KINESKI J-20 PROTIV RUSKOG Su-57: Moćni zmaj ili Kriminalac - Suočavanje skrivenosti i agilnosti (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

19. 11. 2024. u 21:13

ČENGDU J-20 i Suhoj Su-57 su dva od najnaprednijih borbenih aviona 21. veka, koji pokazuju rastuću tehnološku snagu Kine i Rusije u vojnoj avijaciji.

КИНЕСКИ Ј-20 ПРОТИВ РУСКОГ Су-57: Моћни змај или Криминалац - Суочавање скривености и агилности (ВИДЕО)

Foto Rosoboroneksport


Oba mlaznjaka su dizajnirana da dominiraju nebom, ali svaki od njih utelovljuje jedinstven pristup aerodinamici, steltu i filozofiji dizajna.

Kao prvi kineski stelt lovac pete generacije, J-20 naglašava brzinu i izbegavanje radara, dok ruski Su-57 daje prednost manevrisanju i višenamenskoj fleksibilnosti. Evo detaljnog pogleda na njihov dizajn, strukture i jedinstvene karakteristike da biste razumeli kako svaki mlaznjak koristi svoj izbor dizajna za specifične borbene prednosti.

Oba aviona predstavljaju najnovija dostignuća u vazduhoplovnom inženjerstvu za svoje zemlje, uključujući najsavremenije materijale, avioniku i integraciju oružja. Stelt karakteristike i aerodinamički dizajn J-20 omogućavaju mu da postigne skoro nevidljivost na radaru, što ga čini idealnim za zaobilaženje zona visoke pretnje. Kineska upotreba materijala koji apsorbuju radar i posebno dizajniranih unutrašnjih ležišta za oružje dodatno poboljšava ovu sposobnost.

S druge strane, Su-57 integriše napredne motore za vektorski potisak i mogućnosti manevrisanja pod velikim uglom, što je znak ruske dugogodišnje doktrine dominacije u vazdušnoj borbi kroz agilnost i borbe u blizinu. Za razliku od aviona starije generacije, oba mlaznjaka imaju kompozitne materijale koji smanjuju težinu bez ugrožavanja strukturalnog integriteta, omogućavajući veće performanse uz očuvanje skrivenosti.

J-20 ima dugačak, vitak i relativno uzak trup, optimizovan da minimizira njegov radarski potpis. Njegov stelt profil u obliku dijamanta je poseban izbor, napravljen da otežava otkrivanje radara. Su-57 takođe ima prikriveni dizajn, ali se opredeljuje za agresivnije, izloženije linije i šire aerodinamičke površine, favorizujući visoke uglove napada radi manevrisanja bez previše kompromitovanja prikrivenosti.

Foto printskrin youtube military update

Oba aviona koriste napredne materijale i stelt premaze da bi minimizirali radarski poprečni presek [RCS]. J-20 koristi boju koja apsorbuje radar u kombinaciji sa glatkim telom za raspršivanje radarskih signala, pomažući u smanjenju detekcije. Su-57 takođe sadrži slične materijale, mada u manjoj meri, dajući prednost manevrisanju nad potpunom nevidljivošću.

Rusija je odabrala materijale koji obezbeđuju izdržljivost i pouzdanost u teškim vremenskim uslovima, odražavajući njihovu posvećenost robusnim, svestranim avionima. Premazi svakog mlaznjaka su posebno dizajnirani da zahtevaju nisko održavanje, što je prednost koja im omogućava da ostanu spremni za borbu čak i u izazovnim operativnim okruženjima.

Krila J-20 su dizajnirana da smanje otpor, omogućavajući velike brzine, ali ograničavajući agilnost pri nižim brzinama. Ona su neprimetno integrisani sa trupom, povećavajući strukturni integritet i poboljšavajući stabilnost pri većim brzinama. Su-57, međutim, ima višeugaona krila koja mu omogućavaju da izvodi oštre manevre - ključni aspekt ruske doktrine bliske borbe. Ova složena geometrija krila daje Su-57 izrazitu prednost u situacijama bliske borbe gde je agilnost ključna.

J-20 ima napredni elektro-optički sistem ciljanja [EOTS] i moćan radar koji mu omogućavaju da detektuje mete sa značajnih udaljenosti uz održavanje prikrivenog pristupa. Njegovi unutrašnji odeljci za oružje čuvaju mešavinu raketa vazduh-vazduh i vazduh-zemlja, održavajući slabu vidljivost.

Foto: EPA

Su-57, s druge strane, koristi više senzora na svom trupu i korenima krila, koji poboljšavaju svest o situaciji. Ruska filozofija dizajna ovde omogućava brže ciljanje i raspoređivanje, optimizovano za svestranost na bojnom polju. Dok se J-20 oslanja na stelt za bezbedan ulazak i precizne udare, konfiguracija Su-57 omogućava brzo ponovno naoružavanje, što je ključno za borbu visokog intenziteta.

Jedna od najistaknutijih karakteristika J-20 su njegovi prednji horizontalni stabilizatori - kanardi - koji poboljšavaju stabilnost i kontrolu, posebno pri velikim brzinama, istovremeno doprinoseći njegovom stelt profilu. Su-57 nedostaju kanardi, oslanjajući se umesto toga na sofisticirane repne mehanizme i jedinstavene uglove krila za postizanje agilne kontrole. Ovo čini Su-57 veoma manevarskim, iako žrtvuje nešto radarske nevidljivosti za agilnost u borbi.

J-20 je kritična prednost za kinesko vazduhoplovstvo u uspostavljanju vazdušne superiornosti u azijsko-pacifičkom regionu. Dizajniran prvenstveno kao prikriveni lovac za dominaciju u vazduhu, on dopunjuje kineski naglasak na odvraćanju regionalnih rivala i potencijalnom prodoru u naprednu odbranu. Nasuprot tome, višenamenski dizajn Su-57 odgovara ruskoj strategiji za raznovrsnu protivvazdušnu odbranu i podršku na zemlji.

Njegov fokus na manevrisanje i angažovanje iz blizine čini ga prirodno pogodnim za obezbeđivanje ekstenzivne bezbednosti granica Rusije i doktrine brzog reagovanja. U sukobu, J-20 bi se verovatno fokusirao na misije prodora velike brzine, dok bi se Su-57 istakao u svestranim operacijama visokog tempa.

Trup J-20 je relativno dugačak i uzak, optimizovan za upravljanje aerodinamičkim otiskom, ali predstavlja izazove za rukovanje pri manjim brzinama. Ova konfiguracija se ogleda u manjim vertikalnim stabilizatorima, koji dodatno poboljšavaju njegov stelt profil. Nasuprot tome, trup Su-57 je kompaktniji, podržava višenamenske sposobnosti i nudi otpornost pri velikim napadnim uglovima. Njegovi veliki vertikalni stabilizatori takođe dodaju stabilnost tokom oštrih skretanja i agresivnih manevara, posebno korisnih u bliskim borbama.

Unutrašnji odeljci za oružje J-20 su dizajnirani da budu prikriveni, što znači da nosi svoje projektile unutar trupa, čuvajući radarsku nevidljivost. Ovo podešavanje ograničava koliko brzo može da primeni oružje, ali maksimizira njegovu sposobnost da izbegne otkrivanje. Su-57, međutim, ima pristupačniji dizajn ležišta za oružje koji omogućava brže lansiranje i ponovno naoružavanje, što je značajna prednost u produženim borbama ili scenarijima gde je brza reakcija ključna.

Stelt karakteristike J-20 su najpogodnije za prodor u jako zaštićen vazdušni prostor i izvođenje brzih udara. Njegov nevidljivi okvir, zajedno sa interno uskladištenim oružjem, smanjuje vidljivost radara, omogućavajući mu da se približi ciljevima uz minimalnu detekciju. Su-57, iako je opremljen stelt sistemima, ima odeljke za oružje optimizovane za brz pristup, olakšavajući prenaoružavanje u borbenim scenarijima, ali uz nešto veći rizik od otkrivanja.

Operativni troškovi su ključni faktor za dugoročnu implementaciju. Stelt premazi J-20 i materijali koji apsorbuju radar zahtevaju pažljivo održavanje, iako je Kina učinila korake da smanji ove troškove kroz napredne proizvodne tehnike.

Su-57, iako je takođe skup, dizajniran je sa modularnim održavanjem na umu, faktorom koji je u skladu sa praktičnim pristupom Rusije održivim operacijama u promenljivim okruženjima. Ovo čini Su-57 malo isplativijim za teške, česte misije.

Su-57 ima istaknute stabilizatore za teške uslove rada i različite položaje senzora i kamere, koji poboljšavaju svest o situaciji i ciljanje. Nasuprot tome, mnoge komponente J-20 su integrisane u trup kako bi se izbegle izbočine, što pomaže u smanjenju radarskog potpisa.

Foto: EPA

Kada se uporede J-20 i Su-57 sa američkim kolegama, F-22 se ističe nevidljivošću i superiornošću u vazduhu, dok je F-35 napredna višenamenska platforma. J-20 ima uporedive stelt sposobnosti sa F-22, ali žrtvuje manevarsku sposobnost, kojom se F-22 izuzetno dobro nosi.

U međuvremenu, Su-57 nudi agilnost blisku onoj F-35 i može da funkcioniše u višenamenskim okruženjima, ali je njegova prikrivenost manje razvijena, što ga čini vidljivijim. Poređenje naglašava različite doktrine: američki lovci se fokusiraju na kombinovanu prikrivenost i svestranost, dok su kineski i ruski avioni specijalizovani ili za stelt ili agilnost.

F-35 i J- 20 Foto EPA / Free Images Pixabay

Što se tiče ergonomije, J-20 nudi intuitivan raspored pilotske kabine fokusiran na stelt misije, omogućavajući pilotu da održi svest o situaciji uz minimalno ometanje. Kokpit Su-57 je, međutim, skrojen za agilnost, sa kontrolama i displejima koji olakšavaju brzo manevrisanje i donošenje odluka. Svaki dizajn odražava njegovu operativnu doktrinu — J-20 daje prioritet preciznosti fokusiranoj na misiju, dok Su-57 poboljšava kontrolu pilota za dinamičnu borbu.

I Kina i Rusija aktivno rade na poboljšanju. Očekuje se da će J-20 dobiti unapređene motore i poboljšane stelt karakteristike, verovatno integrišući veštačku inteligenciju za bolje ciljanje. Rusija je takođe najavila model „druge faze“ Su-57 koji uključuje naprednu avioniku i potencijalno moćnije motore. Ove nadogradnje će verovatno održati svaki mlaznjak konkurentnim sa pretnjama koje se razvijaju i zadržati svoju ulogu lidera protivvazdušne odbrane.

Odbrambeni sistemi se takođe razlikuju između ova dva. Su-57 ima aktivne elektronske protivmere, uključujući radarske i termalne mamce, koje u kombinaciji sa njegovom agilnošću poboljšavaju preživljavanje. J-20 se, međutim, više oslanja na svoje stelt sposobnosti i taktiku bekstva velike brzine, što ga čini veoma efikasnim za misije dubokog prodora.
Ukratko, ova dva lovca predstavljaju različite filozofije u modernoj vazdušnoj borbi. J-20 naglašava brzinu i nevidljivost, dok Su-57 daje prednost agilnosti i svestranosti na nebu.

(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)

BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

ŠOK IZJAVA ŠIPTARSKOG PROVOKATORA: Zabraniti mečeve Srbije i Albanije