"PARKING" ZA IZBEGLICE U ALBANIJI: Po sporazumu s Rimom prvih 16 migranata iz Italije stiglo u centar za smeštaj u Šenđinu
BRODOM italijanske Vojne mornarice "Libra" stiglo je prvih 16 migranata u albanski centar za smeštaj u Šenđinu, shodno sporazumu o izgradnji dva centra, koji su potpisali 23. novembra 2023. italijanska premijerka Đorđa Meloni i albanski predsednik Edi Rama.
To je prva proba funkcionisanja smeštaja migranata van italijanske teritorije. Reč je o migrantima koji su sakupljeni isključivo italijanskim brodovima u međunarodnim vodama. U prvom centru se podvrgavaju zdravstvenom pregledu, a njihova identifikacija, šest Egipćana i deset iz Bangladeša, već je obavljena na brodu za Albaniju. U centar ne mogu biti odvedena starija lica i bolesna, invalidi, maloletne osobe i trudne žene.
Procedura podrazumeva da od trenutka dolaska na albansku teritoriju Migraciono odeljenje Rimskog suda ima 48 sati da potvrdi nalog o njihovom zadržavanju u centru, ako poseduju sve potrebno za zahtev za azil bivaju prebačeni u novoizgrađeni centar na 30 km u unutrašnjosti, u Gjader. Tu dobijaju odgovor o zahtevu za azil u roku od 28 dana i onda se prebacuju u Italiju. Oni kojima se odbija zahtev čakaju u Gjaderu izručenje.
Prihvatni centar ima 880 mesta za tražioce azila, 144 za one koji će biti vraćeni, kao i 20 mesta za one za koje se utvrdi da su počinili neki zločin. Reč je o ubrzanoj proceduri koja se primenjuje samo na odrasle muškarce, iz "sigurnih zemalja". Plan podrazumeva godišnje protok do 36.000 izbeglica.
Vlada opravdava i troškove od oko 800 miliona evra uloženih u Albaniju, kao i planiranih pola milijarde za pet godina Sporazuma. Reč je o čitavom naselju, ograđenom zidovima, sa nadzornim kamerama. Unutra se primenjuje italijanska jurisdikcija.
Italijanska policija će brinuti o bezbednosti. U centru je prisutan i UNHCR koji će nadgledati poštovanje prava za izbeglice.
S obzirom na to da cela procedura mora da se završi za četiri sedmice, oni koji ne ispunjavaju uslove za azil imaće pravo žalbe. Predviđena je video-veza sa rimskim sudom da ih ispita za maksimalno sedam dana, shodno novoj uredbi.
Italijanska opozicija napada Melonijevu da baca novac, da "Italija tako otvara svoje paklene pritvorske centre", i da je reč o "prvoj pritvorskoj koloniji za strance na teritoriji druge zemlje", da je to novi Gvantanamo.
Melonijeva odgovara da radi "na odbrani italijanskih granica i zaustavljanju trgovine ljudima kroz konkretne akcije i međunarodne sporazume. I podvlači da je Italija ponosna, pragmatična i efikasna, model koji treba slediti. Ministar unutrašnjih poslova Mateo Pjantedozi podseća da je reč o centrima kakvi se osnivaju i na nacionalnoj teritoriji. To su laki pritvori, nema bodljikavih žica i svako može da podnese zahtev za međunarodnu zaštitu i da je dobije za nekoliko dana ako ispunjava uslove", veli on.
Fon der Lajenova: Pravi model
IZ EU stiže podrška od Evropske komisije od Ursule fon der Lajen da "treba raditi na istraživanju mogućnosti razvoja centara, imajući u vidu i operacije predviđene na sastanku Evropskog saveta od 17. do 18. oktobra. Traži se rad na "inovativnim načinima za borbu protiv ilegalne imigracije", s tim da iz Protokola Italija-Albanija treba izvući praktične lekcije. Italija je već dobila podršku za model koji je odabrala sa Albanijom od Francuske, Nemačke, Švedske, Velike Britanije.
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (0)