U EU SAMO S DIGITALNIM PASOŠEM I OTISKOM PRSTA: Evropska komisija predložila pokretanje posebne aplikacije sa zapisima ličnih isprava
Na putovanja u inostranstvo u dogledno vreme bismo mogli da krećemo s digitalnim pasošima u džepu.
Evropska komisija (EK) je predložila pokretanje posebne aplikacije u kojoj bi bili pohranjeni numerički zapisi putnih isprava, što bi trebalo da bude revolucionarna izmena u cilju ubrzanja i olakšanja prelaska granica.
Evropska izvršna vlast predložila je stvaranje posebne aplikacije za digitalizuju pasoša i ličnih karata. Snimali bi se svi poverljivi lični podaci, osim otisaka prstiju (daktilograma). Oni bi se, na osnovu ovog predloga, i dalje ostavljali na graničnim terminalima. Time bi se potvrđivala autentičnost onoga koji prikaže digitalna dokumenta.
"Novostima" su u Evropskoj komisiji preneli da je cilj da aplikacija s digitalnim pasošima da bude operativna od 2030. godine. Želja je da se postigne više ciljeva odjednom. Jedan od njih je da se ubrzaju kontrole. Samo prošle godine, registrovano je 600 miliona prelazaka spoljnih granica EU. Kada se bude stajalo pred terminalima, gužve će biti još nesnosnije.
Pripremanje dokumenata pred put i njihovo digitalno registrovanje, kao i unošenje programa i plana putovanja, trebalo bi prema procenama briselske administracije da značajno ubrzaju ovu proceduru.
Takođe, očekuje se da bi na ovaj način prelasci bili sigurniji i da će se smanjiti zloupotrebe, krijumčarenje i prekogranični kriminal.
Sistem bi trebalo da bude na dobrovoljnoj bazi. Važiće samo za one građane koji žele da na ovaj način skeniraju svoja dokumenta. Moći će da ga koriste svi žitelji zemalja EU i onih država koje imaju biometrijske pasoše, što znači da će biti dostupan i građanima Srbije.
Već sada na nekim prelazima u avionskom saobraćaju postoje automatizovani portali u kojima putnik sam skenira svoja dokumenta i ostavlja otisak prstiju, pre nego što se vrata za prolazak otvore, bez prisustva carinika. Pretpostavlja se da u tom slučaju s novim sistmom ne bi trebalo ni pokazivati pasoš, već samo ostaviti otisak prsta i snimak dužice oka. Put u inostranstvo tako će ličiti na scene iz futurističkih filmova.
Da bi digitalni pasoši zaživeli, potrebno je da se o predlogu Evropske komisije sada izjasne zemlje članice kroz Evropski savet i Evropski parlament. Za takvu proceduru nekada su potrebne i godine, a evropslanici su naročito osetljivi na pitanje poverljivosti ličnih podataka.
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
DESILO SE ČUDO: Krenuli da mu isključe sina sa aparata, otac ULETEO SA PIŠTOLjEM u bolnicu (VIDEO)
LEKARI su rekli da za njega više nema nade i naložili su da se isključi s aparata za održavanje vitalnih funkcija, ali to njegov otac nije mogao da dozvoli, uprkos tome što se mladićeva majka, Pikeringova bivša supruga, saglasila sa doktorima.
21. 11. 2024. u 15:31
Komentari (0)