SI NAKON SASTANKA SA PUTINOM: Rusija i Kina moraju da održe prijateljstvo u teškoj globalnoj situaciji
KINESKI predsednik Si Đinping pozvao je danas Kinu i Rusiju da nastave da usklađuju razvojne strategije i međunarodnu stratešku koordinaciju i da ostanu privržene prijateljskim odnosima u teškoj situaciji u svetu.
![СИ НАКОН САСТАНКА СА ПУТИНОМ: Русија и Кина морају да одрже пријатељство у тешкој глобалној ситуацији СИ НАКОН САСТАНКА СА ПУТИНОМ: Русија и Кина морају да одрже пријатељство у тешкој глобалној ситуацији](/data/images/2022-09-15/267533_1_fmob.jpg)
Foto: AP
Na sastanku sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom uoči 24. sastanka Saveta šefova država Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) u Astani, Si je napomenuo da je Putin ovog maja bio u uspešnoj državnoj poseti Kini, rekavši da dve strane zajedno rade na izradi planova i aranžmana za budući razvoj bilateralnih odnosa.
- Suočene sa međunarodnom situacijom opterećenom turbulencijama i promenama, dve zemlje treba da nastave da podržavaju težnju ka trajnom prijateljstvu i da se drže rešenosti da budu od koristi za narod - rekao je Si.
On je pozvao Kinu i Rusiju da kontinuirano čuvaju jedinstvenu vrednost u odnosima i istražuju "unutrašnju pokretačku snagu bilateralne saradnje", kao i da zaštite legitimna prava i interese, kao i osnovne norme međunarodnih odnosa, prenosi Sinhua.
- Kina podržava Rusiju u ispunjavanju svojih obaveza kao predsedavajuća BRIKS-a, ujedinjujući globalni jug, sprečavajući novi hladni rat i suprotstavljajući se nezakonitim jednostranim sankcijama i hegemonizmu. Kina i Rusija treba da nastave da jačaju sveobuhvatnu stratešku koordinaciju, da se suprotstave spoljnom mešanju i zajednički čuvaju regionalni mir i stabilnost - istakao je kineski predsednik.
Putin je ocenio da su rusko-kineski odnosi u ovom trenutku na najvišem nivou u istoriji, "na ravnopravnoj osnovi i na obostranu korist", kao i da je rusko-kineska interakcija "jedan od glavnih faktora stabilizacije na međunarodnoj areni".
Putin je dodao da Rusija podržava Kinu u zaštiti njenih suštinskih interesa i legitimnih prava i protivi se spoljnom mešanju u unutrašnje stvari te zemlje, posebno po pitanju Južnog kineskog mora.
Dvojica šefova država takođe su razmenila mišljenja o međunarodnim i regionalnim pitanjima od zajedničkog interesa.
Si je istakao da Kina uvek stoji na pravoj strani istorije, da se pridržava promovisanja mirovnih pregovora i da je spremna da nastavi da ulaže pozitivne napore za političko rešenje ukrajinske krize i drugih regionalnih žarišta.
BONUS VIDEO: DVA BRODA PRISTAJU U VENECUELANSKU LUKU - Ruska pomorska flota završila vežbe na Atlantskom okeanu
Preporučujemo
![PUTIN ODRŽAO NIZ SASTANAKA U ASTANI: Evo o čemu je sve razgovarao sa partnerima (FOTO) PUTIN ODRŽAO NIZ SASTANAKA U ASTANI: Evo o čemu je sve razgovarao sa partnerima (FOTO)](/data/images/2024-07-03/503450_mixcollage-03-jul-2024-10-05-pm-3966_t.jpg?time=1720037201)
PUTIN ODRŽAO NIZ SASTANAKA U ASTANI: Evo o čemu je sve razgovarao sa partnerima (FOTO)
03. 07. 2024. u 22:05
![PUBLIKA BILA ŠOKIRANA VENSOVIM IZLAGANJEM: Spomenuo i izbore u Rumuniji, sasuo Evropi istinu u lice PUBLIKA BILA ŠOKIRANA VENSOVIM IZLAGANJEM: Spomenuo i izbore u Rumuniji, sasuo Evropi istinu u lice](/data/images/2025-02-14/572847_tan2025-02-1414552027-0-1_kf.jpg?time=1739558680)
PUBLIKA BILA ŠOKIRANA VENSOVIM IZLAGANjEM: Spomenuo i izbore u Rumuniji, sasuo Evropi istinu u lice
UČESNICI Minhenske bezbednosne konferencije slušali su govor potpredsednika SAD Džej-Di Vensa gotovo bez aplauza, pokazuje snimak prenosa njegovog nastupa na sajtu Bele kuće.
14. 02. 2025. u 17:34
![OTKRIVEN UZROK SMRTI SRPSKE PEVAČICE: Preminula u kolima Hitne pomoći OTKRIVEN UZROK SMRTI SRPSKE PEVAČICE: Preminula u kolima Hitne pomoći](/data/images/2025-02-12/572152_jasna-bosnjakovic-nikad-nije-kasno_kf.jpg?time=1739372786)
OTKRIVEN UZROK SMRTI SRPSKE PEVAČICE: Preminula u kolima Hitne pomoći
JASNA Bošnjaković, pevačica i nekadašnja učesnica šoua „Nikad nije kasno“, preminula je iznenada u 48. godini, na putu ka bolnici.
12. 02. 2025. u 16:05
![POSLE RASKIDA: Brega pesmu Bitanga i princeza posvetio čuvenoj LEPOTICI (FOTO) POSLE RASKIDA: Brega pesmu Bitanga i princeza posvetio čuvenoj LEPOTICI (FOTO)](/data/images/2023-12-05/430074_71545-goran-bregovic-foto-ata-imagas-2-ig_kf.jpg?time=1739691266)
POSLE RASKIDA: Brega pesmu "Bitanga i princeza" posvetio čuvenoj LEPOTICI (FOTO)
BILI su par za kojim su se svi okretali.
16. 02. 2025. u 08:34
Komentari (0)