(VIDEO) LEGENDARNI TEST PILOT O Su-57 I J-35: Ruski lovac nadmašuje kineski u svim ključnim aspektima

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

15. 11. 2024. u 18:11

RUSKI Su-57 i kineski J-35A stelt lovci privukli su značajnu pažnju na avio-salonu u Džuhaju.

(ВИДЕО) ЛЕГЕНДАРНИ ТЕСТ ПИЛОТ О Су-57 И Ј-35: Руски ловац надмашује кинески у свим кључним аспектима

Foto printscreen youtube siljapluton/rosoboronexport

Usred izveštaja o prvom izvoznom aranžmanu za Su-57, legendarni probni pilot Sergej Bogdan ocenio je ruski Su-57 superiornijim u odnosu na novi kineski J-35.

„Heroj Rusije“, Bogdan je izjavio da Su-57 nadmašuje kineski J-35 u svakom ključnom aspektu, naglašavajući njegovu tehnološku superiornost.

Ruski Su-57 debitovao je na međunarodnoj sceni na Kineskoj međunarodnoj izložbi avijacije i svemira u Džuhaju. Ipak, drugi kineski stelth lovac, J-35, postao je glavna atrakcija događaja, oduševivši posetioce i osvojivši pažnju javnosti.

Foto MoD Rusija

Fokus na oba stelth lovca izazvao je veliku pažnju medija, jer se oba aviona smatraju ozbiljnim konkurentima na globalnom tržištu izvoza vojne opreme, naravno, kod zemalja dovoljno jakih i samostalnih da smeju da ih kupe.

Međutim, ruski probni pilot Bogdan izrazio je uverenje u superiornost dizajna i sposobnosti Su-57, ističući da je taj avion ispred svojih globalnih rivala.

Bogdan, poznat po svom stručnom znanju i praktičnom iskustvu s lovcem Su-57, rekao je da ruski pristup dizajniranju borbenih aviona osigurava prednost nad međunarodnim konkurentima.

On je izjavio da ruski lovci uvek teže da nadmaše rivale, naglasivši da Rusija prilikom razvoja oružja strateški uzima u obzir napredak drugih nacija, što dovodi do usavršenih dizajna s konkurentnim prednostima.

Ovakav dalekovid pristup, kako veruje, daje Su-57 prednost, posebno u odnosu na nove modele poput kineskog J-35.

Foto printskrin Jutjub/Đilja Pluton

Poredeći Su-57 i J-35, Bogdan je primetio da avio-saloni poput onog u Džuhaju otkrivaju samo ograničene aspekte sposobnosti aviona, često ograničene na osnovne aerodinamičke performanse.

-Što se tiče novog kineskog aviona J-35, nažalost, na aeromitingima i avio-salonima možete videti samo opšte aerodinamičke karakteristike. Kada je reč o manevrisanju, stabilnosti i upravljivosti, naši konkurenti, nažalost, ne pokazuju sve. Ali na osnovu onoga što je prikazano, ruski avioni uvek pokažu malo više, izjavio je Bogdan.

Prema Bogdanu, Su-57 je prošao rigorozna testiranja u svim ključnim performansama, od dinamike leta i manevrisanja do stabilnosti i kontrole, što potvrđuje njegovu spremnost za borbena dejstva.

Bogdan je takođe opisao Su-57 kao platformu izrađenu za buduće nadogradnje, slično kao što je Su-27 decenijama oblikovao ruski dizajn lovaca.

Dodao je da Su-57 kombinuje složene zahteve pete generacije lovaca: Aerodinamičku izvrsnost, strukturni integritet i svestrano naoružanje, a to ga čini moćnim adutom u arsenalu Rusije.

Njegove napredne karakteristike, uključujući unutrašnje komore za oružje, mogućnosti udara na velikim udaljenostima i sofisticirani odbrambeni sistem, doprinose njegovom snažnom operativnom profilu.

STRANI KUPCI SU VEĆ STALI U RED ZA RUSKI LOVAC SU-57E

Lovac pete generacije Su-57 postao je zvezda avio-foruma koji se ovih dana održava u kineskom Džuhaju, tvrde ruski izvori vesti. Nekoliko dana za redom, najmoderniji ruski lovac, kojim upravlja probni pilot Sergej Bogdan, impresionira posetioce avio-mitinga svojim mogućnostima.

Prva demonstracija izvozne verzije Su-57E u Kini već je donela proizvođaču prve ugovore sa stranim naručiocima, tvrdi se.

Generalni direktor kompanije Rosoboroneksport, Aleksandar Mihejev, saopštio je da su relevantni dogovori već postignuti u Džuhaju. Broj naručenih aviona i identitet kupaca za sada nisu otkriveni. Poznato je da su interesovanje za Su-57 iskazale Alžir, Iran i Venecuela.

Generalni direktor proizvođača najboljih ruskih lovaca, Vadim Badeha, izjavio je da je već formiran red zainteresovanih za poručivanje Su-57E.

Direktor Ujedinjene avio-korporacije naglasio je da se avion aktivno koristi u zoni specijalne vojne operacije i da se neprestano unapređuje na osnovu borbenog iskustva i sugestija pripadnika oružanih snaga.

-Već dugo vremena Su-57 izaziva opravdano interesovanje naših dugogodišnjih partnera. Može se reći da je već formiran red za ovaj avion, izjavio je generalni direktor UAK-a.

Međutim, trenutno je fabrika u Komsolomsku na Amuru opterećena narudžbinama Ministarstva odbrane Rusije. Fabrika redovno isporučuje vojnim snagama nove serije lovaca Su-57 i Su-35S. Nova partija ovih aviona predata je Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije pre dva dana.

SU-57, TAKOĐE POZNAT KAO PAK FA

Su-57 je ruski višenamenski borbeni avion pete generacije, napravljen korišćenjem stelt tehnologija u Konstruktorskom birou Suhoj. Lovac je dizajniran za uništavanje vazdušnih, kopnenih i površinskih ciljeva pomoću sistema protivvazdušne odbrane, izviđanja dugog dometa, kao i za uništavanje sistema kontrole avijacije neprijatelja.

Su-57, takođe poznat kao PAK FA (Prospektivni avijacijski kompleks frontalne avijacije) je ključna komponenta tekućih napora Rusije da modernizuje i unapredi svoje vazduhoplovne sposobnosti.

Foto Rosoboroneksport

Avion je dizajniran da zameni teški lovac Su-27 u Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije. Može se boriti sam i u okviru koncepta „jedinstvenog polja“. Ugrađeni kontrolni sistem prati do 60 ciljeva, istovremeno pucajući na njih 16.

Po rasponu krila i dužini, Su-57 je veći od F-22, ali manji od Su-27. Po masi spada, kao i Su-27, u klasu teških lovaca. Avion u potpunosti ispunjava sve zahteve za lovce pete generacije zahvaljujući kombinaciji stelt tehnologija i elektronskog ratovanja. Ima supersoničnu brzinu krstarenja, sposoban je za manevrisanje pri velikim G silama, opremljen je naprednom elektronikom, i multifunkcionalan je.

Foto Profimedia/Vikipedija CC BY-SA 4.0 Danny Yu

Su-57 ima mogućnost da kontroliše veštačku inteligenciju (ili operater) u bespilotnom režimu na velikim udaljenostima od baze. Ovo uklanja fiziološka ograničenja brzine i manevara (G-sila više neće igrati ulogu u taktici borbe).

Lovac je sposoban da izvršava zadatke u integraciji sa najnovijom bespilotnom letelicom Ohotnik. U interakciji sa lovcem 5. generacije, stelt udarni dron može postati ključna prednost u oblasti borbene upotrebe.

Lovac je opremljen topom od 30 mm. Top su razvili stručnjaci iz Tulskog dizajnerskog biroa. Novi top je modernizovana verzija avionskog topa GŠ-30 kalibra 30 mm, koji se proizvodi od 1980-ih za lovce MiG-29, Su-27 i njihove modifikacije.

Pored sredstava za uništavanje, na avion se mogu pričvrstiti rezervoari za gorivo PTB-2000, PTB-3400, pomoćni rezervoari za gorivo VTB-M i VTB-B, kao i nišanski nosač 101H-N.

Karakteristike Su-57:

Vrsta:    Lovac
Posada:    1
Brzina:     Maha 2 (2,135 km/h; 1,327 mph) na nadmorskoj visini Maha 1.3 (1,400 km/h; 870 mph) pri niskom letu
Dolet:    3,500 km subsonično, 4.500 km sa 2 dodata rezervoara, 1,500 km supersonično
Visina leta:    20,000 m
Borbeni radijus:     2700-2750 km

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

UHAPŠEN SALAS: Fudbaler završio iza rešetaka