AMERIČKA KOMISIJA IZNELA ZABRINJAVAJUĆE PODATKE: Eventualni rat sa Kinom će „iscrpiti“ američki vojni arsenal za samo 3 do 4 nedelje (VIDEO)
U ZAPANjUJUĆEM otkriću, dvostranačka komisija je upozorila da bi Sjedinjene Države mogle da iscrpe svoje zalihe municije za samo „tri do četiri nedelje“ ako budu uključene u produženi sukob sa Kinom.
Ova alarmantna procena, predstavljena Komitetu za oružane snage Senata, otkriva kritičan jaz između „ambicija Pentagona i realnosti“ za veliki rat.
Izveštaj od 114 stranica, koji je sastavila osmočlana komisija koju je imenovao Kongres, daje mračnu sliku vojne spremnosti Amerike. U komisiji su bili penzionisani general vojske, bivša demokratska kongresmenka i bivši američki ambasador.
Naročito, izveštaj poredi zalihe municije u Sjedinjenim Državama sa onima u Kini, drugoj po veličini svetskoj ekonomiji.
Prema kritičnim nalazima izveštaja, SAD bi mogle da iscrpe svoje rezerve municije u roku od samo tri do četiri nedelje u hipotetičkom sukobu sa Kinom. Upozorava da bi kritična municija, poput protivbrodskih projektila, mogla trajati samo nekoliko dana.
U izveštaju se takođe navodi da su SAD nepripremljene za produženi sukob sa Kinom ili Rusijom, a kamoli sa obe istovremeno, zbog posebno nedovoljnih zaliha municije.
Ovo oštro otkriće naglašava hitnu potrebu za revizijom vojne spremnosti i upravljanja resursima.
RANjIVOSTI LANCA SNABDEVANjA SAD MUNICIJOM
Ali problem nije samo u količini - već i u snabdevanju. Važno je napomenuti da ovo nije prvi put da je Kongres sproveo proveru realnog američkog lanca snabdevanja municijom.
U zaokretu geopolitičke ironije, SAD su se u velikoj meri oslanjale na Kinu i Rusiju za ključne komponente svog lanca snabdevanja municijom.
Komitet za oružane snage Predstavničkog doma je u junu 2022. izjavio: „Sjedinjene Države su se poslednjih godina skoro u potpunosti oslanjale na Kinu — i u manjoj meri na Rusiju — u nabavci kritičnog minerala koji je od vitalnog značaja za proizvodnju municije.
Komitet je izrazio zabrinutost zbog geopolitičke dinamike sa Rusijom i Kinom, upozoravajući da bi to moglo da ubrza prekide lanca snabdevanja, posebno antimona.
U izveštaju se ističe da je Kina vodeći proizvođač iskopanog i rafinisanog antimona i glavni izvor uvoza iz SAD. Međutim, Kina gubi tržišni udeo u odnosu na Rusiju, drugog po veličini svetskog proizvođača, dok Tadžikistan postaje značajan igrač kao treći po veličini dobavljač antimona.
ZALIHE NACIONALNE ODBRANE
Nacionalne odbrambene zalihe, koje su nekada bile jaka zaštita, sada se smatraju neadekvatnim da zadovolje zahteve konkurencije velikih sila. Ovaj nedostatak se proteže dalje od „samo municije“ – čitava američka odbrambena industrija se bori da zadovolji nacionalne potrebe, čak i u miru.
Zalihe nacionalne odbrane su strateška rezerva retkih zemnih minerala neophodnih za odbrambeno-industrijski lanac snabdevanja. Uključuje kritične materijale kao što su titanijum, volfram, kobalt i litijum.
Antimon je od vitalnog značaja za proizvodnju niza vojne opreme, od pancirnih zrna i eksploziva do nuklearnog oružja i naočara za noćno osmatranje.
Nakon što je Japan zaustavio američke isporuke antimona iz Kine tokom Drugog svetskog rata, Sjedinjene Države su počele da nabavljaju mineral iz rude iskopane u rudniku zlata u Ajdahu, koji je prestao sa proizvodnjom 1997. Izveštaj američkog Geološkog instituta za 2020. napominje da „nema domaćih izvora antimona“.
Sadašnje zalihe su neadekvatne da zadovolje zahteve konkurencije velikih sila. U izveštaju iz juna 2022. navedeno je da „nacionalne zalihe odbrane više ne mogu u dovoljnoj meri da podrže potrebe Ministarstva odbrane u slučaju prekida lanca snabdevanja“.
NEDOSTACI ODBRAMBENE INDUSTRIJE
Dvostranačka komisija citirala je izveštaj dvojice analitičara Centra za nacionalnu američku bezbednost iz 2022, u kome se navodi da „SAD nemaju dovoljno oružja da otupe i poraze početnu invaziju“ sila poput Kine.
Ovaj nedostatak i dalje postoji uprkos nedavnom povećanju proizvodnje oružja za podršku Ukrajini.
Komisija je takođe upozorila da se celokupna odbrambena industrija bori, sa nedovoljnim kapacitetom da zadovolji nacionalne potrebe čak i u mirnodopskim uslovima. „Američka industrijska proizvodnja je krajnje neadekvatna da obezbedi opremu, tehnologiju i municiju potrebnu danas, a kamoli za sukobe velikih sila“, navodi se u njihovom izveštaju.
Izveštaj Kongresa izaziva ozbiljnu zabrinutost u vezi sa spremnošću SAD za sukob velikih razmera zbog značajnih nedostataka vojnih kapaciteta. Upozorava da su američke odbrambene sposobnosti nedovoljne za odvraćanje ili pobedu u velikoj konfrontaciji, ponavljajući pitanja koja podsećaju na eru Hladnog rata.
Stručnjaci su primetili da postoji raskorak između planova Pentagona i stvarnog vojnog potencijala, pri čemu SAD zaostaju za Kinom u nekoliko kritičnih oblasti.
RUSKE I KINESKE PRETNjE
SAD su takođe zabrinute zbog ruskih zaliha osim Kineskih. Dvostranačka komisija se pozvala na izveštaj Kraljevskog instituta ujedinjenih službi iz 2022. o ratu u Ukrajini, koji je otkrio da je „na vrhuncu borbi u Donbasu Rusija trošila više municije za dva dana nego što je čitava britanska vojska imala na zalihama“.
Prema izveštaju, „Kina i Rusija su velike sile koje nastoje da podriju uticaj SAD“.
Ova otrežnjujuća procena dolazi u vreme pojačanih globalnih tenzija. Komisija je primetila produbljivanje „bez ograničenja” partnerstva između Kine i Rusije, koje sada uključuje vojne i ekonomske veze sa Iranom i Severnom Korejom. Ovo slaganje nacija suprotstavljenih interesima SAD podiže bauk lokalizovanih sukoba koji potencijalno eskaliraju u više pozorišta ili čak globalne ratove.
Kao da žele da podvuku ove zabrinutosti, nedavne zajedničke rusko-kineske vojne vežbe u blizini Aljaske podigle su obrve u Vašingtonu. Sekretar odbrane Lojd Ostin izrazio je zabrinutost zbog ovih manevara, koji su doveli do toga da je komanda severnoameričke vazdušno-kosmičke odbrane (NORAD) povukla borbene avione da presretnu četiri bombardera - po dva iz svake zemlje.
Moramo zapamtiti da su protivnici takođe pažljivi prema izveštajima američkog Kongresa. Ruski i kineski mediji istakli su nalaze dvopartijske komisije.
POZIV ZA BUĐENjE
Dok se Vašington suočava sa ovim izazovima, „pretnje su najozbiljnije i najizazovnije sa kojima se nacija susrela od 1945. i uključuju potencijal za kratkoročni veliki rat“, navodi se u izveštaju.
Izveštaj komisije služi kao poziv za buđenje, odražavajući zabrinutost iz doba hladnog rata u vezi sa vojnom spremnošću. Upozorava se da trenutne odbrambene sposobnosti SAD mogu biti nedovoljne da odvrate ili prevladaju u velikoj konfrontaciji, posebno imajući u vidu napredak Kine u nekoliko kritičnih oblasti.
Hitno pitanje je da li Amerika može brzo da ojača svoju odbranu kako bi se efikasno suočila sa ovim evoluirajućim opasnostima.
eurasiantimes.com/Shubhangi Palve
BONUS VIDEO - RUSKI TOP GAN: Piloti ruske severne flote izvode vežbe iznad Barencovog mora
Preporučujemo
SAD PONOVO TESTIRALE HIPERSONIČNO NAORUŽANjE: Pentagon i Bela kuća ćute, ishod nepoznat
30. 07. 2024. u 17:45
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)