NE ŽALE NOVAC ZA VOJSKU: Izdvajanja za borbena dejstva širom sveta porasla lane za gotovo sedam odsto

A. V. V.

25. 04. 2024. u 12:44

MEĐUNARODNI izdaci za vojsku porasli su lane za skoro sedam odsto, čime je postignut novi rekord, objavio je Stokholmski institut za istraživanje mira (SIPRI). Najveći rast zabeležen je u Evropi, Aziji i na Bliskom istoku. Takođe, prvi put od 2009. godine izdvajanja za vojsku u Africi, Bliskom i Srednjem istoku, Evropi, Aziji, Okeaniji, u Severnoj i Južnoj Americi se povećavaju. Samo u Demokratskoj Republici Kongo, gde dugo traju sukobi između vlade i naoružanih grupa, došlo je do povećanja od čak 105 odsto.

НЕ ЖАЛЕ НОВАЦ ЗА ВОЈСКУ: Издвајања за борбена дејства широм света порасла лане за готово седам одсто

Foto: Profimedia

U Evropi je najveći rast zabeležila Poljska, za čak 75 odsto, odnosno ukupno 31,6 milijardi dolara. Iran je po vojnim izdacima na Bliskom istoku sa 10,3 milijarde dolara zauzeo četvrto mesto, dok je Izrael uvećao izdvajanja iz budžeta za 24 odsto, odnosno, 27,5 milijardi dolara.

Prema podacima švedskog instituta, u 2023. godini vojna potrošnja Rusije u odnosu na njen BDP dostigla je najviši nivo od raspada SSSR-a, odnosno, za 5,9 odsto, dok je u Ukrajini iznosila 37 odsto. Prema istraživaču SIPRI-ja, rat izaziva mnogo veći pritisak na Ukrajinu, nego na Rusiju.

- Sve članice NATO, osim njih tri, povećale su potrošnju. Osim toga, njih 11 od ukupno 31, dostiglo je, ili čak premašilo, cilj da se za odbranu izdvaja dva odsto BDP, što je najviše od kraja Hladnog rata. Procenjujemo da će, čak i sa ulaskom Finske i Švedske u NATO, još više zemalja postići taj cilj i da će ukupna potrošnja zemalja NATO nastaviti da raste - tvrdi predstavnik SIPRI-jevog tima za vojne troškove i proizvodnju naoružanja Sjao Lijang za Dojče vele.

On primećuje i da U Meksiku i Salvadoru vlade koriste vojsku za rešavanje unutrašnjih problema, kako bi se borile protiv organizovanog kriminala i bandi. Slični trendovi prisutni su i u Ekvadoru i Brazilu.

Kina kontinuirano troši

KINA je u odnosu na prethodnu godinu povećala vojne izdatke za šest odsto i iznosi 296 milijardi dolara, što je polovina ukupnih izdataka za vojsku u regiji Azije i Okeanije. "Potrošnja Kine kontinuirano raste već 29 godina, što je najduži niz bilo koje zemlje. To se događa uglavnom paralelno s ekonomskim rastom te zemlje, bez obzira na geopolitičke tenzije ili globalne krize. Ujedno, vojna modernizacija Kine dovodi do toga da i Japan i Indija povećavaju potrošnju", navodi SIPRI.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

ODRŽIVA ARHITEKTURA: Važnost energetske efikasnosti