PRONAĐENA DREVNA RIMSKA DRŠKA NOŽA: Dokaz da su gladijatori bili "slavne ličnosti"

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

16. 11. 2024. u 21:45

DRŠKA rimskog noža pronađena na severu Engleske, stara oko 2.000 godina, uskoro će biti izložena javnosti prvi put.

ПРОНАЂЕНА ДРЕВНА РИМСКА ДРШКА НОЖА: Доказ да су гладијатори били славне личности

Foto Wikipedia

Osim što predstavlja vredan istorijski artefakt, služi i kao pokazatelj interesantnog statusa koji su rimski gladijatori imali u društvu - neki su bili toliko obožavani da su se prema njihovom liku pravili predmeti slični ovom.

Drška noža stara 2.000 godina, napravljena od legure bakra, prikazuje klasu gladijatora poznatu kao "sekutor", prema dobrotvornoj konzervatorskoj organizaciji Ingliš Heritedž, koja brine o istorijskom mestu gde je artefakt pronađen. Sekutori (latinska reč za goniče) su bili potpuno naoružani i bili bi upareni sa "retiariusom" ili "mrežastim čovekom", koji bi bio obučen samo u kratku tuniku ili kecelju i pokušavao bi da iskoristi mrežu koju je nosio da zaplete svog protivnika.

Ovo sugeriše da je prikazani gladijator bio levoruk, a to je osobina koja se u rimskom svetu smatrala nesrećnom. To može da znači da figurica prikazuje jednog specifičnog gladijatora. Neki gladijatori su naučili da se bore iako su bili levoruki, kako bi pokušali da imaju prednost nad svojim protivnicima.

Foto: pixabay

Uprkos tome što su bili uglavnom porobljeni ljudi i kriminalci, uspešni gladijatori su često imali status slavnih ličnosti, imali su svoje obožavaoce koji bi ih pratili i davali im poklone, prenosi Si-En-En. Dakle, postoji mogućnost da se vlasniku noža zaista dopao ovaj gladijator i da je drška posebno napravljena da bi njega predstavljala.

S obzirom da su bili snažni, hrabri i mišićavi, gladijatori su bili obožavani među ženama i dobijali su brojne poklone od njih, prema istoričarima. Bili su toliko popularni da bi ponekad čak i žene visokog statusa namerno prkosile društvenim pravilima, pa bi se zaljubile i pobegle bi sa gladijatorom.

Čak i sada, skoro dve hiljade godina kasnije, fascinacija gladijatorima traje i još više se proširila na modernu popularnu kulturu, o čemu svedoči veliki broj filmova i serija o njima.

Drška noža pronađena je u reci Tajn u rimskom gradu Korbridž na Hadrijanovom zidu, odbrambenoj barijeri koju su podigli okupatorski Rimljani u severoistočnoj Engleskoj. Grad je imao užurbanu, živu zajednicu i bio je baza za snabdevanje u kojoj su Rimljani dobijali hranu i namirnice, navodi se na veb stranici organizacije.

-Retko se može naći komad gladijatorskih memorabilija u Britaniji, a naći tako dobro očuvan i zanimljiv komad je posebno izvanredno, piše u zvaničnom saopštenju. "Ova prelepo napravljena drška noža svedoči koliko je bila rasprostranjena ova kultura slavnih, koja je sezala sve do Hadrijanovog zida na samom rubu Rimskog carstva."

(rt.rs)

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.

15. 12. 2024. u 13:55

Komentari (0)

JEZIVO: Poslednji minuti života Janisa Time snimljeni kamerom, posle ovoga se ubio (VIDEO)