LEPE VESTI IZ MONGOLIJE: Vlada preduzima korake da poboljša kapacitete za otkrivanje i lečenje raka
MONGOLIJA stalno proširuje kapacitet svoje radne snage za ranije otkrivanje i lečenje raka, prema timu međunarodnih stručnjaka koje su imenovali IAEA, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) i Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC).
Tim je sproveo sveobuhvatnu procenu kapaciteta i potreba zemlje za kontrolu karcinoma tokom misije imPACT Reviev u maju 2024.
Očekuje se da će nalazi iz ovog pregleda dati informacije za novi Nacionalni plan za kontrolu raka (NCCP) koji je trenutno u izradi u zemlji.
Očirbat Dagvadorj, tadašnji državni sekretar Ministarstva zdravlja Mongolije, istakao je značaj zajedničke procene.
- Učiniti kvalitetne usluge raka i negu slobodno dostupnim prioritet za našu vladu. Finansijsko opterećenje povezano sa lečenjem raka ima ogroman uticaj na državnu potrošnju. Zato se moramo više fokusirati na prevenciju i rano otkrivanje raka, kako bi se poboljšao kvalitet života pacijenata i istovremeno zdravstvena potrošnja na rak. briga je smanjena iz perspektive zdravstvenog sistema - rekao je on.
Globalna opservatorija za rak SZO-IARC prijavila je 2022. godine oko 6699 novih slučajeva raka u zemlji.
Iste godine procenjuje se da je blizu 5000 ljudi umrlo od ove bolesti, najčešći oblik raka i kod muškarca i kod žena bio je rak jetre.
Podizanje svesti, skrining i rano otkrivanje su ključni za sprečavanje daljeg rasta stope smrtnosti.
- Procena uticaja je konkretan korak za vladu Mongolije da napreduje u kontroli raka u zemlji, dopunjujući mnoge napore koji su već preduzeti na terenu.Procena kapaciteta zdravstvenog sistema zasnovana na dokazima će oblikovati budućnost kontrole raka tamo gde je to najvažnije: obučeni i kompetentni ljudski resursi, rani pristup kvalitetnoj dijagnostici i lečenju, optimizacija naučnih inovacija i naprednih tehnologija i poboljšanje ukupnog kvaliteta život za pojedince i porodice koje se bore sa rakom - rekao je predstavnik SZO u Mongoliji.
Vlada je posvećena proširenju svoje kvalifikovane radne snage zahvaljujući međunarodnim partnerstvima.
U septembru 2023. godine, Mongolija je potpisala trouglasti sporazum o saradnji sa Korejskim institutom za radiološke i medicinske nauke (KIRAMS) i IAEA u cilju jačanja kapaciteta Mongolije za nuklearnu medicinu i onkologiju radijacije.
Prema sporazumu, postojeći objekti radijacione medicine biće ojačani i prošireni, a biće uspostavljena i medicinska pomoć za hitne slučajeve radijacije u Mongoliji.
Sporazum takođe definiše ambiciozne oblasti na kojima treba sarađivati kroz inicijativu Rais of Hope – vodeću inicijativu IAEA za proširenje pristupa nezi raka za sve. Stručnjaci radijacione medicine iz KIRAMS-a pridružili su se misiji imPACT Reviev u Mongoliji – opipljiv rezultat trilateralnog sporazuma.
- Od partnerstva sa IAEA-om 2011. godine, KIRAMS je posvećen unapređenju radijacione medicine, uključujući nuklearnu medicinu i radijacionu onkologiju, u zemljama u razvoju. Posebno nam je drago što smo uspešno preneli tehnologiju nuklearne medicine u Mongoliju, značajno poboljšajući njihove mogućnosti lečenja raka. Sa nedavnim trostranim sporazumom o saradnji, cilj nam je da nastavimo sa našim uticajnim projektima. Tražimo stalnu podršku IAEA i srodnih organizacija kako bismo osigurali da ove inicijative cvetaju i daju značajne rezultate u medicini radijacije za Mongoliju. - rekao je predsednik KIRAMS-a Džin Kiung Li.
Mongolija je takođe član Globalne medicinske platforme, inicijative Dečje istraživačke bolnice Sejnt Džud da obezbedi besplatne lekove za decu obolelu od raka, i inicijative SZO za eliminaciju raka grlića materice, inicijative koja pomaže vladama da se bore protiv raka grlića materice obezbeđujući alate za ranije skrining, podizanje svesti i politike vakcinacije.
BONUS VIDEO:
PUTIN STIGAO U MONGOLIJU: Pogledajte doček koji je priređen povodom dolaska ruskog predsednika
Preporučujemo
ILON MASK PODELIO SNIMAK ISTINE: "NATO je bombardovao Beograd kako bi rasparčao Srbiju" (VIDEO)
MILIJARDER Ilon Mask, vlasnik Tesle, "Spejs Iksa", društvene platforme Iks, podelio je na svom profilu govor u kojem Džefri Saks priča o nelegalnom bombardovanju Srbije od strane NATO-a.
12. 11. 2024. u 15:47
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
KO JE JAČI - NATO ILI RUSIJA? Istraživanje otkriva ko ima moćniju vojsku: "Dve strane imaju paritet samo u jednom pogledu"
PITANjE koje zanima mnoge dobilo odgovor.
11. 11. 2024. u 22:35
Komentari (0)