JAPAN NE UKIDA SMRTNU KAZNU: Pozivi pravnih stručnjaka odbijeni

Tanjug

14. 11. 2024. u 08:28

JAPANSKA vlada odbacila je danas predlog o ukidanju smrtne kazne, odbivši time pozive domaćih pravnih stručnjaka na reviziju te kazne usled međunarodnog pritiska da se okončaju pogubljenja, prenela je agencija Kjodo.

ЈАПАН НЕ УКИДА СМРТНУ КАЗНУ: Позиви правних стручњака одбијени

Tanjug

- Vlada smatra da nije prikladno ukidati. Smrtna kazna je neizbežna za osobu koja je počinila izuzetno težak i grozan zločin - rekao je glavni sekretar kabineta Jošimasa Hajaši na konferenciji za novinare.

Juče je komisija od 16 članova, među kojima su bili bivši najviši tužioci i policijski službenici, kao i akademici, predložila kabinetu i parlamentu osnivanje konferencijskog tela koje bi raspravljalo o tome da li da se zadrži smrtna kazna.

Oni su se u izveštaju pozvali na slučaj Ivao Hakamate (88) koji je proveo skoro pola veka u zatvoru, kao osuđen na smrtnu kaznu, pre nego što je oslobođen u nedavnom ponovljenom suđenju za četvorostruko ubistvo iz 1966. godine.

Japan i Sjedinjene Američke Države su jedine iz Grupe sedam industrijalizovanih zemalja, G-7, koje još uvek izriču smrtne kazne, dok je Evropska unija, koja zabranjuje pridruživanje zemljama sa smrtnom kaznom, pozvala Japan da preispita svoj stav.

Krajem 2023. godine, 144 zemlje su ukinule smrtnu kaznu u zakonu ili praksi, prema podacima organizacije za ljudska prava Amnesti internešenel, koja je takođe pozvala Japan da okonča tu kaznu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.

15. 12. 2024. u 13:55

Komentari (0)

SINIŠA MIHAJLOVIĆ PITAO MAJKU DA LI JE HRVAT ILI SRBIN: Samo jednom me je bilo sramota