STIŽE DŽIGERICA IZ EPRUVETE? Italijani zabrinuti jer će se uskoro, po direktivi Brisela, prodavati i jesti meso kultivisano u laboratorijama
ALARM zvoni za uzbunu u Italiji, pošto je francuski "Gurmej" predstavio evropskim regulatornim organima zahtev za vrhunski specijalitet "foa gra", odnosno za kultivisanu guščiju džigericu. U novembru 2023. godine Italija je bila prva zemlja EU koja je donela Zakon o zabrani proizvodnje, marketingu mesa uzgojenog u laboratoriji replikovanjem matičnih ćelija uzetih od životinja, kao i prometu, bez obzira na tadašnje rigorozne procene o zakonu od strane EU. Ako bi Brisel sada usvojio zahtev francuske firme, Italija bi rizikovala da bude optužena za "nepoštovanje jedinstvenog evropskog tržišta".
Ako bi "Gurmej" dobio dozvolu da njegov proizvod napravljen od sintetičkog mesa, u ovim slučaju od masne jetre guske, ili patke, može da se prodaje u svih 27 zemalja članica EU, to uključuje, očigledno, i Italiju. Tako bi skupi "foa gra" bio zamenjen jeftinim i, ujedno prvim, proizvodom napravljenim u laboratoriji koji stiže u evropske samoposluge. Italijani se sad teše da će i tada originalni francuski proizvod ostati i dalje na tržištu.
Podnošenjem zahteva francuske kompanije Briselu, očigledno je da se otvara novi evropski front sa uzgojem mesa. To je prva kompanija u istoriji koja je zvanično zatražila dozvolu, kako od EU, tako i od zdravstvenih i prehrambenih vlasti, za stavljanje u promet kultivisane hrane u Singapuru, SAD, Velikoj Britaniji i Švajcarskoj, jer su to oduvek bili favoriti za kultivaciju.
Sada pitanje preuzima Evropska komisija, prva na spisku nadležnosti za pitanje nove hrane, a potom Evropska uprava za bezbednost hrane (EFSA). Proces traje oko godinu i po dana.
Pošto Evropska komisija proglasi zahtev validnim, EFSA ima zadatak da izvrši procenu bezbednosti u roku od devet meseci na osnovu studija, podataka i informacija sadržanih u zahtevu i dostupnih u naučnoj literaturi. Posle tog odobrenja Evropska komisija i sve države članice odlučuju, obično u roku od sedam meseci, da li će izdati dozvolu za promet nove hrane i uslove za njenu upotrebu, kao i etiketiranje.
Danas u Evropi postoji pedesetak nezavisnih kompanija koje se bave uzgojem takvog mesa. Brojne zemlje kao što su Španija, Nemačka, Holandija, napravile su značajna ulaganja, kako u istraživanje i razvoj, tako i u projekte koji direktno uključuju uzgajivače, univerzitete i istraživačke institute.
Prvo probaju kuce i mace
Pre nekoliko dana Britanska agencija za standarde Odeljenja za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja, odobrila je kultivisano pileće meso britanskog "Metlija" namenjeno kućnim ljubimcima. U roku od tri godine proizvodnja bi trebalo da dostigne obim dovoljan da omogući masovno lansiranje te hrane, pa će engleske kuce i mace prve okusiti meso iz laboratorije.
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
DESILO SE ČUDO: Krenuli da mu isključe sina sa aparata, otac ULETEO SA PIŠTOLjEM u bolnicu (VIDEO)
LEKARI su rekli da za njega više nema nade i naložili su da se isključi s aparata za održavanje vitalnih funkcija, ali to njegov otac nije mogao da dozvoli, uprkos tome što se mladićeva majka, Pikeringova bivša supruga, saglasila sa doktorima.
21. 11. 2024. u 15:31
Komentari (0)