UKRAJINCI U STRAHU NAKON MASOVNOG NAPADA: Ovo je samo uvod u ono što sledi (FOTO)

Марко Колашинац
Marko Kolašinac

17. 11. 2024. u 16:35

U SAMOJ Ukrajini su već zabrinuti da je ovaj nedeljni napad samo bio uvod u simulirani masovni raketni napad iz vazduha i sa mora na ciljeve širom Ukrajine.

УКРАЈИНЦИ У СТРАХУ НАКОН МАСОВНОГ НАПАДА: Ово је само увод у оно што следи (ФОТО)

Tviter Printscreen/Dmitry Stefanovich

Vazdušno kosmičke snage Rusije izvele su prvi masovni raketni napad na gradove širom Ukrajine, a pre svega na energetsku infrastrukturu uoči predstojeće zime.

Priprema za napad počela je poletanjem strateških bomabrdera Tu-95M, Tu-160 iza dve baze Olenja u Murmanskoj oblasti i Engeljs-2 u Saratovskoj oblasti. Bombarderi su se usmerili prema severnoj zoni Kaspijskog jezera odakle su u salvama lansirali krstareće rakete H-101 i H-555 na ciljeve širom severne, centralne, zapadne i južne Ukrajine koje su pod kontrolom vlasti u Kijevu.

Na meti napada našli su se sledeći gradovi: Kijev, Rivno, Ivano Frankovsk, Djepropetrovsk ili Dnjipro, Vinica, Odesa, Nikolajev, Zaprožje, Koprivnciki, Čerkasi. Kako je navedeno meta napada krstarećih raketa bila je energetska infrastruktura.

Napad je izveden i sa brodova u Crnom moru pre svega upotreba krstarećih raketa Kalibr.

Takođe u napad se uključilo i 5 borbenih aviona MiG-31K nosači krstarećih raketa Kinžal koje su lansirane iz jugoistočnog dela Rusije zajedno sa dronovima kamikazama Geranj-2 koji su leteli kao prethodnica da bi provocirali Ukrajinsku PVO.

Šta je sve gađano

Na meti krstarećih raketa H-101 su Kremenčuška akumulacija odnosno most u Čerkaskoj oblasti, hidroelektrana Kremenčug, Termoelektrana Krivoj Rog, Termo elektrana Burštin, trafostanica Mukačevo u gradu u kome se nekada nalazila najveća radarska stanica za otkrivanje i upozoravanjea na let balističkih raketa. Nekoliko trafostanica, ali i infrastruktura i skladišta podzmenog gasa u Zapadnoj Ukrajini.

Kinžalima i krstarećim raketama Kaibr gađan je najvažniji vojni aerodrom Starokonstantinov gde se nalaze donirani zapadni borbeni avioni F-16 i jurišnici Su-24M i MR koji se koriste kao nosači britanskih krstarećih raketa storm šedou. Na udaru se našao i aerodrom Mirogord u Poltavskoj oblasti. U Odesi napadnuta su skaldišta municije i borbene tehnike koja je isporučena Ratnoj mornarici Ukrajine pre svega brzi čamci CB-90.

U Zaporožju raketirana je glavna pozadinska baza Zaporoškog fronta. U okolini Kijeva napadnuti su zaobilaznim naevrom PVO sistemi Patriot PAC-3 i IRIS-T koji brane prestonicu, a koji su intenzni upotrebljavani prethodnih nekoliko dana u okršaju sa ruskim Geranjima-2.

Ukrajina osim artiljerijsko raketnih PVO sistema koristila je i lovce F-16 za presretanje i obaranje krstarećih raketa. Ukupno je lansirano prema ruskim procenama od 200 do 220 krstarećih raketa, dok Ukrajina govori o 190 raketa i 90 dronova kamikaza tipa Geranj.

U zoni Dnjeproteprovska i Pavlovgrada pogođeni su proizvodni vojni kapaciteti, a u Pavlovgradu železnički čvor, odnosno trafostanice povezane sa železničkim saobraćaj.

Ono što je zanimljivo u ovoj operaciji osim upotrebe raketonosaca TU-160M posle dužeg vremena jeste i angažovanje bombardera dugog doleta TU-22M3 koji su poletali iz baze Mazdok na Kavkazu i nosili su rakete H-22 i H-32. Za sada nema informacija da li su i oni korišteni za udare na ciljeve širom Ukrajine.

Ukrajinci tvrde inače u svom izveštaju da su oborili 4 rakete H-22.

U samoj Ukrajini su već zabrinuti da je ovaj nedeljni napad samo bio uvod u simulirani masovni raketni napad iz vazduha i sa mora na ciljeve širom Ukrajine i eliminaciju energetike pre predstojću zimu koja je već stigla što bi izzvalo masovnu restrikciju struje i upotrebu novca umesto za oružje za hitan uvoz struje i rezervnih delova za hidro i termoelektrane.

(TV Front)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.

15. 12. 2024. u 13:55

Komentari (0)

JEZIVO: Poslednji minuti života Janisa Time snimljeni kamerom, posle ovoga se ubio (VIDEO)