NATO ZEMLJE POD UZBUNOM: Ruska fregata sa hipersoničnim raketama prošla kroz Lamaš (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

14. 11. 2024. u 18:11

RUSKA fregata opremljena najnovijim hipersoničnim raketama obavila je vežbe u Lamanšu i sada obavlja zadatke u Atlantskom okeanu, saopštile su u utorak ruske novinske agencije.

НАТО ЗЕМЉЕ ПОД УЗБУНОМ: Руска фрегата са хиперсоничним ракетама прошла кроз Ламаш (ВИДЕО)

Foto: Profimedia/Ilustracija

Fregata Severne flote „Admiral Golovko“ napustila je bazu na severu Rusije 2. novembra, u misiji na duge staze.

Rusi navode da se radi o antiterorističkoj vežbi, sa ciljem odbijanja neprijateljskih vazdušnih i morskih dronova. Britansko Ministarstvo odbrane još nije komentarisalo izveštaje o ruskim vežbama u britanskim vodama, prenosi Rojters.

-Fregata Severne flote Admiral Golovko završila je prolazak kroz Lamanš i nastavlja sa obavljanjem misija u određenim zonama Atlantskog okeana, navodi se u saopštenju Severne flote, koje prenose ruske novinske agencija.

Prema navodima agencije, ovo je prvo putovanje na duge staze ove višenamenske fregate opremljene supersoničnim protivbrodskim raketama Cirkon otkako je prošlog decembra ušla u sastav ruske mornarice. Flota je napustila matičnu luku na severu Rusije 2. novembra.

-Tokom prolaska kroz zonu moreuza, posada ruske fregate obavila je vežbu za obezbeđivanje protivvazdušne i protivpodmorničke odbrane brodskog odreda, kao i niz trening sesija za izvođenje spasilačkih operacija uz pomoć transportnih helikoptera Ka-27, navodi se u saopštenju flote.

Širina moreuza varira između 32 i 180 kilometara, a Velika Britanija je poslala ratni brod u region. HMS Iron Duke pratio je fregatu „Admiral Golovko“ tokom prolaska kroz Lamanš.

NAJMODERNIJI BROD RUSKE MORNARICE, FREGATA ADMIRAL GORŠKOV

„Admiral Golovko“ je moderna fregata klase Admiral Gorškov (22350) i prva je fregata u ovoj klasi koja je opremljena potpuno domaćim pogonskim sistemom, bez zavisnosti od motora koji su se koristili na prethodnim brodovima, a proizvodili su se u Ukrajini.

Ove fregate su sposobne za dalekometne udare, vođenje protivpodmorničkog rata i obavljanje misija pratnje. Ova fleksibilnost razlikuje klasu od njenih prethodnika, omogućavajući joj da obavlja različite vrste operacija i prilagođava se savremenim zahtevima pomorskog rata.

Ukupni deplasman fregate projekta 22350 iznosi 5400 tona, dužina je 135 metara, a širina 16 metara. Fregata razvija brzinu do 29 čvorova. Autonomija – 30 dana. Domet krstarenja – 4.500 milja. Posada – 170 ljudi.

„Admiral Golovko“ je prvi ruski površinski brod opremljen sistemom hipersoničnih raketa Cirkon.

U septembru 2024, kao deo strateške vežbe „Okean-2024“, posada fregate ispalila je rakete i artiljeriju na morske, vazdušne i obalne mete u Barencovom moru, uključujući krstareću raketu Kalibar.

Hipersonične rakete Cirkon imaju domet od 900 kilometara, lete višestruko brže od zvuka i sposobne su za složene manevre tokom leta, što ih čini gotovo nemogućim za presretanje.

Standardno naoružanje fregata Projekta 22350 su krstareće rakete Kalibar visoke preciznosti, velikog dometa. Pored toga, brodovi su opremljeni topom od 130 mm A-192, protivvazdušnim raketnim kompleksom Poliment-Redut, protivpodmorničkom odbranom Paket i raketno-artiljerijskim kompleksima.. Helikopter Ka-27PL je na palubi.

Prema dostupnim podacima, domet hipersonične protivbrodske rakete 3M22 Cirkon prelazi 1000 km, a prema specifikacijama koje je predstavila Rusija, maksimalna brzina dostiže 9 maha [10.800 km/h ili 3 m/s].

Rakete Cirkon su dizajnirane za lansiranje pomoću univerzalnih brodskih sistema 3C14. Ove instalacije omogućavaju korišćenje čitave familije raketa Kalibar i Oniks. Bojeva glava je teška između 300-400 kg.

Foto: Ministarstvo odbrane Ruske Federacije

Osim što može biti naoružana konvencionalnom bojevom glavom, tj. visokim eksplozivom, Cirkon može da nosi nuklearnu bojevu glavu od 200 kt. Pomorska verzija je u upotrebi ne samo na ratnim brodovima, već je i deo naoružanja nekih novih ruskih podmornica.

Pre mnogo godina, Putin je najavio svetu šest „super oružja“ Rusije. Cirkon je jedno od šest najavljenih super oružja. Rusija je prošle godine započela njihovu masovnu proizvodnju, ponovo po nalogu Vladimira Putina. Cirkon je deo ruskih napora za jačanje nuklearnog arsenala.

Rakete Cirkon, zajedno sa krstarećim raketama Avangard koje Rusi koriste od 2019. godine, čine osnovu hipersoničnog arsenala Rusije. Zbog svoje ogromne brzine, vazdušni pritisak ispred projektila navodno stvara oblak plazme koji upija radio talase, čineći ga gotovo nevidljivim za radarske sisteme.

Podsetimo, na hipersonične rakete poput ovde spomenutih nijedna zemlja na svetu, trenutno, nema adekvatan odgovor.

oruzjeonline.com

RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

LOŠE VESTI ZA SINERA: Prvo doping afera, a sada i ovo