ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
Predsednik SAD Džo Bajden odobrio je prvu upotrebu raketa dugog dometa koje su SAD isporučile za udare unutar Rusije, rekli su američki zvaničnici, prenosi Njujork tajms.
- Ukrajina planira da izvede prve udare na velike udaljenosti u narednim danima - rekli su izvori, ali nisu otkrili detalje iz bezbednosnih razloga, dok je Bela kuća odbila da komentariše.
Promena politike usledila je nakon što je Rusija rasporedila severnokorejske kopnene trupe kako bi ojačala svoje snage, što je izazvalo zabrinutost u Vašingtonu i Kijevu.
Prema neimenovanim izvorima Rojtersa, prvi duboki napadi verovatno će biti izvedeni pomoću raketa ATACMS, koje imaju domet do 300 kilometara.
Šta je ATACMS?
ATACMS je dalekometni, visokoprecizno vođeni balistički raketni sistem, dometa od 300 kilometara, koji se može lansirati sa mobilnih platformi kao što su lanseri raketa HIMARS.
Ove rakete su dizajnirane za napad na strateške ciljeve kao što su aerodromi, položaji za rakete zemlja-vazduh, artiljerijske snage, oblasti snabdevanja, komandne grupe ili komunikacione tačke.
Što se tiče raketa, dosežu visinu leta između 50 i 65 kilometara.
Do sad proizvedeno ukupno 4.000 ATACMS-a
Ova visina omogućava raketama da izbegnu većinu odbrambenih sistema zemlja-zrak, zadržavajući pritom preciznost neophodnu za izvođenje napada.
Brzina rakete dostiže 3.700 kilometara na sat, dok je njena dužina četiri metra.
Težina bojeve glave procenjuje se na 160 do 560 kilograma.
Usmeravanje rakete se vrši putem navigacije i uz pomoć GPS sistema.
Raketa koristi čvrsto gorivo, što je čini pogodnom u različitim okruženjima, dok se oslanja na bojevu glavu koja generira eksploziju čiji je intenzitet ekvivalentan eksplozivnoj sili od 228 kilograma TNT-a.
Kopnene snage Sjedinjenih Američkih Država poseduju ovu raketu od 1990. godine, a sistem je lansirao 450 raketa tokom invazije na Irak 2003. godine, dok je 560 raketa lansirano u nekoliko ratova tokom 2015. godine.
U SAD-u je dostupan ograničen broj ATACMS-a, jer je Lockheed Martin, kompanija koja ga je razvila, proizvela samo oko 4.000 ATACMS-a od početka proizvodnje.
Preporučujemo
UKRAJINA DOBILA ZELENO SVETLO: Bajden odobrio udare američkim raketama unutar teritorije Rusije!
17. 11. 2024. u 19:12 >> 19:16
POLjSKA ŽELI DA PROŠIRI "PROTIVRAKETNI ŠTIT" Varšava spremila ponudu za SAD i NATO
11. 11. 2024. u 20:13
PRED NAMA SU TRI VELIKA PRAZNIKA U NIZU: Sutra je Krstovdan - ove običaje bi trebalo da ispoštujete
SRPSKA pravoslavna crkva (SPC) sutra slavi Krstovdan, kao uspomenu na prve hrišćane koji su primili veru na samom početku hrišćanske propovedi. Potom sledi Bogojavljenje, pa Jovanjdan.
17. 01. 2025. u 15:55
"LjUDI ĆE UMRETI" Vatrogasci nedeljama pre užasa u Los Anđelesu upozoravali na najgori scenario
MANjE od mesec dana pre nego što su požari zahvatili Los Anđeles, grupa iskusnih vatrogasaca okupila se na Gradskom veću kako bi tražili veća sredstva.
15. 01. 2025. u 14:03
FIJASKO U SAD: Testirali NAJMOĆNIJU raketu, letelici ispao deo - RASPALA se (VIDEO)
Izvršni direktor kompanije Ilon Mask na platformi Iks je objasnio da je preliminarna analiza ukazala na curenje goriva koje je uzrokovalo povećanje pritiska iznad zida motora.
17. 01. 2025. u 14:48
Komentari (0)