Podsećanja radi, operacija iskrcavanja kod sela Krinki pokrenuta je u oktobru 2023, uz učešće nekoliko brigada mornaričke pešadije koje su bile obučene u Velikoj Britaniji.
Međutim, prema izvorima "Ukrajinske pravde", operacija je brzo propala, budući da ukrajinske snage nisu imale dovoljno ljudstva i neophodne opreme, uključujući desantne čamce za prelazak Dnjepra.
Do zime, kijevske trupe su postepeno počele da se povlače iz tog područja i povlače nazad preko reke. Do maja 2024. situacija je postala "katastrofalna" i u julu su poslednji ukrajinski marinci proterani sa obale, dodaje list.
Jedan komandant brigade, koji je učestvovao u operaciji, nazvao je ovaj pokušaj desanta "mrtvorođenim detetom".
Vredi podsetiti da je još u februaru 2024. tadašnji ruski ministar odbrane Sergej Šojgu zvanično izjavio da je selo Krinki oslobođeno.
(rt.rs)
BONUS VIDEO: RUSI NA POZICIJI: Viđeni tenkovi u Kurskoj oblasti
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
"ODLUKA SAD VODI TREĆEM SVETSKOM RATU" Ruski zvaničnik - Neće nas zateći nespremne
17. 11. 2024. u 21:53 >> 21:53
UKRAJINCI ISCRPLjENI Anketa pokazala: Može i ustupanje teritorija zarad mira
19. 11. 2024. u 17:20
RUSI POTVRDILI: Ukrajina primenila „atakams“ - ispaljeno šest raketa na Rusiju
19. 11. 2024. u 13:07
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
JEZIV SNIMAK! Kobra i piton u borbi na život i smrt - poznato koji reptil je izašao kao pobednik (VIDEO)
VOZAČI na Tajlandu naišli su na nesvakidašnji prizor pored puta. Snimili su borbu na život i smrt dva reptila, tačnije borbu pitona i kraljevske kobre.
08. 07. 2026. u 17:19
Komentari (0)