"TAMNI ORAO" POLEĆE IZ VIZBADENA: Šolc dozvolio razmeštanje projektila, koji za 21 minut dosežu Moskvu, bez Bundestaga
PRVI put posle Hladnog rata, u Nemačkoj će biti stacionirani američki sistemi naoružanja dalekog dometa, zajednički su saopštile vlade u Berlinu i Vašingtonu. Uprkos tome što je nemački kancelar Olaf Šolc izjavio da je odluka dugo pripremana, vest je iznenadila i neprijatno "odjeknula".
Radi se, kako piše Dojče vele, o preciznom, ubojitom oružju, raketama dalekog dometa i hipersoničnim projektilima. Mediji u Nemačkoj ističu da o ovoj temi nije bilo ni parlamentarne, niti javne diskusije i podsećaju da je reč o državi koja dobro pamti masovne i duge proteste pre 40 godina protiv stacioniranja Peršing raketa. Oktobra 1983, oko milion Nemaca napravilo je ljudski lanac u znak protesta, ali - uzalud. Tadašnji kancelar Helmut Šmit, socijaldemokrata kao i Šolc, progurao je to u Bundestagu.
U saopštenju Bele kuće i nemačke vlade navodi se da će "SAD u Nemačkoj privremeno stacionirati sisteme oružja dalekog dometa iz svoje Višedomenske operativne grupe, kao deo plana njihovog budućeg stalnog stacioniranja". Vlade SAD i Nemačke su navele i da će "konvencionalne jedinice, kada budu potpuno razvijene, uključivati SM-6, tomahavke i hipersonično oružje koje je trenutno u razvoju."
Prema pisanju Istraživačke službe američkog Kongresa (CRS), "Vojska SAD je u procesu uspostavljanja i opremanja pet takozvanih Višenamenskih operativnih grupa Multi-Domejn Task Forsiz (MDTF) širom sveta. Jedan od njihovih glavnih zadataka je obezbeđivanje artiljerijske vatre (zemlja-zemlja) velikog dometa, u obliku raketa i krstarećih projektila. MDTF ima i mogućnosti protivvazdušne odbrane. Tri MDTF su planirana za region Pacifika, a jedan za Evropu, a taj će biti stacioniran u Nemačkoj, u Vizbadenu.
Još se, navodno, ne zna precizno gde će oružje biti lagerovano, ali su iz dostupnih američkih dokumenata i stručnih časopisa, procurili neki podaci. Britanski tabloid "San" je još krajem 2021. objavio simulaciju na lansiranja američke supersonične rakete "dark igl" (tamni orao) iz Vizbadena, koja je u stanju da za samo 21 i po minut stigne do Moskve, udaljene 2.000 kilometara. U tim dokumentima se, takođe, navodi da će raketa biti spremna 2023. godine.
Američki portal Brejking difens javio je da je vojska SAD zvanično reaktivirala u Evropi 56. Artiljerijsku komandu, koja je bila aktivna od 1986. do 1991. i dala zeleno svetlo za stacioniranje modernog preciznog oružja uključujići i dalekometno (LRPF).
Američka vojska je to saopštila 13. aprila 2021. a pet meseci kasnije, 16. septembra 2021, MDTF je aktiviran u američkoj bazi u Vizbadenu. Namera je bila da se tamo samo stacioniraju štab i određene jedinice, dok je oružje trebalo da bude postavljeno u Fort Drumu, u državi Njujork.
No, po svemu sudeći, kompletan drugi MDTF će dugoročno biti preseljen u Nemačku. Trebalo da bude operativan do oktobra 2025, osim hipersoničnog oružja koje bi trebalo da bude spremno do oktobra 2026, piše u dokumentu Istraživačke službe američkog Kongresa.
SM-6
Krstareća raketa Standard Misil-6 (SM-6) sa tri projektila, kombinuje protivvazdušnu, kopnenu i protivraketnu odbranu na moru. Presreće protivbrodske rakete na velikoj visini i balističke rakete nekoliko sekundi pre cilja. Lansira se sa broda, kopna, Boingovih aviona tipa 18-E i F i lansirne rampe "Tajfon", razvija brzinu od 1,2 kilometra u sekundi, ima domet 500 kilometara. Od 2013. proizvodi je "Rejteon" po ceni od 4,3 miliona dolara. Pored SAD i Britanije, imaju je i Australija, Japan i Južna Koreja.
Tomahavk
Krstareća raketa "tomahavk" prvi put je masovnije upotrebljena 1991. na Irak, potom Avganistan, Somaliju, Libiju, Siriju, a sada protiv Huta u Jemenu. Septembra 1995. ispaljeno je 13 tomahavka na položaje Srba kod Banjaluke, a na ciljeve u Srbiji, 1999. godine, sa američkih ratnih brodova 218 i još 20 sa britanske podmornice. Proizvodi ga američki Rejteon (RTX) za oko 1,5 miliona dolara po komadu. Domet je 2.500 kilometara.
Tamni orao
Najmodernije oružje u arsenalu Višenamenskih operativnih grupa je hipersonična raketa "tamni orao", a razvijaju je Lokid Martin i Nortrop Gruman. Lansiraće se sa kamiona, kao "patriot", a komad će koštati oko 40 miliona dolara. SAD su u razvoj krenule pre 20 godina, a trebalo bi da ima domet od oko 2.700 kilometara.
PRVE FOTOGRAFIJE "OREŠNIKA": Ukrajinski istražitelji ispituju ostatke ruske rakete (FOTO)
UKRAJINSKI istražitelji počeli su da ispituju ostatke Orešnika, nove ruske balističke rakete srednjeg dometa, koja je nedavno upotrebljena u napadu na Dnjepar, i predstavlja najmoćnije oružje upotrebljeno u ratu do sada.
24. 11. 2024. u 15:26
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
"I ZEMUNCI SU GA SE PLAŠILI": Kako je Beli postao Zver - priča o Sretku Kaliniću
"KALINIĆ je bio zver od čoveka. Zapravo, zver je blaga reč" - rekao je tada Bagzi, nakon čega je Kalinić kojeg su članovi klana do tada oslovljavali sa "Beli" dobio nadimak "Zver".
24. 11. 2024. u 11:09
Komentari (0)