GAĐAO BROJNE METE: Američki bombarder nad Korejskim poluostrvom
AMERIČKI bombarder B-1B učestvovao je u današnjoj združenoj vojnoj vežbi u Južnoj Koreji, prvi put posle sedam godina, nakon što su porasle tenzije na Korejskom poluostrvu zbog slanja oko 1.000 balona koji su nosili smeće iz Severne Koreje ka jugu.
Američki bombarder je došao u Južnu Koreju iz vazduhoplovne baze SAD koja se nalazi u Tihom okeanu na ostrvu Gvam, a u vežbama je gađao brojne mete u okolini grada Taebaek, zajedno sa dva južnokorejska borbena aviona F-15K, prenosi Jonhap.
- Bezbednost Korejskog poluostrva je visok prioritet SAD i ovakve vežbe pokazuju našu gvozdenu posvećenost odbrani naših savezništava i čuvanju regionalne stabilnosti - rekao je general-potpukovnik Dejvid Iajverson.
Petodnevne vežbe počele su u ponedeljak na reci Namhan u Jodžuu, 61 kilometar jugoistočno od Seula, i u njima učestvuje oko 590 vojnika i 243 mehanizovana sredstva i aviona, uključujući helikoptere CH-47D, tenkove K1A2 i oklopna vozila K808.
Južna Koreja je spremna i da ponovo pokrene artiljerijske vežbe u blizini vojne demarkacione linije sa Severnom Korejom i severozapadnih graničnih ostrva već tokom ovog meseca, rekli su danas vojni izvori agenciji Jonhap, nakon što je Seul juče efektivno suspendovao sporazum sa Pjongjangom za smanjenje tenzija iz 2018.
Južnokorejski predsednički Savet za nacionalnu bezbednost (NSC) ranije je odlučio da suspenduje vojni sporazum sa Pjongjangom iz 2018. godine dok se ne obnovi međusobno poverenje, kao odgovor na masovno slanje balona sa smećem iz Severne u Južnu Koreju.
Pjongjang je od četvrtka poslao skoro 1.000 balona sa smećem u Južnu Koreju u, kako je saopšteno u Pjongjangu, kampanji protiv južnokorejskih aktivista koji šalju balone sa propagandnim materijalom u kojem se kritikuju severnokorejske vlasti.
Pjongjang je takođe prošle nedelje ometao GPS signal u vodama u blizini Južne Koreje, ispalio balističke rakete kratkog dometa u Istočno more u četvrtak i neuspešno pokušao da lansira vojni satelit za nadziranje 27. maja.
U aprilu 2018. godine, tadašnji južnokorejski predsednik Mun Džae In i vrhovni lider Severne Koreje Kim Džong Un sastali su se u selu Panmundžom i potpisali Panmundžomsku deklaraciju, nakon čega je usledila zajednička deklaracija potpisana u Pjongjangu u septembru 2018. godine.
Vojni sporazum, aneks zajedničkoj deklaraciji, potpisan je 19. septembra 2018. godine, kako bi se zaustavila sva neprijateljska vojna dejstva i uspostavile tampon zone preko međukorejske granice na zemlji, na moru i u vazduhu.
BONUS VIDEO: BITKA ZA KARTUM: Pogledajte snimak
Preporučujemo
NAKON PROVOKACIJE BALONIMA: Seul odlučio da suspenduje vojni sporazum sa Pjongjangom
03. 06. 2024. u 09:55
PROPAO POKUŠAJ LANSIRANjA RAKETE: Južna Koreja, SAD i Japan oštro osudili Kimov potez
28. 05. 2024. u 08:52
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)