ŠOLC LOBIRA ZA KIJEV: Sistemi PVO za Ukrajinu moraju biti pronađeni brzo, a ne u budućnosti
NEMAČKA kancelar Olaf Šolc pozvao je danas partnere iz EU da isporuče dodatne sisteme naoružanja Ukrajini i istakao da te sisteme treba pronaći odmah, a ne u budućnosti.
Foto: Tanjug/AP
-Nemačka je već isporučila dva PVO sistema Patriot i obećala još jedan. Takođe želimo da ohrabrimo druge da učine isto i vide kakve mogućnosti imaju u pogledu sopstvenih zaliha da poboljšaju kapacitete Ukrajine da se zaštiti, rekao je on pre sastanka EU u Briselu, prenosi Tagesšau.
Šolc je naglasio da je, uz inicijativu o municiji i artiljerijskoj municiji, koju svi podržavaju, inicijativa o protivvazdušnoj odbrani nešto što je "snažno na dnevnom redu".
-Ruski agresorski rat se nastavlja sa velikom brutalnošću i znamo da moramo da učinimo više nego što smo do sada činili da podržimo Ukrajinu. Zato svi sada moraju da pogledaju svoj inventar da vide da li mogu da izdvoje dodatne PVO sisteme, posebno Patriot. Moj cilj na ovom samitu je da ubedim mnoge da odu kući i pogledaju šta imaju, jer to treba da se uradi brzo, a ne u budućnosti, rekao je nemački kancelar.
On je podsetio i da je Nemačka trenutno evropski lider u pružanju vojne pomoći Ukrajini sa 28 milijardi evra isporučene ili obećane podrške, što je, kako je naveo, daleko ispred ostalih država.
U Briselu je večeras počeo vanredni dvodnevni samit Evropskog saveta, tokom kojeg bi lideri EU trebalo da razgovaraju o ekonomskim pitanjima, kao i odnosima sa Turskom, situaciji u Ukrajini, ali i na Bliskom istoku, nakon najnovije eskalacije sukoba tokom vikenda, kada je Iran napao Izrael raketama i dronovima.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - RUSKI BOMBARDERI U AKCIJI: Borbena misija u pravcu južnog Donjecka
Preporučujemo
NEMAČKO MO ODBRANE NAJAVILO: Isporučićemo Ukrajini još jednu bateriju "patriota" (VIDEO)
13. 04. 2024. u 15:58
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče, tokom prikaza novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu u Batajnici, da će Srbija nabaviti kineski protivvazduhoplovni sistem dugog dometa HQ-9, koji zapadni vojni analitičari ocenjuju kao pandan ruskom S-300, dok pojedine analize njegove sposobnosti porede i sa sistemom S-400.
29. 06. 2026. u 15:26 >> 15:52
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)