POŽAR U “DOMU” BRITANSKIH NUKLEARNIH PODMORNICA: Incident u strateškom brodogradilištu BAE Systems, ima povređenih (VIDEO)
NA brodogradilištima BAE Systems u Barou-in-Furnesu na severozapadu Engleske izbio je veliki požar.
Ova brodogradilišta igraju stratešku ulogu u britanskoj odbrambenoj industriji, jer se ovde grade nuklearne podmornice nove generacije.
Prema podacima CNN-a, ovo preduzeće proizvodi podmornice namenjene jačanju pomorskih snaga Velike Britanije.
Uzrok požara još uvek nije utvrđen, a istraga o okolnostima incidenta je u toku. Lokalna policija je uverila da nema opasnosti od nuklearnog zračenja, uprkos profilu preduzeća.
Za sada je poznato da su u incidentu povređene dve osobe koje su već hospitalizovane radi pružanja medicinske pomoći.
Lokalne vlasti prate situaciju i preduzimaju mere za sprečavanje širenja požara kako bi se minimizirale moguće posledice za bezbednost regiona.
Požar je navodno nastao u Devonshire Dock Hall-u, primarnom montažnom mestu objekta, gde je u izgradnji podmornica klase Astute vredna 1,6 milijardi funti. Na snimcima koje su snimili lokalni stanovnici vidi se jak dim koji izbija iz zgrade, što je navelo zvaničnike da apeluju na one u blizini da drže prozore i vrata zatvorenima i izbegavaju to područje.
Vatrogasci su saopštili da su požar lokalizovali i da su prešli na gašenje oko 15 časova.
Ranije je policija saopštila da je Devonshire Dock Hall, glavni objekat zgrade, evakuisan tokom noći.
Ministarstvo odbrane (MOD) saopštilo je da sarađuje sa BAE Systems i službama za hitne slučajeve nakon požara.
S obzirom na trenutnu geopolitičku situaciju, a poznavajući istoriju, čekamo da vidimo da li će mediji da prebace odgovornost na obaveštajne službe sa istoka.
BAE Systems je britanska odbrambena i vazduhoplovna kompanija, jedna od najvećih u svetu u svojoj industriji. Razvija i proizvodi oružje, vojnu opremu, vazduhoplovnu opremu i pomorske sisteme. Kompanija radi sa vladama i vojskama širom zapada kako bi obezbedila svoje napredne tehnologije i sveobuhvatna odbrambena rešenja.
Brodogradilište staro 150 godina, koje se nalazi oko 350 kilometara severozapadno od Londona, trenutno gradi nekoliko nuklearnih podmornica za Kraljevsku mornaricu.
Objekat u Barou-in-Furnesu smešta podmornice klase Astute i program Dreadnought u Velikoj Britaniji, kao jedno od retkih brodogradilišta sposobnih da grade ovakve podmornice.
U ovom brodogradilištu izgrađene su podmornice koje nose nuklearne rakete Ujedinjenog Kraljevstva, a sada se grade podmornice koje će ih zameniti i koje bi trebalo da uđu u upotrebu tokom 2030-ih, o čemu smo već pisali.
Tačnije, u Barou-in-Furnesu, BAE gradi podmornice klase Dreadnought koje će preuzeti ulogu nuklearnog odvraćanja za Veliku Britaniju, te zameniti sadašnju ulogu podmornica klase Vanguard.
KOJE PODMORNICE SE PROIZVODE U BAROU-IN-FURNESU?
Klasa Astute Kraljevske mornarice sastojaće se od sedam nuklearnih podmornica. HMS Astute, Ambush, Artful, Audacious i Anson su trenutno u aktivnoj službi, dok su još dve jedinice (HMS Agincourt i HMS Agamemnon) u izgradnji.
Podmornice klase Astute Kraljevske mornarice ne koriste tradicionalne optičke periskope i opremljene su tehnologijom visoke rezolucije za skeniranje horizonta.
Takođe, ove podmornice se reklamiraju za “najtiše ikada izgrađene”, a mogu obići svet potpuno zaronjene i sposobne su da same proizvode kiseonik i pijaću vodu.
Arsenal oružja klase Astute uključuje krstareće rakete Tomahawk IV Land Attack (TLAM), koje omogućavaju podmornicama da gađaju ciljeve na kopnu na udaljenosti većoj od 1.000 km s velikom preciznošću.
Takođe, klase Astute su opremljene torpedima Spearfish. Težine skoro dve tone, ovo teško torpedo može napadati ciljeve na udaljenosti do 14 milja (što može biti povećano na 30 milja pri nižoj brzini).
Klasa Dreadnought Kraljevske mornarice predstavlja “sledeću generaciju” britanskih podmornica u okviru nuklearnog odvraćanja.
Kao i podmornice klase Vanguard (takođe izgrađene u Barou tokom 90-ih) koje će zameniti u floti Kraljevske mornarice, podmornice klase Dreadnought biće sposobne za lansiranje balističkih raketa Trident 2 D5.
Nove podmornice će imati po tri odeljka za rakete, a svaki odeljak će sadržati po četiri lansirne cevi za rakete (poznate kao „Quad Pack“) i pet nivoa palube, što daje ukupno 12 raketa. Podmornice klase Dreadnought će takođe imati četiri torpedne cevi prečnika 533 mm za torpeda Spearfish.
Dreadnought će biti prva klasa britanskih podmornica sa kormilima u obliku slova X, koja omogućavaju bolje upravljanje u vodi u odnosu na tradicionalna kormila u obliku krsta.
Dizajn u obliku slova X je hidrodinamički efikasniji, što doprinosi smanjenju buke i otežava njihovo otkrivanje.
Ova nova kormila će biti upotpunjena Pumpjet pogonom, koji je dizajniran za smanjenje buke podmornica, posebno pri velikim brzinama. Pumpjet koji se koristi na klasi Dreadnought je najtiši do sada.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
DIGNUTI NATO AVIONI POSLE NAPADA NA UKRAJINU: Hitno se oglasio Zelenski, imao poruku za Putina (FOTO/VIDEO)
RUSIJA je pokrenula masovni vazdušni napad na Ukrajinu na božićno jutro po gregorijanskom kalendaru.
25. 12. 2024. u 11:16
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (0)