RETKI SEVERNOKOREJSKI TOP PRIMEĆEN NA ZAPADU RUSIJE: Samo tri vojske na svetu su koristile ovo oružje

Jovana Švedić

16. 11. 2024. u 09:48

RETKI severnokorejski top dugog dometa lociran je na vagonima koji se kreću ka zapadu u Sibiru mogao bi biti poslednje pojačanje Pjongjanga za rusku invaziju na Ukrajinu, navodi se u izveštajima objavljenim u petak.

РЕТКИ СЕВЕРНОКОРЕЈСКИ ТОП ПРИМЕЋЕН НА ЗАПАДУ РУСИЈЕ: Само три војске на свету су користиле ово оружје

Foto Shutterstock

Popularni proruski Telegram kanal prvi je objavio fotografije teških artiljerijskih oruđa na vagonima.

-Imamo saveznika koji drži svoja obećanja! Njemu ogromno hvala! - navodi se opisu objavljene fotografije u četvrtak popodne.

Artiljerijski sistem M-1989 Koksan kalibra 170mm je top dugog dometa koji proizvodi samo Severna Koreja.

Najviše ga je koristila iranska vojska 1980-ih tokom sukoba između Irana i Iraka. U to vreme, i Severna Koreja i Iran bili su pod skoro potpunim sankcijama protiv isporuka oružja.

Istraživači na internetu su brzo pronašli dodatne fotografije topa i dugih sistema, i za samo nekoliko sati su geolocirali voz kao i prugu koja prolazi pored stambenih zgrada u centralnom ruskom sibirskom gradu Krasnojarsku, oko 4400 kilometara od granice Rusije i Severne Koreje.

Istraživačka grupa Status-6 procenila je lokaciju voza za zapadnu prugu na železničkoj stanici Krasnojarsk-Severni, na 56°04’09.8”N 92°55’12.9”E. Oznake na vagonu i vezice na topu vidljive na slikama tipične su za rusku državnu železnicu za transport opreme ruske vojske.

Ruski i ukrajinski mediji pisali u o oružju koje je sada na putu ka Ukrajini, međutim i dalje se čeka zvanična potvrda. Ukoliko ruska vojska postavi top Koksan, postala bi tek treća vojska na svetu, posle Severne Koreje i Irana, koja je upravljala ovim tenkom.

Foto Printskrin

Pjongjang je razvio sistem Koksan 1970-ih koristeći stare tenkove T-55 uvezenik iz Rumunije preko Egipta kako bi izbegli međunarodnih embarga na oružje Severnoj Koreji, a M1989 je najnovija verzija.

Opremljeni topom koji može da ispali teške granate do 40 kilometara konvencionalnom municijom i do 60 kilometara raketnom municijom, Koksan bi potencijalno mogao da pomogne ruskoj vojsci.

- Iako je u teoriji više nego sposoban da razmenjuje vatru čak i sa najmoćnijim zapadnim sistemima kojima upravljaju Oružane snage Ukrajine, severnokorejski top verovatno neće značajno promeniti pravac rata u Ukrajini - navodi istraživačka grupa Defenes Ekspres.

Rusija i Severna Koreja su 12. novembra potpisale sporazum  kojim se obavezuju da će pružiti vojnu pomoć ako bilo koja od njih krene u rat, i ako je potrebno, da angažuju trupe.

Prema ukrajinskim vojnim obaveštajnim službama, severnokorejska trupa od 10.000 ljudi ušla je u Rusiju krajem oktobra, raspoređena je u zapadni region Rusije do 7. novembra i prvi put videla borbu protiv ukrajinskih snaga koje su izvršile invaziju na Rusiju oko 10. novembra.

Ruski mediji pod kontrolom države suprotstavljaju rastuću vojnu saradnju Moskve i Pjojanga sa američkim isporukama oružja Ukrajini.

Kako prenosi Kijev Post, u zamenu za prebacivanje 1,5 miliona artiljerijskih granata, trupa i sada teške artiljerije u Kremlj, Severna Koreja će dobiti raketnu tehnologiju i hranu od Rusije.

BONUS VIDEO:

RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

POTPUNO IZGUBIO KONTROLU: Gvardiola sve više divlja, zaleteo se na dva svoja igrača (VIDEO)