MOZGOVI „BEŽE“ SA APENINA: Masovni odlazak građana Italije od 18 do 34 godine – sreću traže u inostranstvu
OD 2011. do 2023. godine iz Italije je otišlo oko 550.000 mladih između 18 i 34 godine, što predstavla gubitak ljudskog kapitala od 134 milijarde evra. I nastavljaju da odlaze, bogateći druge evropske zemlje. Na svakog jednog mladog koji dođe u Italiju iz naprednih zemalja ode 8 Italijana u inostranstvo.
Ovo proizilazi iz Studije „Fondacije Sever - Istok“. Najalarmantnije je da ti podaci nisu obuhvatili kompletan „odliv“, pa se smatra da je tri puta veći od statistike.
Razlozi koji stimulišu mlade Itaijane da odu su višestruki. Tako 25 odsto traži bolje prilike za posao, 19,2 emigrira radi studiranja, 17,1 traži viši kvalitet života, a za 10 posto njih glavna motivacija je veća plata. Samo 6 procenata mladih Evropljana biraju Italiju kao destinaciju, Švajcarsku bira 43, a Španiju 32 procenta. Čak 50 procenata onih koji napuštaju Italiju ima diplomu fakulteta a trećinu diplomu i traže dinamičnije poslove i profesionalne izglede za napredovanje u karijeri. Potom mogućnost pristupa visokokvalitetnim kursivima obuke, stalno ažuriranje u profesiji to su karakteristike koje nedostaju u Italiji.
Negativna mišljenja mladi iskazuju i u pogledu italijanskog tržišta rada, niske plate koje nisu adekvatne za životne troškove male mogućnosti za profesionalni rast, a pozitivnim ocenjuju i otvorenije internacinalno kulturno okruženje uz kritku italijanskog provincijalizma.
Paradoksalno ali je statistički podatak da je 58,2 procenata Italijana koji odlaze na rad u inostranstvo zauzmu ona mesta na radu za koja u Italiji teško nalaze posao, u kvalifikovanim službama, tehničkim profesijama i specijalizovani radnici, u Italiji ne nalaze adekvatnu valorizaciju.
Tako je Italija na poslednjme mestu u Evropi po sposobnosti da privuče mlade talente, u poređenju sa drugim evropskim zemljama gde se mobilnost mladih stručnjaka smatra velikim resursom. I taj odliv mladih obrazovanih ima direktni negativni uticaj na italijansku privredu što otežava kompanijama da pronađu kvalifikovano osoblje i nastavlja da se pogoršava razlika između ponude i potražnje.
Ove brojke su posebno zabrinjavajuće na severu Italije gde je 35 posto mladih spremno da spakuje kofere a od onih koji su otišli 33 procenta nema nameru da se vrati u Italiju, samo 16 posto planira povratak uglavnom iz porodičnih razloga, 87 posto iseljenih ocenjuje svoje iskustvo u inostranstvu pozitivnim.
Jedini pozitivni aspekt za sve koji su otišli tiče se kulturnog nasleđa Italije, a to su ujedno i razlozi onih koji ostaju. Oni ističu društvenost, hranu, lepotu pejzaža kao privlačne. Pozitivnim ocenjuju i italijanske Univerzitete sa tradicijom, a koji nastavljaju da pružaju solidnu obuku. To se smatra sredstvom koje bi moglo učiniti zemlju konkurentnijom.
Preporučujemo
ITALIJANSKI TUŽILAC: Hakeri sa podacima o javnim ličnostima pretnja demokratiji
27. 10. 2024. u 20:48
"NAŠI LjUDI ZASLUŽUJU DA ŽIVE" Zelenski progovorio o kraju rata i "ludacima u Kremlju" - Ukrajina ima pravo na pravi mir
PREDSEDNIK Ukrajine Vladimir Zelenski poručio je danas da Ukrajina ima pravo na pravi i trajni mir, a ne na privremenu pauzu u ratu koji je pokrenula Rusija.
29. 10. 2024. u 15:59
IMALA JE SAMO 33 GODINE, PREMINULA ŠAMPIONKA ''SLAGALICE'': Od Biljane Malinović se opraštaju prijatelji i ljubitelji kultnog kviza
ŠAMPIONKA 156. ciklus kviza Slagalica, Biljana Malinović, preminula je danas u 33. godini života.
23. 10. 2024. u 17:23
"TO JE NAMA ČUDNO" Srpkinju šokirali ZAKONI na Novom Zelandu: "Malo se glupiraš, izbace te - a mog tatu su OVAKO kaznili"
TIKTOKERKA Maša iz Srbije živi na Novom Zelandu i nedavno je objavila video o neobičnim zakonima koji su je iznenadili. Ističe da se život ovde razlikuje od onoga u Srbiji.
29. 10. 2024. u 21:20
Komentari (0)