KRSTAREĆA RAKETA I NUKLEARNI TORPEDO: Stižu u naoružanje ruske vojske (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

01. 03. 2024. u 16:30

RUSKI predsednik Vladimir Putin u obraćanju Saveznim poslanicima govorio je o hipersoničnom i nukelarnom naoružanju.

КРСТАРЕЋА РАКЕТА И НУКЛЕАРНИ ТОРПЕДО: Стижу у наоружање руске војске (ВИДЕО)

Foto printskrin Youtube/news24 plus

U obraćanju poslanicima Putin je govorio da se na borbenom dežurstvu nalazi nova interkontinetalna balistička raketa „Sarmat“, da je u operativnoj upotrebi i borbeno testirana je hipersonična raketa Cirkon sa kojom je nedavno gađan cilj u Ukrajini.

U svom govoru Putin je spomenuo i da testiranje određenih projekata privodi kraju. On je tu pre svega mislio na testove krstareće rakete Burevestnik i sistema Posejdon, koji su potvrdili svoje jedinstvene karakteristike.

BUREVESTNIK

Burevestnik već sad zovu oružjem sudnjeg dana, a zapravo radi se o krstarećoj raketi na nuklearni pogon koji joj daje neograničeni dolet, a sposobna je da nosi nuklearnu bojevu glavu.

Na Zapadu ova supersonična raketa na nukelarni pogon sa nuklearnim reaktorom dobila je oznaku 9M730 (NATO nomeklatura SSC-X-9 Skyfall).

Foto printskrin jutjub bulgarianmilitary.com

U pitanju je krstareća raketa koja ima minijaturni nuklearni reaktor koja omogućava projektil koji ima neograničeni domet. Raketa u zavisnosti od namene može da ima nuklearnu ili konvencionalnu bojevu glavu. Kolika težina? To za sada nije poznato. Ono što je za sad poznato, raketa ima sposobnost da izbegava i PRO (protivtraketnu odbranu), PVO (protivvazduhoplovnu odbranu).

Stručnjaci Inicijative za nuklearnu pretnju kažu da bi teoretski raketa Burevestnik trebalo da ima nuklearno punjenje velike snage i domet leta do 3.000 km. Ovu raketu trebalo bi koristiti pre kao oruđe „drugog talasa nuklearnog udara“, posle upotrebe interkontinentalnih balističkih raketa.

Ruska vojska je istakla da je u pitanju nisko leteća, stelt krstareća raketa. Takve rakete su jeftinije od strateških balističkih raketa, mobilnije i tajnije. Zbog toga se nazivaju oružjem drugog udara ili oružjem za odmazdu.

STATUS-6 „POSEJDON“ NUKLEARNI TORPEDO

Priča o podvodonom dronu pod imenom Status-6 „Posejdon“ pojavila se 2016 godine kroz jednu fotografiju tokom zasedanja visoke ruske vojne delegacije. Tada je kamera uhvatila plan koji je držao jedan ruski oficir, a na kome se videlo nepoznato oružje koje je izgledalo kao torpedo. Tad je u medijima prikazana slika da Rusija razvija prvo novi torpedo, a kasnije se tvrdilo da je to mešavina ruske polupodmornice-polurakete, koja će predstavljati ozbiljnu opasnost za američke ratne i ostale luke.

Foto: Novosti arhiva

Neki bivši američki visoki oficiri Status-6 je najneodgovornije oružje Putinove Rusije jer nuklearnom eksplozijom može izazvati razaranje i plimni talas.

Tri godine kasnije Rusija je u januaru 2018. objavila da ima podvodni dron koji može da nosi nuklearnu bojevu glavu od 100 kilotona.

Ruski podvodni dron Ocean Multipurpose System Status-6, poznat pod nadimkom Kanyon, testiran je u novembru 2016. godine. prema dostupnim podacima Status-6 može se pohvaliti „maksimalnim radijusom od 6200 milja ( oko 10.000 kilometara), brzinom većom od 56 čvorova, kao i spuštanjem na oko 3280 stopa (999 metara) ispod površine mora“.

Konstruktor ovog univerzalnog podvodnog drona je konstrukcioni biro Rubin, jedan od, najvećih proizvođača podmornica u Rusiji. Podvodni dron napravljen je za lansiranje sa najmanje dve različite klase nuklearnih podmornica, nova specijalno konstruisana klase Belogorod i sa napadne nuklearne podmornice klase Oskar, koja istovremeni može da nosi četiri Status-6 drona.

(TV Front)

BONUS VIDEO - RUSI UNIŠTILI PRVI ABRAMS: Američki tenk u plamenu

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NISAM SE OPROSTIO OD AJAKSA: Tadić najavljuje povratak, ali postoji jedan uslov, evo i koji